תרבות

כשזמרת דתיה וזמרת לטינית נפגשו: כך נולד השיר "לחגוג"

שרה שפילמן, זמרת דתיה מישראל, פגשה זוג פורטו-ריקני שהתאהב ביהדות והגיע לביקור בישראל. המפגש הייחודי הוליד את השיר "Celebrate" | האזינו

שרה שפילמן ולילה מלכוס
צילום: יחצ

לא בכל יום קורים כאלו שיתופי פעולה בעולם המוזיקה. הסיפור שמאחורי השיר Celebrate נשמע כמעט דמיוני אך הוא בהחלט קרה: כשזמרת דתיה מישראל בשם שרה שפילמן פגשה זוג פורטו-ריקני שהתאהב ביהדות.

"לפני מספר שנים, פגשתי את אניטה וכריס נדל זוג מפורטו ריקו, בעת שישבנו יחד לארוחת שבת בעיר הולדתו של בעלי דורון – דטרויט", מספרת שפילמן (45). "חמותי הזמינה את אניטה וכריס כדי לשמוע ולפגוש את הדברים היפים שביהדות כמו חלה, יין, זמירות שבת ורעיונות הקשורים לפרשת השבוע".

המפגש מתברר, השאיר חותם אצל בני הזוג שנהנה כל כך עד שהגיע אחרי חצי שנה הגיע לבקר בישראל כדי להכיר עוד יותר מקרוב יהדות ויהודים. הביקור של השניים בישראל יצא במקרה בערב ראשון של חנוכה. "אמרנו יחד את הברכות, הדלקנו את הנרות אכלנו סופגניות ושמחנו כמו שיהודי שמח בליל חנוכה, על הניסים ועל הנפלאות", מתארת שפילמן.

שבוע לאחר מכן, כשהזוג נדל כבר חזר לארצות הברית, התקבל בבית משפחת שפילמן במעלה אדומים מכתב תודה יפה שכלל את השיר "Celebrate", שיר על סיפור חנוכה שנכתב על ידי איילין פישר - משוררת אמריקאית שאינה יהודייה. שרה קראה את המכתב והשיר, הדפיסה אותו והניחה על מעמד הפסנתר בבית. בתוך דקות כבר הלחינה אותו והפכה אותו לשיר שבהמשך אף הוקלט ביחד עם לילה מלקוס, זמרת ישראלית ממוצא לטיני, שהביאה מימד שונה לשיר באמצעות השפה והסגנון הייחודי שלה.

"לבטא את המילים של השיר בספרדית היה לי תענוג בגלל המשמעות", מספרת לילה. "מצד אחד שני עולמות, מצד שני אנחנו אחד. המפגש עם שרה היה מרגש, החיבור היה מידי. מאחורי זמרת מדהימה, שמחתי לפגוש גם אישיות מתוקה וחמה, מחבקת ועטופה בקסם".

"אני חוגגת את המפגש עם אנשים מכל העולם כמו אניטה וכריס", מוסיפה שרה, "מפגש שמחבר פנים אל פנים בצורה אמיתית. אני חוגגת את שיתוף הפעולה עם לילה מלקוס. אני חוגגת את הזכות להיות עם עוד נשמות אחרות, שמכבדות את השונות אחת של השנייה ונותנות אחת לשנייה מקום להיות שונה. אני חוגגת את האפשרות לשמוח על הצלחה אנשים אחרים. אני חוגגת שמשוררת לא יהודייה בשם איילין פישר כותבת בצורה חיובית על חג החנוכה של העם היהודי".

האזינו לשיר:

תגובות