תרבות

גִּבּוֹרִים בְּאֶתְיוֹפְּיָה: סיפורם העצמתי של ארבעה אסירי ציון

הספר השני בסדרת הקומיקס על יהדות אתיופיה, מעלה על נס את גבורתם של אסירי הציון מאתיופיה אשר הצליחו לאזור כוחות ולהתגבר על מצב בלתי אפשרי

כריכת הספר 'גיבורים באתיופיה'
צילום: הודיה טורצקי

מערכת החינוך הדתי שוקדת לחנך ילדים החל מגיל צעיר על מורשתו של העם, ההיסטוריה שלו ותרבותו, לחיזוק הקשר בין עם ישראל, לתורת ישראל ולארץ ישראל. כדי לתת מענה לכך, יוסי ורותי טורצקי השיקו את ספרם השני "גִּבּוֹרִים בְּאֶתְיוֹפְּיָה" בערב מרגש בהשתתפות אסיר ציון.

ספרם השני מתווסף לספר הקומיקס הראשון שכתבו - 'הַמַּסָּע לְאֶתְיוֹפְּיָה' - בסדרת הקומיקס על יהדות אתיופיה. הוא מספר את סיפורים של יונה בוגלה וארבעת אסירי ציון. הוא מעלה על נס את גבורתם של אסירי הציון מאתיופיה, אשר הצליחו לאזור כוחות ולהתגבר על מצב בלתי אפשרי.

צילום: הודיה טורצקי

המפגש עם דמותם של אסירי הציון באתיופיה, מאבקם לפרוץ מחסומים כדי לעלות לארץ והמחיר ששילמו בעינויים בבתי הכלא, שופך אור על חלומם רב השנים של יהודי אתיופיה להגיע לירושלים.
לאורך כל הדורות שמרו יהודי אתיופיה על יהדותם, על זיקה לציון ולתורת ישראל, ספר זה מאפשר הרחבת ידע בנושא לילדים ככלל, ולילדים מבני הקהילה האתיופית בפרט.

במפגש עם הדמויות בספר, ניתן לבחון את הערכים הנלמדים מהם ולהבין כי הגבורה הסובבת אותנו בחיינו אינה מתבטאת רק בכוח פיזי וכלי נשק, אלא בעיקר על-ידי רצינות, אחריות ודבקות במשימה וכי למען מטרות וערכים חשובים יש להילחם.

צילום: הודיה טורצקי

במהלך הערב הוקרן סרטון על אסירי ציון בקהילה - הפרויקט התיעודי "כנגד 4 מורים", והתקיים פאנל בנושא "השפעת סיפורם של אסירי ציון על הדור הצעיר בישראל", בהשתתפות יעקב אליאס אסיר ציון, דניאל אוריה, פעיל חברתי ובנו של אסיר ציון גדליה אוריה ז"ל, ומשה שטה, חבר מועצת העיר רמלה. בערב המרגש כיבדה בנוכחותה המפקחת על החינוך הלשוני בחמ"ד, יעל נדלר.

עמיחי ברהולץ, נציג 'ידיעות ספרים שאוהבים' ועורך תחום יהדות, אמר: "ערב חשוב זה מאיר בזרקור תקופה חשובה, תקופה לא מוכרת לרבים, שבה אנשי חזון ומעשה חרפו את נפשם למען הצלת קהילת ביתא ישראל, שימור תרבותה ויהדותה והבאתה לארץ.

צילום: הודיה טורצקי

"הקשיים היו רבים ונדרשו גיבורי-על למשימה. 'גיבורים באתיופיה' הוא קומיקס על גיבורי-על, לא אלה שהכרנו בקולנוע אלא גיבורי - על בשר ודם, בעלי שאר רוח ונשמה גדולה. יונה בּוֹגָלֶה ושאר המחנכים ראויים בהחלט לתואר הזה. קראתי את הספר והתרגשתי לגלות אסירי ציון ומנהיגים ענקיים שחובה להכניסם לפנתיאון של אומתנו.

"הפלא הגדול של שיבת יהדות אתיופיה לחיק עמה טרם סופר במלואו. יש עוד הרבה מאוד לעשות ואנו שמחים על הזכות שנפלה בחלקנו. זהו מפעל של הוצאה לאור שהוא בעצם הוצאה מחושך לאור של סיפורים מסמרי שיער, של מורשת עתיקה ומיוחדת כל כך ושל ציונות לכל דבר".

תגובות