מורשת

הנשיא הרצוג המשיך את המסורת ואירח בביתו את תפילת הסליחות

יום לאחר ראש השנה, נשיא המדינה אירח את תפילת הסליחות בבית הכנסת שבגינת בית הנשיא, והמשיך בכך את המסורת אותה החל קודמו - ראובן ריבלין

צילום: קובי גדעון, לע"מ

אמש (חמישי) התקיימה תפילת הסליחות של עשרת ימי התשובה בבית הכנסת שבגינת בית נשיא המדינה, אותה אירח הנשיא יצחק הרצוג שהמשיך בכך את המסורת בה החל קודמו הנשיא היוצא ראובן (רובי) ריבלין

תפילת הסליחות התקיימה בליווי הפייטן ליאור אלמליח והזמר אוריאל שי. בסליחות השתתפו המתפללים הקבועים בבית הכנסת מתושבי השכונה הסמוכה למשכן, לוחמי אש, חיילים מכלל יחידות צה"ל קציני משטרה וחיילים מקורסים שונים בצה"ל.

"בימים הללו עשרת ימי תשובה, ימים שבין כסה לעשור, תפילת יום הכפורים, היא נקודת השיא של שבועות ארוכים של סליחות ותפילות. זו תפילה ארוכה שמרכזה הוא נוסח הווידוי, וכך נאמר בה: "אבל אנחנו ואבותינו: חטאנו. אשמנו. בגדנו. גזלנו. דיברנו דופי.", אמר הנשיא הרצוג ושאל:" שנים ארוכות מעסיקה אותי השאלה, מדוע התפילה הזו, נאמרת בלשון רבים. האם יש כאן התחמקות מווידוי אישי אמיתי? האם יש כאן התחמקות מהעמידה שלי מול עצמי? מהודאה בכישלונותיי, בחשבון הנפש הנדרש ממני?" פתח הנשיא את דבריו.

צילום: קובי גדעון, לע"מ

הנשיא הוסיף: "בשנים האחרונות אני חושב, שאמירת הווידוי ברבים, היא ההתחלה של התיקון. זה הסמל המובהק ביותר של החמלה שהאמונה היהודית מחפשת להעניק. של הארת הפנים, החיבוק והסליחה. אין בדידות גדולה יותר מבדידותו של החוטא. חטאים נעשים בסתר, מתוך בושה. הווידוי היהודי, הנאמר בלשון רבים, מחבק את החוטא, הוא אומר לו: חטאת, אבל אתה חלק מאיתנו. חטאנו. אשמנו, כולנו אשמים. אנחנו מכירים את תחושת האשמה הרובצת עליך, ואנחנו רוצים לומר לך אנחנו איתך. אינך לבד, כל ישראל ערבים זה בזה."

ברמזו על לקחים שעלינו להסיק בנושאים אקטואליים אמר הנשיא: "ציינו היום את צום גדליה. יום שבו מתנקש פוליטי, רצח את מי שעמד בראש האוטונומיה הפוליטית של יהודי ארץ ישראל, בתום חורבן הבית הראשון, גדליה בן אחיקם, צום גדליה, נקבע לדורות בלוח השנה העברי כתמרור אזהרה מוסרי כדי להזהיר אותנו מפני רצח מנהיג יהודי בידיו של רוצח יהודי. כדי להזהיר אותנו מאלה הקובעים דין לעצמם, מאלה שלא חשים צורך לתת דין וחשבון לאף אחד, מאלה שלא מבינים את המשמעות של להיות חלק מקהילה, חלק מעם, וכן גם חלק מעולם גלובלי. שמחובתנו לשמר, למעננו ולמען הדורות הבאים. חברה מתפוררת, היא זו שבה שאדם חושב רק על עצמו, כשאין מחויבות עמוקה של האחד לשני, האחת לשנייה."

צילום: קובי גדעון, לע"מ

הנשיא סיים את דבריו ואיחל: "לכל בית ישראל שנה טובה, צום קל, וגמר חתימה טובה."

הנחה את האירוע דר' חיים נריה, נכדו של הרב משה צבי נריה ז"ל. לפני אמירת הסליחות דיברה אורי נחמני על "משבר האקלים" ואמרה שיש לבקש סליחה גם מהטבע. בית הכנסת בגינת בית הנשיא שהוקם לפני כחמש עשרה שנה נתרם על ידי הנדבן יצחק לייב איירה רנרט מארצות הברית. תושבי השכונה הסמוכה מתפללים בו בימי חול וגם בתקופתו של הנשיא שמעון פרס נערכו בו התפילות במשך ימי השבוע.

תגובות