תרבות

אמני התרבות היהודית מרימים את הקול

בשבוע שעבר נפגשו עשרות אמנים שיוצרים תרבות יהודים על סוגיה כדי לדבר על החלומות, הקשיים והפרגון. "הדרך ארוכה ועדיין מעורפלת, אבל האמונה שלנו חזקה"

צילום: הילה בן חמו

"מה קורה כשארבעים אומנים שפונים לקהל דומה נפגשים?" כתב המוזיקאית נעמה דרדיק. נעמה, כמו עשרות אמנים ויוצרים תרבות יהודית הרגישו שהם צריכים את התמיכה אחד של השני והחליטו לקיים מפגש.

בשבוע שעבר נערך המפגש הגדול הראשון של אי"תי - אמנים יוצרים תרבות יהודית. הארגון הוקם לפני מספר שנים אך רק לפני כשנה וחצי תפס תאוצה. במשך כמה שנים הארגון נשאר במסגרת קבוצה בפייסבוק ופודקאסטים של אחד היוזמים, עמי חניא. בהמשך הוצע לו לפתוח קבוצה בווצאפ ומאז הארגון החל לפרוח.

באית"י חברים בעיקר אמני במה, כמו מוזיקאים, אנשי תיאטרון וקולנוע. במפגש שהתקיים בשבוע שעבר, השתתף נציג האגף לתרבות יהודית במשרד להשכלה גבוהה.

"היינו מצפים שתהיה תחרות, סמויה או גלויה", כותבת נעמה. "ים של ביקורת ושמירת מרחק אחד מהשניה. באית"י המצב שונה. אית"י זו קבוצה של אומנים שיוצרים תרבות יהודית. כשאני אומרת אומנים אני מתכוונת שכל אחד הוא אמן בפני עצמו. כל אחד הוא יוצר ולרוב גם עצמאי.

נעמה כותבת כי כשהבינה את המחיר שיהיה עליה לשלם כדי להגשים את החלום - הבינה שלא תהיה מוזיקאית. היא מתארת כיצד ניסתה ללכת "בדרך הסלולה" אבל הבינה כי "להיות אמנית זה לא בשכל. זה הרבה מעבר. זה נמצא עמוק בלב המלא בתשוקה. להיות אמנית זה לחלום בגדול ולהעיז לצעוק את הרצון, גם אם הוא נראה מחוץ לטווח ההשגה. ולפעמים לרצות חזק זה יכול לכאוב. וכך נולדה הקבוצה".

צילום: הילה בן חמו

היא מוסיפה כי החשיבות של הקבוצה התבהרה בשנה האחרונה בצל הקורונה. "וככה נפגשנו בחמישי בערב כארבעים אומנים, הכרנו זה את זו ודיברנו. דיברנו על חשיבות הבאת תרבות ערכית לעולם. דיברנו על הקשיים שבדרך ועל החלומות הגדולים שבע"ה אנחנו בדרך להגשים. דיברנו על במות ענק לתיאטרון יהודי והופעות לנשים, על הרצון למלא את הנפש בחוויות מרוממות שלא מתפשרות על האמונה ועל האיכות. דיברנו על החשיבות של תרבות שמביאה ערך ומקצוענות.

"הדרך ארוכה ועדיין מעורפלת, אבל האמונה שלנו חזקה. אנחנו בטוחים שמציון תצא תרבות יהודית עשירה. אנחנו בטוחים שיחד נצמיח אומנות טהורה שתהווה חלק מתהליך הגאולה".

תגיות:

תגובות