מורשת

עשרות צוערי מג"ב ביקרו בישיבת חברון ובבית מדרש של חסידות בעלזא

כחלק מהפקת הלקחים של משטרת ישראל מהמפגש עם הציבור החרדי בתקופת הקורונה, בימים האחרונים החלו הצוערים להכיר מקרוב את החסידויות והעידו: "לראשונה הבנו כי העולם החרדי מגוון ומורכב ביותר"

צילום: דוברות המשטרה

עם החזרה לשגרה לאחר מגיפת הקורונה החלה הפקת הלקחים במשטרת ישראל. בתום כשנה וחצי בהן לא פעם פגש הציבור הישראלי הדתי והחרדי מקרוב את השוטרים ולוחמי מג"ב, אף סביב עימותים וחיכוכים, לאחרונה משמר הגבול שם דגש על לימוד והיכרות עם הציבור הדתי והחרדי.

בשבועות האחרונים מקיים מג"ב השלמות לצוערי קורס הקצינים היוקרתי, וכחלק מהלימודים שנועדו להכשיר את מפקדי מג"ב בשנים הקרובות, הלוחמים מסיירים בישיבות ובחצרות חסידים במטרה להכיר מקרוב את הציבור החרדי לגווניו השונים, את אורחות חייו ואת הדינמיקה היומיומית של תלמידי הישיבות.

בימים האחרונים התרכזו המפקדים בחסידות בעלזא ובישיבת חברון גבעת מרדכי. עשרות הלוחמים הגיעו לישיבת חברון ורובם ככולם ראו לראשונה מראה של כ-1500 תלמידים יושבים ולומדים תורה. הלוחמים צפו דקות ארוכות על חבורת הלומדים בבית המדרש, ולאחר מכן ירדו אל האולם ושם הצטרפו ללימוד בחברותות עם תלמידי הישיבה. הכניסה לדף הגמרא, הליבון המעמיק של הסוגיות פתחו צוהר חדש בהבנת אורך החיים הדתי חרדי למפקדים העתידים של מג"ב.

צילום: דוברות המשטרה

רבים מהלוחמים נראו כאשר הם מתפלפלים וצוללים לעומקה של סוגיה עם תלמידי הישיבה, שמצידם גם הם גילו סקרנות מהאורחים שנכנסו אל בית המדרש.

כמו כן, כחלק מהביקור בישיבה המפקדים נפגשו עם ראש הישיבה שסקר בפניהם את תולדות הישיבה עוד מהימים בהם היא שכנה בחברון ולאחר שנים עברה אל שכונת גבעת מרדכי. בהמשך סיור הלימודים של המפקדים העתידיים של מג"ב הם פגשו את חסידות בעלזא.

המפגש נערך בבית המדרש הגדול ובמסגרתו הלוחמים נפגשו במקום עם עסקנים בכירים מהחסידות והביקור כולו התאפשר לאחר קבלת האישורים המתאימים. בין שאר הנושאים שנלמדו בצוותא עם החסידים היה על היסודות של העולם החסידי והשוני בין החסידויות השונות, על תפקידו של אדמו"ר בקהילה ועל הכוח של ה'ביחד' מול אתגרי התקופה במישורים שונים. גם בישיבת חברון וגם בחסידות הדגישו החסידים את הנקודה כי הקהלים סרים למרותם ואינם משתתפים במאבקים ברחובה של עיר.

מפקד קורס ההשלמה של הצוערים, פקד נוריאל גבאי, אמר כי הוא רואה לנגד עיניו איך כל קורס מפקדים ולוחמים עושה את נתיב ההיכרות הזה בו המפגש הישיר מגשר בין הקהלים השונים ובכך מוסרות רבות מהסטיגמות אחד על השני. "השם יתברך הוא זה המורה את הדרך הנכונה להולכים בה, אני רואה חשיבות עצומה במפגשים הללו", סיכם פקד נוריאל והבטיח כי המפגשים ימשכו ויעמיקו.

צילום: דוברות המשטרה

רב מג"ב, מפקח משנה אליעד בן דוד, שהיה מהוגי הביקורים והמפגשים העלה על נס את הערך המוסף של הביקורים והתרומה ההדדית של הציבור החרדי ללוחמים ולמפקדים וחזרה. הרב בן דוד סיפר כי רבים מהלוחמים שוחחו איתו לאחר סיום הסיור ואמרו לו כי "אנחנו רואים עכשיו אחרת את הציבור החרדי, לראשונה הבנו כי העולם החרדי מגוון ומורכב ביותר ורק לימוד ומפגשים כאלו יכולים לטייב את עבודת השיטור מול הקהילה הדתית חרדית והורדה של מפלס החשדנות של הציבור הדתי חרדי מלוחמי מג"ב".

הרב הוסיף ואמר כי הסיורים ימשכו ואף יועמקו לקהלים נוספים: "זה צו השעה, וכולנו מחוייבים לו".

תגובות