תרבות

סערת 'שישו ושמחו': הרבנות הצבאית מוצגת בערוץ 11 באופן סאטירי ומגוחך, אבל מסרבת לפרסם את מכתב הסתייגותה

התוכנית 'שישו ושמחו'
צילום: דוברות

זקני הרבנות הצבאית לדורותיהם אינם זוכרים השפלה והגחכה כמו זו שנאלצת הרבנות הצבאית לספוג לאורך השבועות האחרונים, שבהם משודרת הסדרה הטלוויזיונית הסאטירית 'שישו ושמחו' בערוץ 11 של תאגיד השידור, העוסקת בהוי הפנימי במקהלת הרבנות הצבאית בפרט וברב"ץ בכלל.

כה עמוק היה הביזיון שחוו משרתי ויוצאי הרבנות הצבאית לדורותיהם, מן הסדרה המבישה שלכל הדעות אין כל קשר בינה לבין המציאות, עד שבעטיו נאלצה מיפקדת הרבנות הצבאית לשגר לכל קציני וחיילי הרב"ץ לדורותיהם, מכתב הבהרה שבו מסתייגת הרב"ץ רשמית מהסידרה המבישה, ומדגישה כי אין לה יד ורגל בסצנה הליצנית הזו.

במכתב, שהוא בגדר מסמך פנימי שלא להפצה אך הגיע לידי 'מצב הרוח', כותב אל"מ אבנר כהן, רמ"ט הרבנות הצבאית, לפקודיו בעבר ובהווה:

"סגלי רבנות ומפקדים יקרים... אנו מבקשים להבהיר שלרבנות הצבאית לא היה חלק בעיצוב הסדרה ותכניה, שאינם משקפים את הרבנות הצבאית ואת ערכיה. להבנתנו, הניסיון לצייר את הרבנות הצבאית באור סאטירי ומגוחך, עלול לפגוע ברגשות המשרתים בהווה ובעבר, ובפעילותה רבת הזכויות של הרבנות הצבאית לאורך שנותיה, ואנו מצטערים על כך".

לעומת זאת, גאה ערוץ 11 של תאגיד השידור שמאחורי הסדרה, מן המוצר שהוגדר בפיו: "קומדיה צבאית מוזיקלית נושכת בכיכובם של: נוה צור, אקי אבני, נתן דטנר, אלברט אילוז, דניאל מורשת ועוד". ואולם, קשה להבין כיצד אמורה שפת ביבים נמוכה, ניבולי פה וביטויי פריצות גסים, הצגת רבנים צבאיים כאנשים של תת רמה, ופגיעה בכבוד הציבור הדתי הסרוג, מספקת סיבה למסיבה ןלגאווה של ערוץ 11.

קצינים ורבנים צבאיים במילואים אמרו כי מדובר ב"סוג של הנדסת תודעה, שנועדה להפוך את הרבנות הצבאית לחוכא ואיטלולא בעיני הציבור הרחב שאינו מכיר מקרוב את הרב"ץ ופעילותה".

הרב אביעד גדות, ששימש שנים בקבע ברב"ץ, אמר: "מצער מאד שהיהדות ונושאיה הרשמיים בצה"ל נתונים למרמס וביזוי, ועוד בהשקעה כל כך גדולה מכספי ציבור. באמצעות חבורה מצומצמת של אנשים מנוכרים ב'תאגיד', הציבור נאלץ לממן את הזילזול בצה"ל ובעבודת הרבנים הצבאיים העושים מלאכת קודש. איפה הרמטכ"ל? איפה ראש אכ"א? איפה הרבצ"ר? לא מזמן ראינו גם כיצד גורמים בממשלה ביזו את תפקיד מש"ק הדת בצה"ל, תפקיד אותו ממלאים בנאמנות ואמונה מאות חיילים. גם שם קולם של בעלי התפקידים בשרשרת הפיקוד לא נשמע.

"אני חושש כי דובר צה"ל נתן לכך יד כפי שנעשה בעבר בהפקות אחרות בהן היהדות והחיילים הדתיים הפכו למטרתם של אותם אנשים קטנים. הם לא היו מעיזים לעולם לנהוג כך כלפי מוסלמים או נוצרים, או כאלו ששייכים לדתות החדשות דוגמת הלהט"בים והפמיניסטיות. הציבור חכם ומבין שיש כאן סחיטה של הקופה הציבורית והנדסת תודעה".

רבנים צבאיים בשירות פעיל ובמילואים, הוסיפו: "הטלוויזיה הישראלית, בוודאי לא הערוץ 'הממלכתי', מעולם לא העזה, ובצדק, להטיל דופי באחד מחַיְּלוֹת צה"ל, כפי שזה נעשה בסידרה הזו, שפוגעת אנושות בתדמית הרב"ץ. למרבה הצער נועד ביזוי זה לשרת אג'נדה פרוגרסיבית שמטרתה להפוך את צה"ל מצבא יהודי לצבא ככל הצבאות, כולל הקרנה בטלוויזיה של תרחישים הזויים, דמיוניים, מכפישים, תחת מסווה של סאטירה, כשהמטרה האמיתית היא להציג ככלי ריק, גס רוח ופרוץ, את החָיִל היחיד העוסק ברוחו היהודית של צה"ל". 

לטענת קציני מילואים ברב"ץ, לא ייתכן שיוצרי הסדרה לא נהנו מרוח גבית של 'החוגים הפרוגרסיביים בצמרת צה"ל', שמבקשים "לצייר את הדוסים בראי עקום תוך כדי עשייתם ללעג וקלס, והצגתם באופן משפיל, מגחיך ומעוות".

לדבריהם מדובר בכוונת מכוון שנועד להעניק לרבנות הצבאית דימוי מגוחך להחריד, ליצני, גרוטסקי, מוקיוני, שטותי ותמהוני, מבלי לאזן את הסדרה באיזושהי דמות חיובית אחת. זהו נסיון להגחיך את היהדות, באמצעות הגחכת המוסד האמון על טיפול בנושאי יהדות בצה"ל – הרב"ץ, והגחכת שכבת הרוחב של הרבנים הצבאים לדורותיהם". 

בדובר צה"ל אמרו בתגובה כי צה"ל לא היה שותף לתכנית, לא סיפק לה משאבים כלשהם כגון מדים, מיתקנים, ידע צבאי, יעוץ וכדומה.

שאלה אחרת שדובר צה"ל נתבקש  להציג בפני הרב הצבאי הראשי, היתה, היכן חובת המחאה של הרב על פקודיו ועלך החיל שהוא עומד בראשו. קצין אחד ברב"ץ התלונן: "הרב הראשי יודע להילחם היטב על דרגות ומשכורות לאנשי הרב"ץ. אבל איפה המאבק על שמה הטוב של הרבנות? ואיפה חובת המחאה?".

מצה"ל נמסר כי אין בכוונת צה"ל להתייחס לשתיקתו הרועמת של הרבצ"ר.

תגובות