ספורט

פספס משחק כי שמר שבת והעפיל לאליפות העולם לנוער בשחמט

יאיר הופמן הציג יכולות מעולות אך המשחק האחרון נקבע ליום שבת. הוא בחר שלא לשחק ובזכות הניקוד הגבוה שצבר עלה לגמר

יאיר הופמן
צילום: דוברות סביון

בשבועיים האחרונים מתקיימת אליפות העולם לנוער בשבת, באמצעות האינטרנט.

יאיר הופמן, חניך מועדון 'שחמט לכל' בסביון, המשתייך למרכז אליצור, נאבק בהצלחה בשלב הראשון מבין 178 מצטיינים שנשלחו לאליפות העולם לנוער עד גיל 16. 

יאיר הציג יכולת מעולה וסיים את תשעת המשחקים הראשונים עם 7.5 נקודות מתוך 9 אפשריות! אולם המשחק האחרון נקבע בעצם יום השבת.

יאיר, תלמיד ישיבת צביה, לא שיחק בסיבוב זה בשל היותו שומר שבת. ערכים שעל פיהם גדל והתחנך הם נר לרגליו גם במעמד כה חשוב זה ובייצוג מדינת ישראל.

החשש היה שההפסד הטכני הצפוי לאור אי אישור המארגנים כי הסיבוב יוקדם או יוזז יביא לסיום דרכו של יאיר בבמה מרכזית זו.

אולם על אף ששיחק משחק אחד פחות משאר השחקנים, יאיר העפיל לשלב הגמר היוקרתי מהמקום ה-9 בו יתחרו 16 השחמטאים הטובים בעולם עד גיל 16!

התקווה הייתה שארגון השחמט העולמי וארגון השחמט האירופאי יגלו גמישות כלפי שחמטאים דתיים ישראליים.

בנוסף ליאיר עלה לתחרות הגמר עוד שחמטאי ישראלי. שלב הגמר נערך בשיטת הנוק אאוט (מפסיד – יוצא).
בסיבוב הראשון זכה יאיר בניצחון על יריבו הביילרוסי 1.5-0.5!!! והעפיל לשלב הבא הטופ 8 מול יריב מבוליביה. רק שהמשחק שוב נקבע להתקיים בליל שבת. היריב מבוליביה באופן ספורטיבי הסכים להקדים את המשחק בכדי שיאיר יוכל להתמודד מולו ולא לפרוש, אולם לצערנו יאיר הפסיד 2:0 מול יריב מפתיע.
אלי עציון, יו"ר אליצור ישראל: "זו גאווה גדולה לישראל ולכל ספורטאי דתי. הוכח שאין תיקרת זכוכית, וששמירת השבת לא מונעת הצלחות".

סיפורו של יאיר מזכיר את נושא קביעת תחרויות בענף השחמט במדינות שמחרימות ישראלים, שהיה נפוץ מאוד בשחמט עד לפני שנתיים. אנשים התבטאו שזוהי גזירת גורל וגם לטוניסיה וסעודיה מגיע לארח אליפויות עולם. אז אמרו. אפשר וצריך למצוא פתרונות סוף סוף ולא לפגוע בשחמטאים שומרי שבת. מקרה השחמט הוא ייחודי.

תגובות