תרבות

"הפרוטוקולים של אושוויץ": הסרט הסלובקי המפתיע של השנה

סיפורם ההירואי של שני יהודים סלובקים שהצליחו לברוח מאושוויץ עם תיעוד זוועות השואה מוצג לראשונה בקולנוע. הדו"ח שהפיצו "העיר" את המעצמות והוביל להצלת עשרות אלפי יהודים

צילום מתוך הסרט
צילום: באדיבות סרטי סמואל גולדווין

האם שני יהודים סלובקים, שהצליחו להימלט ממחנה הריכוז אושוויץ שבפולין, שינו את פני המערכה והובילו לתבוסת גרמניה הנאצית?

סרט סלובקי חדש בהפקת סרטי סמואל גולדווין, בבימויו של פיטר בבצ'ק ובכיכובם של נואל צ'צ'ור ופיטר אונדרייצ'יקה, מציג לראשונה את סיפורם האמיתי של שני גברים יהודים ממוצא סלובקי - רודולף ורבה ואלפרד וצלר - שהצליחו באפריל 1944 להימלט מאושוויץ עם עדויות ראשונות לגבי מהות והיקף ההשמדה של היהודים בשטחי הכיבוש של גרמניה הנאצית.  

השניים, ששיתפו פעולה עם מחתרת מקומית שפעלה במחנה, ריכזו לאורך מספר חודשים פרטי מידע על בסיס תצפיות והאזנה לשומרי המקום, שחלקם פטפטו את עצמם לדעת בזמן שהיו שיכורים: משרטוטים מדויקים של תאי הגזים והשימוש בכימיקל הקטלני Zyklon-B, דרך מספר האסירים המובאים אל מותם מדי יום ועד לבניית קו רכבת חדש לגירוש יהודי הונגריה ישירות למחנה.

אחת המפות מדו"ח ורבה-וצלר
אחת המפות מדו"ח ורבה-וצלר
צילום: ויקיפדיה

את המידע החשוב הם העבירו, כעבור שבועיים של נדודים, לידי ארווין שטיינר נציג "מרכז היהודים" בעיירה הסלובקית ז'ילינה (Zillina). שטיינר הזעיק למקום את ראש מרכז היהודים מברטיסלאבה, אוסקר קרננסקי, שהעלה את עדויות השניים על הכתב וגיבש דו"ח בן 30 עמודים, שזכה לשם 'פרוטוקול אושוויץ של ורבה ווצלר'.

הדו"ח הועבר לברטיסלאבה, לראש "קבוצת העבודה" במקום, הרב מיכאל דב ויסמנדל, וב-16 במאי, עם התחלת גירוש יהודי הונגריה להשמדה, שיגר הרב מסר ליצחק שטרנבוך, נציג ועד ההצלה של אגודת הרבנים בארצות הברית, שישב בשווייץ, שבו תבע מבעלות הברית להפציץ את מחנה הריכוז ואת מסילות הרכבת המובילות אליו.

 

 

ב-13 ביוני קיבל לידיו נציג ממשלת צ'כוסלובקיה בגולה בז'נבה, דוקטור ירומיר קופצקי, עותק של הדו"ח המלא מידי נציג של "קבוצת העבודה", ועדכן את נציג הקונגרס הציוני העולמי ולקונסוליה הבריטית בברן. משם התגלגל הדו"ח גם לקונסוליה האמריקאית ולסוכנות הביון האמריקאית בשווייץ.

ב-18 ביוני 1944 שודרו חלקים מן הדו"ח ב-BBC בבריטניה. הייתה זו הפעם הראשונה שבה הקהילה הבינלאומית נחשפה לזוועות השואה.

"גורל הונגריה תלוי בעצירה מיידית של המשלוחים"

המידע המהימן, שהגיע למערב בסמוך לגירוש יהודי הונגריה, הוביל לכך שנשיא ארצות הברית פרנקלין רוזוולט שלח ב-26 ביוני 1944 מכתב מאיים (לצד מכתבים נוספים של מלך שוודיה, האפיפיור ועוד) לשליט הונגריה מיקלוש הורטי שבו כתב: "אני סומך לא רק על שיקולים הומניטריים אלא גם על כוח הנשק... גורל הונגריה לא יהיה כמו אף אחת מהארצות התרבותיות... אלא אם המשלוחים יופסקו מידית".

ימים ספורים לאחר מכן, ב-2 ביולי 1944, כ- 600 מטוסי קרב אמריקאים הפציצו את בודפשט. ב-9 ביולי עצר הורטי את משלוחי המוות לאושוויץ, ובכך נעצרה כמעט לחלוטין השמדת יהודי הונגריה.

למרבה הצער, סיפור גבורתם של ורבה ווצלר לא זכה לפרסום הראוי לו לאורך השנים ונעדר גם מספרי הלימוד בישראל.

לורבה, שנפטר בשיבה טובה בגיל 81 בקנדה, הוענק בשנת 1998 תואר דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת חיפה.

תגובות