מורשת

הנשיא השתתף בתפילת ט' באב במניין חצר באשקלון

הנשיא הרצוג בחר להשתתף באמירת קינות ליל תשעה באב בבית כנסת שהוקם בתקופת הקורונה בחצר בית באשקלון לציון עמידתם האיתנה של תושבי העיר והסביבה במהלך מבצע "שומר החומות"

צילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג שנכנס לתפקידו זמן קצר לפני תשעה באב, בחר להצטרף לתפילת הקינות בליל תשעה באב דווקא בעיר אשקלון לאות הזדהות עם תושבי העיר וישובי עוטף עזה ויתר ישובי הדרום ועמידתם האיתנה במהלך מבצע "שומר החומות".

יצוין שהתפילה נערכה בבית כנסת באשקלון שהוקם בחצר בית, במסגרת מה שזכה לכינוי "מניני החצרות", במהלך תקופת הקורונה עקב המגבלות. הנשיא התקבל בבית הכנסת על ידי שר הדתות לשעבר הרב יעקב אביטן, ראש עיריית אשקלון תומר גלאם וראש המועצה האזורית חוף אשקלון איתמר רביבו.

בפתח דבריו התייחס הנשיא לעמידתם האיתנה של התושבים במהלך מבצע "שומר חומות" ואמר: "לפני כמה שבועות האזור הזה ספג מאות טילים והיה החזית הלאומית של מדינת ישראל. אתם מקור לגאווה לאומית עצומה ואני בא לומר תודה בשם העם הישראלי כולו. מי ייתן ולא נדע עוד צער במקום הזה ובכל מדינת ישראל".

צילום: מארק ניימן, לע"מ

הנשיא המשיך ואמר: "אנחנו עכשיו בליל תשעה באב ובאופן סימלי פתחתי את דבריי באיום שהיה על מדינת ישראל, בכדי לשים את הדברים בפרופורציה ולומר שיש דברים שהם מחייבים אותנו לזכור כי לא פסו אויבנו מהעולם, עלינו להישאר מאוחדים תמיד ועלינו ללמוד את הלקח של חורבן הבית, שחס וחלילה אותן הסיבות שהביאו לחורבן הבית לא יכו בנו שוב בעת הזאת. בעת הריבונות השלישית של העם היהודי בארצו, זה לא דבר של מה בכך".

בסוף דבריו אמר הנשיא: "כמו שנאמר במגילה היפיפייה: 'בכו תבכה בלילה ודמעתה על לחיה אין לה מנחם מכל אהביה כל רעיה בגדו בה', עלינו ללמוד שחס וחלילה ההיסטוריה עלולה לחזור על עצמה אם לא נדע לשמור על אחדותנו. אפשר להתווכח, אפשר לשמור על הבדלים, זה חלק מהיופי של החברה הישראלית. כמו שאמרתי בנאום ההשבעה שלי עלינו להתגבר על הפחד ולהושיט יד אחד לשני, אחד לשנייה, ולהנחיל אהבת ישראל בכל הלבבות. מי ייתן ונלמד את הלקח".

תגובות