ספורט

מיזם השחמט הבינלאומי שמחבר בין משתתפים מ-90 מדינות

במיזם 'Chess4Solidarity' שהוקם ע"י מועדון "שחמט לכל" ופועל תחת מרכז אליצור, לקחו חלק מעל ל-4,000 משתתפים, גם מארצות ערב - שעשרות מהם שמעו עדות מפי ניצול שואה, והשופטים בו הם ממרוקו ועירק

ויקטוריה סמילייטה נילסן, יושבת ראש בית הנבחרים הליטאי מברכת בטקס הפתיחה
צילום: דוברות "שחמט לכל"

מרכז אליצור שם עצמו על המפה הבינלאומית בשחמט וממשיך בתמיכה במיזמים ערכיים עם ערך מוסף שהינו מעבר לספורט. לאחר סדרת הרצאות עם אנשי ספורט בתקופת הקורונה, עריכת ליגת בתי הכנסת וכן תמיכה בכל השנים בפעילויות חינוכיות המתלוות לפעילות הספורט, המרכז תומך במיזם בינלאומי המקוון שמחולל מהפכה בספורט ובעולם השחמט 'Chess4Solidarity'.

המיזם שנועד לחיזוק קשרי מדינות וסולידריות בין אנשים נולד לפני שנה ע"י מועדון "שחמט לכל" הפועל תחת מרכז אליצור. שלושה מפגשים מרחוק נערכו עד כה, בהם ניצול שואה שחמטאי סיפר בעדות את סיפורו, והעביר מסר ציוני של סולידריות ולאחר מכן שיחק בפלטפורמת און ליין עם חלק מהמשתתפים.

סמי שטייגמן ניצול השואה
סמי שטייגמן ניצול השואה

האחרון מבין המפגשים היה פורץ גבולות ובאירוע בערב יום השואה, בברכת השר מיכאל ביטון שנכח בטקס הפתיחה, לו הקשיבו עשרות רבות של משתתפים ממדינות ערב אולי לראשונה בחייהם לעדות ניצול שואה.

מעבר לכך, נערכו 18 אירועים, עם מעל ל-4,000 משתתפים ממעל 90 מדינות - כמובן גם ממדינות ערב נטלו חלק באירועים שמעבר למשמעות הדיפלומטית, נותנים מענה לסגר התרבותי בו העולם נמצא ומאפשרים קיום פעילות תחרותית יחודית. ברכות לקיום האירוע התקבלו מכל השרים הרלוונטים, מחברי כנסת, סלבריטאים מישראל ומחו"ל, כולל גארי קאספרוב, ואלופי שחמט נוספים - שיוצרים לגיטימציה לפעילות מחברת וחיובית לשמה הטוב גם של מדינת ישראל.

הארוע האחרון שהתקיים ביום רביעי האחרון בתמיכת מרכז אליצור היווה עוד קפיצת מדרגה במיזם, והתקיים הפעם בין ישראל לליטא. באירוע השתתפו 191 מילדים ועד רבי אמנים. לאחר שבאירועים קודמים צורפו שופטים מעירק ומרוקו לצוות השופטים הישראלי, כעת היה זה חטאב כאמל הסודני אשר סייע באירוע המורכב כמסר נוסף של סולידריות לאחר הסכמי אברהם.

צילום: באדיבות מיזם Chess4Solidarity

אחת הנשים החזקות באירופה, ויקטוריה סמילייטה נילסן, יושבת ראש בית הנבחרים הליטאי בירכה בטקס הפתיחה, ביחד עם יוסי לוי השגריר הישראלי שלנו שהודה למועדון "שחמט לכל" ומנהלו ליאור איזנברג, חבר הנהלת אליצור ויוזם המיזם על עריכת האירוע וכן למרכז אליצור על סיועו.

אלי עציון יו"ר אליצור ישראל ציין את החשיבות שרואה אליצור בתמיכה במיזם ציוני חשוב זה שהינו בעל חשיבות הרבה מעבר לספורט, ודייב קפלן נשיא התאחדות אילת (אחראית על הענפים הלא אולימפיים בישראל) שרואה חשיבות עצומה במסע לחיבור שמתקיים במיזם זה.

ליאור איזנברג סיכם: "אנחנו גאים שיחד עם שגרירות ישראל בליטא, מרכז אליצור שהוא הבית של פעילות ערכית מסוג זה בישראל וכל האנשים הנהדרים שמבינים את החשיבות של פעילותנו. שמחנו להכיר חברים חדשים ולחזק את הקשר התרבותי בין ישראל לליטא בשפתנו - שפת השחמט!". 

מהתחרות
מהתחרות
צילום: דוברות "שחמט לכל"

האירוע עצמו שודר בשידור חי בליטא ובישראל מעל דפי פייסבוק שונים כולל פרשנות מקצועית שניתנה על ידי רב האמן ניצן שטיינברג שודרו וכן סרטוני הסברה יפים על ישראל. שביעות רצון רבה נרשמה בקרב הליטאים.

תגיות:

תגובות