תרבות

"הארץ זרמה בעורקיו": המשורר והסופר יהורם טהרלב הלך לעולמו

טהרלב ז"ל הלך לעולמו בגיל 83 בתום מאבק בסרטן. ראש הממשלה בנט ספד לאיש ששיריו ויצירותיו הפכו לחלק בלתי נפרד מפס הקול הישראלי: "שיריו שזרו בליבנו את אהבת הארץ"

צילום: משה שי, פלאש 90

המשורר והסופר יהורם טהרלב, מי ששיריו ויצירותיו לקחו חלק משמעותי בעיצוב פס הקול של המדינה, הלך הבוקר (חמישי) לעולמו בגיל 83 בתום מאבק במחלת הסרטן. ארונו יוצב מחר באולם מסקין בתיאטרון הבימה בתל אביב. טקס האשכבה יחל בשעה 11:00.

טהרלב ז"ל נולד בשנת 1938 בקיבוץ יגור לחיים טהרלב, משורר ומחזאי. במהלך השנים כתב והלחין שירים רבים שהפכו לחלק בלתי נפרד מהאתוס הישראלי, בהם השירים "עוד לא תמו כל פלאייך" שהלחין רמי קליינשטיין, "קום והתהלך בארץ", "חסקה", "ההר הירוק תמיד", ו"צל ומי באר". גדולי הזמרים בישראל שרו את שיריו, בהם יהורם גאון, חווה אלברשטיין, ירדנה ארזי ומתי כספי. במהלך השנים טהרלב כתב גם עשרות שירי ילדים והוציא עשרות ספרים.

טהרלב ז"ל זכה לקבל במהלך שנותיו מספר פרסים ותעודות הוקרה, בין היתר בשנת 2016 הוא קיבל את פרס שרת התרבות והספורט לאמנים ותיקים ע"ש אריק איינשטיין, ובשנת 2018 הוא זכה בפרס שר החינוך לתרבות יהודית.

בשנת 1963 טהרלב ז"ל הכיר את אשתו הראשונה, המשוררת נורית זרחי, ממנה נולדו שתי בנותיו - רני ואראלה. בשנת 1980 הוא נישא לאשתו השנייה לינדה, ממנו נולדו לו בן ובת - דניאל ומיכל. לינדה נפטרה בשנת 2011 ובשנת 2014 הוא נישא לאשתו השלישית בתיה קינן.

לאחרונה יצא פרויקט מחווה לטהרלב בשם "יעלה ויבוא" במסגרת המיזם המוזיקאלי "צאן ברזל", בו זמרים ישראלים מחדשים את יצירותיו. בין הזמרים שמחדשים את שיריו: שירי מיימון, יובל דיין, יהורם גאון ועידן עמדי.

"ודאי שיש פחד מהמוות", אמר טהרלב לפני מספר חודשים לחדשות 12, במה שהפך לראיון האחרון בחייו. "אני רואה אנשים סביבי. מחצית האנשים שגדלו איתי כבר לא קיימים. ודאי שיש פחד".

נשיא המדינה, יצחק הרצוג, ספד לטהרלב: "עוד לא תמו כל פלאיו. לבי נחמץ בכאב גדול עם לכתו של ענק השירה הישראלית יורם טהרלב שהארץ זרמה בעורקיו, שהשמש עברה מעליו, ושכתב את היפים שבשיריה של האומה. פועלו העצום הוא נכס צאן ברזל שילווה אותנו לדורות. מילות שיריו וכתיבתו ימשיכו להאיר את דרכנו ויספרו את סיפורנו. תנחומיי הכנים בשם כל ישראל למשפחתו ואוהביו".

ראש הממשלה, נפתלי בנט, כתב: "יורם טהרלב, האיש ששיריו שזרו בליבנו את אהבת הארץ, הלך מאיתנו. גדלתי בכרמל עם "ההר הירוק", התרגשתי מירושלים דרך "ברחובנו הצר" ושרתי בטיולים את "קום והתהלך בארץ". בעיניים אוהבות הוא כתב עבורנו את ישראל היפה של "עוד לא תמו כל פלאייך". תודה יורם על השירים שהשארת ואהבת הארץ שהפצת".

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, ספד: "הצטערתי לשמוע על לכתו של טהרלב, משורר ופזמונאי שהשפיע עמוקות על התרבות הישראלית לאורך השנים. טהרלב היה מהמשוררים הבולטים והמובילים שידעה ישראל ויצירותיו הן מאבני היסוד של התרבות הישראלית. אני מבקש להשתתף בצער המשפחה ושולח תנחומים למשפחתו ולחבריו הרבים. יהי זכרו ברוך".

"היה אדם מקסים וצנוע ומעל לכל כותב מופלא": ירדנה ארזי ספדה לטהרלב
"היה אדם מקסים וצנוע ומעל לכל כותב מופלא": ירדנה ארזי ספדה לטהרלב
צילום: צילום מסך מתוך אינסטגרם

 

הזמרת ירדנה ארזי כתבה בעמוד האינסטגרם שלה: "יורם טהרלב היה אדם מקסים וצנוע ומעל לכל כותב מופלא. בשירים שלו אפשר היה למצוא תמיד אהבה גדולה לנופים, לטבע, לאדם ולאדמה. בנשמתו הוא היה ונשאר קיבוצניק מיגור שרואה לנגד עיניו את הר הכרמל ופוסע חרש בשביליו. הוא חתום על מאות נכסי צאן ברזל במלוא מובן המילה. משירי הלהקות הצבאיות ועד לעבודה עם כל משפחת אמני ישראל. יורם כתב לי כמה שירים שמלווים אותי וילוו אותי בכל הופעה.

"הוא לא זכה בפרס ישראל לזמר עברי ובעיניי זו החמצה גדולה של כולנו. אני יודעת שמועמדותו הוגשה השנה לפרס ולכן ניתן להעניק את הפרס גם לאחר מותו. לא תהיה הזדמנות נוספת. מגיע לו הכבוד הזה, גם אם באיחור. יהי זכרו ברוך".

תגובות