תרבות

ספילברג משיק קרן מלגות חדשה לעידוד סרטי תעודה יהודים

הבמאי היהודי-אמריקאי המוערך ורעייתו הכריזו על Jewish Story Partners – קרן מלגות ליוצרים עצמאים של סרטי דוקו שישקפו "מגוון רחב יותר של קולות, זהויות, חוויות ונקודות מבט יהודיות"

צילום: רויטרס

הבמאי, התסריטאי ומפיק הטלוויזיה והקולנוע היהודי-אמריקאי סטיבן ספילברג הודיע על השקתה של קרן מלגות חדשה בשם Jewish Story Partners למימון סרטי תעודה עבור יוצרי קולנוע עצמאים "שיבטאו מגוון רחב של חוויות היסטוריות ותרבויות יהודיות".

הקרן החדשה תמומן על ידי קרן אחרת של ספילברג ואשתו, השחקנית קייט קאפשו, בשם 'חסידי אומות העולם', שהוקמה על ידם לאחר ההצלחה העולמית של הסרט 'רשימת שינדלר' אותו ביים ספילברג בשנת 1993.

שותפים נוספים בקרן החדשה יהיו קרן הרמב"ם הבינלאומי וקרן ג'ים ג'וזף העוסקת בתכניות לפיתוח זהות יהודית בקרב יהודים בחו”ל, וההון ההתחלתי שלה יעמוד על שני מיליון דולרים.

בתוך כך, הקרן צפויה להודיע בקרוב על סבב המלגות הראשון שלה לשנת 2021 בגובה 500,000 דולר. בהמשך היא תפתח סבב מענקים נוסף ותגדיל את המימון לאורך זמן. 

את הקרן תנהל רוברטה גרוסמן, קולנועית שהתמחתה בסרטים תיעודיים בנושא היהודי. קרוליין ליברסקו, מארגנת פסטיבל סאנדנס הוותיק, תהיה המנהלת האמנותית של הקרן ויוצרת הסדרה "חברים" מרתה קאופמן תכהן כחברת הנהלה.

"בתקופה של שסע חברתי עמוק, אנו גאים במיוחד לסייע בקידום יוזמה שתאפשר מגוון רחב יותר של קולות, זהויות, חוויות ונקודות מבט יהודיות על כל המורכבות הכרוכה בכך", אמרו בני הזוג בהצהרה משותפת לתקשורת ביום חמישי האחרון.

"אני נרגשת להירתם לארגון ולעזור במימון ובגיוס הכספים הנדרשים עבור יוצרי קולנוע עצמאיים שרוצים לספר סיפור יהודי", הוסיפה קאופמן.

נזכיר כי קרן 'חסידי אומות העולם' הוותיקה של ספילברג ואשתו מימנה בעבר שורה של יוזמות יהודיות שאינן בהכרח קולנועיות דוגמת פרויקטUSC Shoah  - ארכיון נדיר עם כ- 52,000 עדויות וידאו של ניצולי שואה יהודים ואחרים שהיו עדים לזוועות הנאצים ועוזריהם.

ספילברג גם זכה לאחרונה ב'פרס בראשית', ה"נובל יהודי", שמוענק ל"אנשים יוצאי דופן על הישגיהם המקצועיים הבולטים, תרומתם לאנושות ומחויבותם לערכים יהודיים". הקולנוען המחונן, שזכה בשני פרסי אוסקר לבמאי הטוב ביותר ושני פרסי גלובוס הזהב, הודיע אז כי יתרום את הפרס בסך מיליון דולר בתוספת של מיליון דולר משלו לעשרה ארגונים שונים הנלחמים למען צדק חברתי וכלכלי.

תגובות