מורשת

מרגש: מחזור לחגי תשרי שנכתב בשואה שוחזר ב'יד ושם'

מעבדות השימור של 'יד ושם' שחזרו מחזור תפילה שנכתב ע"י נפתלי שטרן במחנה העבודה הנאצי וולפסברג על קרעי אריזות שקי מלט אותם קנה בתמונה לחתיכות לחם

מחזור לחגי תשרי ששיחזר מזכרונו יהודי במחנה העבודה וולפסברג
צילום: יד ושם

מעבדות השימור של מוסד יד ושם בירושלים, השלימו את מלאכת שימורו של מחזור תפילה לחגי תשרי, ששחזר מזכרונו יהודי ששועבד במחנה העבודה הנאצי וולפסברג, באמצעות בדל עיפרון, על גבי קרעי שקי מלט, שאותם רכש בתמורה למנות לחם יקרות ומצילות חיים.

המחזור החד פעמי הזה, שכתב נפתלי שטרן, יהודי מסאטמרש, והוברח על ידו עם השחרור על גופו, נמסר ליד ושם לאחר 40 שנה שבהן שהו קרעי המחזור המרגש בביתו, וזאת משהחלו קרעי נייר האריזה החום להתפורר. כאמור, הדפים שומרו ומוצגים לציבור בתערוכה וירטואלית של מוסד יד ושם באתר יד ושם, לרגל חגי תשרי.

המחזור ששחזר נפתלי שטרן מזכרונו, הוא מן המרגשים במוצגי התערוכה הווירטואלית. סיפורו של המחזור מתחיל בגירושו של נפתלי שטרן, יהודי שומר מצוות,  מעיירתו בידי הנאצים ושילוחו לאושוויץ, עם שאר בני משפחתו. בתאי הגזים נספו כל בני המשפחה, פרט לו עצמו, שבשל בריאותו הגופנית האיתנה, העדיפו הנאצים לנצלו לעבודות כפיה במחנה וולפסברג. בהתקרב הימים הנוראים החל שטרן  להעלות על הכתב מזכרונו, על גבי פיסות נייר אריזה של מלט שרכש מאסירים אחרים תמורת מנת הלחם הקצובה היומית שלו, את נוסחי התפילות כפי שזכר מן הבית.

למזלו זכה שטרן להשתחרר מן התופת, אך הוא לא ויתר על האוצר האישי שיצר במחנה הכפיה, ונשא את דפי המחזור המאולתר על גופו ממש. הוא הקים משפחה, עלה לארץ ישראל, אבל על דפי המחזור שבכתב ידו לא רק שימר בבית, אלא התפלל מתוכם בבית הכנסת בחגים. כך נהג 40 שנה, עד שנוכח שהדפים הולכים ומתפוררים. בשלב זה החליט למסור את הדפים למשמרת עולם ביד ושם, עדות נצח לדביקותם בחגי ישראל ובמסורת אבות של יהודים דוויים וסחופים ונדונים למוות, גם בתוך התופת הנוראה.

מצבם הפיסי הגרוע של הדפים, שנשתמרו בתנאים קשים כמעט לאורך 80 שנה, הוביל את הדפים למעבדת השימור והשיחזור של יד ושם, אשר הצילו את המחזור המאולתר, החד פעמי, מכיליון והבטיחו כי יישמר במצב סביר לעדות עולם לזוועה, וכיום הוא מוצג בין שאר גנזי יד ושם,  כאמור, בתערוכה שמפעיל יד ושם לרגל חגי תשרי.

תגובות