תרבות

סרטו של הבמאי הישראלי נדב לפיד זכה בפרס בפסטיבל קאן

הסרט "הברך" מעביר ביקורת על השרה לשעבר רגב ועל ח"כ סמוטריץ' והציוץ על המחבלת עאהד תמימי משנת 2018. זהו סרטו הרביעי של הבמאי שזכה בפרס חבר השופטים

צילום: פלאש 90

סרטו הרביעי של הבימאי נדב לפיד, "הברך", שהעביר ביקורת על חברי הכנסת רגב וסמוטריץ', זכה היום בפרס חבר השופטים בפסטיבל הסרטים היוקרתי בקאן, צרפת. מדובר בפרס במקום השלישי בחשיבותו.

הסרט מכונה בעברית "הברך" אך בתכניית הפסטיבל כונה בשם Ahed's Knee ("ברכה של עאהד"). הסרט נקרא בשם זה כאזכור לברך של עאהד תמימי, המחבלת הפלסטינית שתקפה חיילי צה"ל, כפי שנכתב בציוץ של ח"כ בצלאל סמוטריץ'. חבר הכנסת מוזכר בשמו בסרט לאחר שכתב על תמימי בשנת 2018 כי היא "היתה חייבת לחטוף איזה כדור בפיקה של הברך". חשבון הטוויטר של חבר הכנסת נחסם למשך 24 שנות בשל הציוץ.

עלילת הסרט מביעה ביקורת על סמוטריץ' והמדינה. גם חברת הכנס מירי רגב זכתה לביקורת מרומזת כשנציגה של משרד התרבות הגיעה להחתים אותו על נאמנות. בעלילת הסרט, במאי המעוניין לביים סרט על חייה של תמימי יוצא לאירוע של מועדון התרבות המקומי והממשלתי בערבה במסגרתו הוא מעוניין לעלות לדבר מול הקהל, אך נדרש לחתום על מסמך לפיו ידבר רק על נושאים מוסכמים מראש. כך שלפי הסרט מותר לדבר על זהות יהודית, אך לא על הכיבוש. 

במהלך הפסטיבל נשאר הבימאי איך הוא יכול לקבל מימון ממדינה אותה הוא מבקר בסרט, לפיד השיב: "לא היינו רוצים לחיות בעולם שבו קונים אומנים בכסף. זה שאני מקבל מימון לא אומר שאני חייב לכתוב רק שבחים על המקום".

כזכור, סרט ישראלי נוסף שהוצג בפסטיבל זכה לסערה. שחקני הסרט "ויהי בוקר" הפלסטינים הודיעו כי הם מחרימים את הפסטיבל כמחאה על המדיניות הישראלית בשטחים. השחקנים מחו על הגדרת הסרט תחת השם "סרט ישראלי" והציגו ביקורת כלפי מה שהם מכנים מדיניות האפרטהייד, האלימות כנגד הפלסטינים, והשליטה הצבאית שיש בשטחים.

תגיות:

תגובות