פוליטיקה נטו: הדו"ח המשפטי המטורלל של 'שלום עכשיו'

"המוחלשות הקבוצתית", קובעת 'שלום עכשיו', "גוברת בתנאים מסוימים על זכותו של הבעלים המקורי להשיב לעצמם את החזקה בנכס"

  • פורסם 20/07/21
  • 16:02
  • עודכן 20/07/21
הפגנת פעילי 'שלום עכשיו'
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פנים רבות לו לטירלול הפרוגרסיבי. יש מקרים שבהם כל בר דעת מבין שמדובר בטרללת, דוגמת הטענה שכל ההבדלים בין נשים וגברים הם תוצר של הבנייה חברתית תרבותית. במילים אחרות: אם רק נשנה כיוון חברתי תרבותי, ההבדלים הכביכול מלאכותיים האלה ייעלמו. במקרים לא מעטים עטוף הטירלול במילים גבוהות, במונחים בלתי מוכרים, כאילו אקדמיים, כאלה שיוצרים רושם של העמקה ורצינות.

בידינו "חוות דעת משפטית ופורצת דרך", הצהירה תנועת 'שלום עכשיו', שעומדת להציגה בבג"ץ בנוגע לסוגייה לאומית מדינית בעלת חשיבות רבה: הרכישה והבעלות של יהודים על נכסים ברחבי ירושלים.

'פריצת הדרך' המדוברת, כך מתברר, מתבססת על אחד ממושגי המפתח של הגישה הפרוגרסיבית ההולכת ומתעצמת בחלקים מסוימים במערב: 'אוכלוסיות מוחלשות'. מאז ומתמיד הכרנו 'קבוצות חלשות', מושג שמשמעותו הייתה ברורה. המושג 'קבוצות מוחלשות', לעומת זאת, מתאר עמדה הטוענת שהחולשה של הקבוצות המדוברות איננה באשמתן או באחריותן. הן 'מוחלשות' בגלל מדיניות מדירה, מרחיקה ומפלה של הרוב שהחליש אותן ולכן אחראי לכך.

כמובן שיש בהיסטוריה ובמציאות מקרים שקבוצות אכן הוחלשו על ידי הרוב בעקבות מדיניות מודעת ברמה זו או אחרת. אולם בגירסה הפרוגרסיבית הרדיקלית, כל הקבוצות החלשות הן אוטומטית 'מוחלשות'. אין להן טיפת אשמה, אחריות או חלק כלשהו במצבן. מכיוון שכך, הן זוכות לוויתורים ולסלחנות ומותר להם לנקוט בדפוסי התנהגות חריגים, לא חוקיים ואף אלימים, שכמובן לא היו מתקבלים בשום אופן בחברה נורמלית ורגילה.

כל זה חשוב, כי כל אלה נכנסים עתה לסוגיית זכויות הקניין והתחרות שבין הבעלים המקוריים של הקניין (בתנאי שהם יהודים 'מחוזקים') לבין המתגוררים בו (שהם ערבים 'מוחלשים'). חוות הדעת "נטועה במשפט הבינלאומי של זכויות אדם", צירוף מוּכּר ומעורפל שלא מבשר טובות כשמדובר בישראל.

גישה זו "שמה דגש על הקשר של מוחלשות קבוצתית ועל הקשר של אפליה קבוצתית". ומה קורה לאחר הדגש הזה? ובכן, "המוחלשות הקבוצתית", שימו לב, "גוברת בתנאים מסוימים על זכותו של הבעלים המקורי... להשיב לעצמם את החזקה בנכס".

הבעיה האחת היא בעובדה שאנו קוראים לזה 'משפט' כשמדובר בפוליטיקה נטו, שתכליתה ידועה וברורה. הבעיה האחרת היא של 'מוחלשות הקבוצתית' הזאת פוטנציאל אדיר שאנו כבר שומעים עליו בקרב שונאי ישראל בחו"ל. הרי מנקודת מבט זאת, כל הערבים אזרחי ישראל וכל הפלשתינאים הם 'מוחלשים' והגורם המחליש, האשם, ידוע ומוכר: ישראל.

מי שיכניס את הטרללת הזאת בסוגיה שרלוונטית 'רק' מעבר לקו הירוק, ימצא את עצמו מהר עם השיגעון החדש בכל רחבי ישראל.

תגובות