תרבות

יהודי, במרכז מורשת להתיישבות בכפר התימנים כבר היית?

יהודי, במרכז מורשת להתיישבות בכפר התימנים כבר היית?

תצפית על הר הבית ועיר דוד מגג בית הכנסת בשכונת התימנים
צילום: חגי הוברמן

תצפית מרהיבה לכיוון הר הבית, נקבת השילוח וגיא בן הינום, שיחזור בור המים של המתיישבים וחלל תצוגה לחפצים ומסמכים היסטוריים – כך ייראה מרכז המורשת להתיישבות היהודית בכפר השילוח במאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, שיוקם במבנה בית הכנסת העתיק של השכונה שמדרום להר הבית, במזרח ירושלים.

מדובר בבית הכנסת ההיסטורי שהוקם בשנת 1881 על ידי עולי תימן. המבואה של בית הכנסת תהווה חלל תצוגה לחפצים ומסמכים היסטוריים. על גג בית הכנסת תקום תצפית לכיוון הר הבית והעיר העתיקה, נקבת השילוח וגיא בן הינום. בנוסף לכך, ישוחזר בור המים ששכן בחצר בית הכנסת.

התיישבות של עדת התימנים בכפר השילוח ממזרח לעיר העתיקה, שהערבים שיבשו את שמו לשם 'סילוואן', התקיימה בשנים 1884-1938. אז נטשו היהודים את המקום עקב מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט. לפני 18 שנים חזרו יהודים לגור בכפר השילוח. כיום גרות במקום 23 משפחות. בית המשפט קיבל את תביעת עמותת עטרת כהנים להחזיר את המבנה לבעליו היהודיים, והוציא צו פינוי למשפחה הערבית שהחזיקה במבנה.

לפני 7 שנים חזרו מתיישבי המקום להתפלל בבית הכנסת, בסגנון התפילה שלהם – אשכנזי. לפני 3 שנים התחיל תהליך שימור ושיחזור בית הכנסת, בעקבות פעילותם של השער לענייני ירושלים ומורשת דאז זאב אלקין, ושרת התרבות דאז מירי רגב. המועצה לשימור אתרים החליטה להכיר במקום ולתקצב אותו.

מרכז המורשת יהווה זיכרון היסטורי לראשונים שהקימו את כפר השילוח. מיקומו לצד המקומות התנ"כים ההיסטוריים דוגמת נקבת השילוח הר הבית וגיא בן הינום, הופכים אותו לאתר מיוחד.

עמותת ״עיר עמים״ עתרה לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד כוונת המדינה להקים מרכז מבקרים בשטחי ההקדש, בטענה כי הקמת מרכז כזה עוברת על דיני ההקדשות הציבוריים. עתירה זו עיכבה את הפרויקט לזמן רב, דבר שהוביל לעתירה נוספת, הפעם של "הקדש בנבנישתי" נגד רשם ההקדשות, שהערים קשיים על שינוי ייעוד המבנה. בהנחיית השרים סער ואלקין, התקיימה בשנה האחרונה עבודת מטה ארוכה ומשותפת של משרד המשפטים ומשרד ירושלים ומורשת, בהובלת המנכ״לים, ערן דוידי ונתנאל איזק. הפשרה שהושגה השבוע בבית המשפט המחוזי בירושלים כוללת את השכרת המבנה הקיים לעמותה שתפעיל ותנהל את מרכז המבקרים, ובכך תאפשר את הקמתו ותשמוט את הטיעונים מאחורי עתירות של ארגונים שונים גם בעתיד.

עו"ד גדי בשארי, יו"ר המועצה הציבורית להנצחת ההתיישבות אמר ל'מצב הרוח': "מדובר באירוע היסטורי. המרכז יהווה זיכרון וסמל לכפר התימנים הראשון בארץ ישראל. תודה גדולה לשר המורשת זאב אלקין, לשר המשפטים גדעון סער ולמנכ"ל משרד מורשת נתנאל איזק על המאמצים שעשו להקמת מרכז המורשת במקום."

תגובות