יהדות

הבחירות במשפט התורה

מדינת ישראל יהודית דמוקרטית – האמנם?!

  • הרב ד"ר רצון ערוסי, נשיא 'הליכות עם ישראל' ורבה של קרית אונו
  • פורסם 06/01/22
  • 16:23
  • עודכן 06/01/22
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

פעמים רבות נזכרה מדינת ישראל במגילת העצמאות כמדינה יהודית ובחוקי היסוד היא מוגדרת כמדינה יהודית דמוקרטית.

לדאבוננו, בימים אלה, אנו חווים משבר זהות לאומי סביב השאלה מיהו יהודי? ומהי  יהדות? 

מלחמת אחים זו אינה מתרחשת רק בזירה הדתית – חילונית , אלא אף בזירה הפנים דתית. גם המושג דמוקרטיה אין מי שיודע להגדיר טיבו, מהותו וגבולותיו. 

בתחום קביעת סולם הערכים, ניתן להבחין בנקל כי מדי יום מתחדשות נורמות שאינן עולות בקנה אחד עם סולם הערכים המסורתי והלאומי אליו הורגלנו מקדמת דנא. כמו שזה נראה, אנו חווים מאבק קשה, עוצמתי ומרתק בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת. 

מדינת ישראל חוותה ארבע מערכות בחירות בזמן שיא של שנה וחצי. התיקו הבלתי נגמר שגרר את אזרחי ישראל לקלפי בתכיפות חסרת תקדים בעולם, נוצר כתוצאה מהתנגשות בין רוב לאומי ובין רוב אזרחי. התנגשות זו היא משמעותית מאוד למדינתנו שהוגדרה כמדינת העם היהודי.

מציאות יוצאת דופן זו יצרה שיח מתבקש בחברה הישראלית לזרמיה אודות הרכב הממשלה, העומד בראשה, הלגיטמיות שלה ותפקודה. הפולמוס המרכזי נסוב סביב השאלה האם תיתכן ממשלה בישראל הנשענת על רוב זעום, קל וחומר רוב שאינו יהודי. 

לעיתים קרובות אופי השיח הופך יצרי, ובקלות מתפתח לכיוון שלילי, בוטה ומתלהם.  אנו, ב'הליכות עם ישראל' בחרנו לתעל את הקונפליקט לנתיב של סובלנות, קירוב ובנייה. לשם כך החלטנו להתכנס לארבעה ימי עיון מרתקים בנושא לאור המקורות העוסקים בטיבן ובמהותן של בחירות במשפט התורה. תחום זה רחב מאוד וכולל בתוכו נושאים כמו בחירות ממלכתיות, מוניציפאליות, מוסדיות, וגדרי שלטון הרוב במציאות רב-מגזרית: יהודי ולא יהודי, דתי ושאינו דתי.

בפרשת השבוע נאמר "ולכל בני ישראל היה אור במושבותם" (שמות י, כג) 

רב סעדיה גאון בספרו 'אמונות ודעות' כותב כי "אין אומתנו אומה אלא בתורותיה", התורה היא היסוד עליו עומד הקיום והאור של העם היהודי. וידוע הוא שהתורה מסלקת את החשיכה, את המשברים הערכיים, החברתיים והפוליטיים, כמו אלה הפוקדים אותנו כעת.

אנו ב'הליכות עם ישראל' פועלים ברוח הפסוק "ולכל בני ישראל היה אור במושבותם" ומטמיעים את רוח התורה בחיי היום-יום בקהילה. בשנה הבאה נחנוך בעז"ה את בית 'הליכות עם ישראל' בקרית אונו, שיהווה מרכז עולמי להפצת ערכי היהדות . יהיה זה מקום ייחודי ובו בתי דין מתקדמים לענייני ממונות, שיעמדו לרשות הכלל , ולכל החפץ לדון בענייניו ברוח משפט התורה באינטימיות, ביעילות ובצדק.

מזה 30 שנה אנו מניפים את דגל המשפט העברי ועושים רבות כדי לקדמו וליישמו במציאות חיינו המודרנית. מידי שנה 'הליכות עם ישראל' מקיימת כנסים עולמיים העוסקים במשפט התורה. רבנים, דיינים, שופטים ושוחרי משפט התורה משתתפים בהרצאות, פאנלים ודיונים בתחום המשפט והאקטואליה הלכה למעשה. אירועי השנתיים האחרונות הדגישו את הצורך בדיון מעמיק ומקיף בנושא הבחירות במציאות מורכבת זו. אין לנו ספק כי ימי העיון הללו יתרמו תרומה חשובה למשתתפים בהם ולחברה בישראל. 

השנה נתכנס בין התאריכים א' אדר א' – ד' אדר א' תשפ"ב (2-5.2.22), במלון 'גני ירושלים' בבירה. הרבנים הראשיים לישראל יכבדו אותנו בנוכחותם. ואנו תקווה שנשיא המדינה, מר יצחק הרצוג, יגיע אף הוא. 

הרצאות הכנס יפורסמו בקובץ "שערי צדק", כרך כ"ג, שיצטרף ל-22 הכרכים שהתפרסמו עד כה והעשירו את אוצר משפטנו הלאומי. 

הכניסה להרצאות חופשית. להתראות בכנס. ובעזרת ה' יתברך לשנה הבאה בבית 'הליכות עם ישראל'. בואו בהמוניכם. חזק ונתחזק בשם ה'.

תגובות