מורשת

בניה כהלכה: אלו בעיות חילול השבת שעלולים לייצור הבתים החכמים

ההתפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות תפסה תאוצה בתחומים רבים. הבנייה החדשה מלווה כיום במערכות טכנולוגיות שנועדו ליעל את איכות החיים אך אנו עלולים להגיע מבלי לדעת לידי חילול שבת בהפעלתן

אילוסטרציה
צילום: Mark Mccammon From Pexels

האם ידעתם שמד המים בבית, הקורא את צריכת המים באמצעות חיישנים, ומעביר את נתוני צריכת המים לצג דיגיטלי – מעלה בעיה הלכתית על ידי הפעלת מעגל חשמלי וכתיבה (על צג אלקטרוני) בכל פתיחת ברז מים?

והאם משאבות הלחץ בבתים רבי קומות, שתפקידן להביא את המים לקומות הגבוהות, כשרות לשימוש בשבת, כאשר חלקן הגדול מפעיל את החשמל בכל פתיחת ברז בבית?

ההתפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות תפסה תאוצה בתחומים רבים, והבולט שבהם הוא תחום הנדל"ן. הבנייה החדשה מלווה כיום בהתקנת מערכות טכנולוגיות רבות, המשמשות את תושבי הבית ביעילות ומשפרות את איכות החיים. מערכות אלה אמנם יעילות מאוד, אך מבלי ידיעתנו אנו עלולים להגיע לידי חילול שבת בהפעלתן. כאשר קונים דירה חדשה, רוב האנשים אינם חושבים על השאלות ההלכתיות שבעניין, בעיקר בגלל חוסר מודעות גדול סביב הנושא. אנשים רבים שקונים דירה חדשה עסוקים לרוב במחשבות על עיצוב וריהוט הבית, ושוכחים לבחון ולוודא שביתם החדש כשר למגורים.

התמודדות עם בעיות כאלו נמצאות במדריך בנייה חדש, שהוציא לאחרונה מכון צומ"ת, שמסביר ומפרט מהן הבעיות ההלכתיות הנפוצות בבנייה החדשה של ימינו, ומציג את הפתרונות הקיימים המוצעים ע"י מחלקת המחקר והפיתוח של מכון צומ"ת. 

לגבי מד מים, המדריך החדש מציע התקנת מונה מים דיגיטלי מותאם לשבת. המונה הוא בעל רזולוציית רישום נמוכה, המשדרת נתונים במרווחי זמן קבועים. 

לאחרונה יצאה הנחיה להתקין מדי מים 'רגילים' כברירת מחדל, ולכן מבהיר המדריך החדש כי יש לדרוש ולוודא התקנת מד מים מותאם לשבת בעת רכישת הדירה.

אנשים רבים שקונים דירה חדשה עסוקים לרוב במחשבות על עיצוב וריהוט הבית, ושוכחים לבחון ולוודא שביתם החדש כשר למגורים 

מערכת נוספת שצוברת תאוצה בשנים האחרונות היא מערכת בקרת אנרגיה (בית חכם). טכנולוגיה זו מפעילה מערכות שונות בבית, מרחוק, או בשעות קבועות בהתאם לכניסה ויציאה אל הבית וממנו, ומאפשרת הפעלה חסכונית, קלה וזמינה. בדרך כלל המערכת שולטת על מערכות התאורה, המיזוג והתריסים, וניתן לחבר לה גם מערכות נוספות. כדי למנוע בעיה הלכתית של הפעלת מערכת חשמלית בעת הכניסה אל הבית וביציאה ממנו, שהינה אסורה בשבת, מוצע להתקין מערכות בית מאושרות לשבת כך שיהיה ניתן לנטרל את החיישנים. לכתחילה להשבית כליל את פעולתם, ולכל הפחות לנטרל את השפעתם על מערכות התאורה והמיזוג. 

על מנת ליצור הפעלה חסכונית של התאורה, בבניינים רבים קיימת מערכת שמפעילה את התאורה רק כאשר ישנם אנשים בחדר המדרגות, בכניסה לבניין או בחצר, על ידי חיישני תנועה. מערכת זו אמנם חסכונית, אך בעייתית בשבת בשל הפעלת מנגנון גלאי תנועה והדלקת גוף התאורה. המדריך מציע שני פתרונות שיאפשרו למנוע את חילול השבת גם בבניינים אלה: ראשית ניתן לנטרל את החיישן ולהדליק באמצעות מתגים. שנית, ניתן להתחבר לשעון שבת אסטרונומי העובר אוטומטית ל'מצב קבוע' בשבתות ובחגים. 

פעמים רבות שמערכת זו מותקנת ומשמשת גם כאמצעי ביטחון בבתים פרטיים ומשותפים. לכן מודגש כי יש צורך בנטרול החיישן רק כאשר מדובר בתאורה שהדייר מעוניין בה והותקנה לצורכו. במקרה של תאורה שאינו זקוק לה ולא הותקנה על ידו – יכול ללכת לדרכו לכתחילה – כיוון שאין איסור מלאכה בעצם הילוכו. 

תגובות