תרבות

מיזם 'קפיצת הדרך' מציג: "יהודי פשוט" של ליפא שמעלצר גרסת 2022

המיזם - שלוקח שירים מהעבר, מחדש אותם ומגיש אותם אחת לחודש בצורה עכשווית - משיק את השיר השלישי בסדרה: "יהודי פשוט" של הזמר החסידי-אמריקאי ליפא שמעלצר

צילום: יח"צ

המיזם המוזיקאלי "קפיצת הדרך" נמשך: בחלק השלישי הזמר החסידי-אמריקאי ליפא שמעלצר בסינגל חדש בשם "יהודי פשוט".

המיזם הוא מסורת שבה בכל ראש חודש מופץ שיר נוסף בסדרה. השיר הראשון הוא "דדא ביה 2022" שהלחין יוסי גרין וביצע אברהם פריד. השיר השני הוא "יש אמונה" ששר עמית ליסטוונד. החודש, כאמור, יצא השיר "יהודי פשוט" של ליפא שמעלצר, יצירה מוזיקלית מרגשת שהדהימה את עולם המוזיקה כשנוצרה ועד היום נחשבת לאחת ה"יציאות" הבולטות בעשייה רבת השנים והגוונים של ליפא. את המילים באידיש הלחין שאולי גרוסמן והשיר יצא בתשס"ח באלבום שנשא את השם "יהודי פשוט". גם הפעם מדובר בלהיט נוסטלגי שניצב על מדף שירי נכסי הצאן ברזל היהודיים.

המיזם בוחר קלאסיקה שראויה ללבוש מוזיקלי אלקטרוני עכשווי ומעודכן, "שולף" באמצעות טכנולוגיה חדשנית את קולו של מבצע השיר המקורי, בונה מחדש את השיר והעיבוד - ומגיש לשומעים יצירה חדשה בה מככב קולו המקורי של הזמר. לכן, 'קפיצת הדרך' שעושה השיר החדש מאז נוצר לפני שנים רבות, ועד לצליל וסגנון עכשווי, הופך אותו לשיר תוסס ומעודכן, מתוך כבוד גדול לעיבוד המקורי, בלי להרוס אותו או להורידו ברמה.

על המיזם חתומים יוחנן בלייך, מעבד מוזיקלי, איש התקשורת ומגיש המצעד קובי סלע ואיש המיתוג והאסטרטגיה העיצובית אייל גור שעיצב את השפה הגרפית של המיזם כולו. עד כה נוצרו במעבדת 'קפיצת הדרך' 9 שירים ושירים נוספים נמצאים בעבודה.

האזינו לשיר "יהודי פשוט":

תגיות:

תגובות