תרבות

שר התרבות: "הסרטים האנטי-ישראליים? מבורך כל עוד לא מסוכן"

השר חילי טרופר אמר כי הוא מתנגד לסרטים שמכפישים את ישראל אך לא מתנגד למימון שלהם. על ההבדל בין הממשלה הנוכחית לקודמת: "לא הכל היה רע ולא הכל טוב עכשיו"

השר טרופר בפנאל עם הרב ד"ר יונה גודמן
צילום: שריה דיאמנט

שר התרבות והספורט התייחס מוקדם יותר היום (ראשון) בוועידת החינוך הלאומית של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא ומקור ראשון, למימון הישראלי לסרטים המכפישים את ישראל: "כואב לי שמה שחשוב לחלק מהבמאים והשחקנים זה ללכת ולספר בחו"ל כמה רע פה".

בפאנל משותף עם סמנכ"ל החינוך והפדגוגיה של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, הרב ד"ר יונה גודמן, אמר טרופר כי הוא מתנגד לסרטים המכפישים את מדינת ישראל: "אני מביע את דעתי כנגד זה. היה לי חיכוך עם האקדמיה לקולנוע לפני כמה שבועות. במהלך טקס שבו נאמתי עליתי לבמה ואמרתי שאני יהודי, ציוני ופטריוט ישראלי, זה חלק מהזהות שלי ואני חושב שהיא צריכה לקבל ביטוי גם בתרבות".

יחד עם זאת השר ציין כי הוא תומך במימון של המדינה, גם לסרטים אליהם הוא מתנגד: "בשנה האחרונה יצאו עשרות סרטים בישראל בסבסוד של המדינה. היו בתוכם סרטים שעשו הרבה רעש. הזהות שלי מספיק בטוחה גם אם יש ביקורת. אבל היו המון סיפורים שמספרים סיפור אחר. יש לי כאב שמה שחשוב לחלק מהבמאים והשחקנים זה ללכת ולספר בחו"ל כמה רע פה. זה הכאב שלי ולכן אני לא שותק כנגד הזה. אבל הכסף הישראלי ממן הרבה מאוד סרטים עם הרבה מאוד עמדות וזהויות. זה בסדר ומבורך, כל עוד זה לא מגיע למקומות מסוכנים".

טרופר נשאל בנוגע לעמדתו כלפי הממשלה הנוכחית לעומת הקודמת ואמר: "אני חושב שהחטאים במובן מסוים היו די דומים. כל אחד עשה גם דברים טובים. אני לא חושב שכל מה שהיה בממשלה הקודמת היה רע, ואני לא חושב שכל מה שקורה בממשלה הזאת כולו טוב, המציאות הרבה יותר מורכבת. הרבה זמן חצי מהעם, נקרא לו המרכז שמאל, הרגיש שלא רואים אותו ורומסים אותו. עכשיו, אני חושב שחצי עם, מרגיש שהממשלה הזו לא רואה אותם והכאב שלהם שקוף לה. אני חושב שגם ברמה של ממשלה, וגם ברמת הפרט זה החטא הראשון שצריך לתקן".

תגובות