מדע וטכנולוגיה

"ניצלו לרעה גישה למידע אישי": עשרות מהנדסים פוטרו מפייסבוק

ספר חדש חושף כי ענקית הטכנולוגיה פיטרה 52 מהנדסים לאחר שהתברר כי אלו ניצלו לרעה את תפקידם לטובת מעקב אחר נשים

פייסבוק
צילום: PIXABAY

52 מהנדסים בתפקידים שונים בפייסבוק פוטרו מהרשת החברתית המקוונת הגדולה בעולם בגין עבירות של ניצול מידע אישי לרעה שביצעו בשנים 2014 ו-2015 - כך עולה מספר חדש בשם 'אמת מכוערת' של כתבי 'הניו יורק טיימס', שירה פרנקל וססליה קאנג.

בספר, שראה אור לאחרונה, פרנקל וקאנג כי רוב המהנדסים שעשו שימוש אסור במידע היו גברים שעקבו אחרי נשים.

כך למשל, באחד המקרים מתכנת עובד פייסבוק שהה בחופשה עם בת זוגו באירופה. בשלב מסוים השניים הסתכסכו, והאישה ביקשה להתרחק ממנו לזמן מה ושכרה חדר במלון אחר. המתכנת סירב להשלים עם ההחלטה שלה, ניצל את הגישה שלו לנתוני פייסבוק, עקב אחריה אל מלונה החדש והמשיך להתעמת איתה.

במקרה אחר, מהנדס השתמש בנתונים מהרשת החברתית כדי לגלות שאישה בה הוא מעוניין מבקרת באופן קבוע בפארק מסוים בסן פרנסיסקו. הוא ניצל לרעה את המידע והגיע למקום כדי לתור אחריה.

קצין הביטחון הראשי של פייסבוק דאז אלכס סטמוס, שהתראיין לספר, הודה כי ייתכן ומאות עובדים נוספים ביצעו לאורך השנים עבירות דומות ולא נתפסו מעולם. 

עובדים נוספים עמם שוחחו פרנקל וקאנג סיפרו כי מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, היה מוטרד כשגילה את האופן שבו העובדים שלו משתמשים במידע, ושאל מדוע אף איש בחברה לא העלה בדעתו לצמצם את הגישה של המתכנתים לנתונים כאלה.

אלא שהיה זה צוקרברג עצמו שתכנן את מערכת הגישה לנתונים של החברה, וסירב לשנות אותה עם צמיחתה של פייסבוק, כך לפחות עולה מהספר.

"בתקופות שונות בהיסטוריה של פייסבוק היו מסלולים שיכולנו לקחת, החלטות שיכולנו לקבל, שהיו מגבילות או אפילו מצמצמות את הגישה לנתונים שאספנו", סיפר אחד העובדים הוותיקים בחברה לפרנקל וקאנג. "אבל זה היה מנוגד לדנ"א של מארק. עוד לפני שהצגנו בפניו את האפשרויות האלה, ידענו שזו לא תהיה הדרך שהוא יבחר", הוסיף.

מטעם פייסבוק נמסר כי "תמיד היה לנו אפס סובלנות לנושאים כאלה ופיטרנו כל עובד שאי פעם נתפס ניגש לנתונים שלא בסמכותו. מאז 2015, המשכנו לחזק את הפרוטוקולים להכשרת העובדים שלנו, לזהות גילויי התעללות ולמנוע אותם. אנו ממשיכים גם לצמצם את הגישה של המהנדסים שלנו לסוגים מסוימים של נתונים בזמן שהם בונים ותומכים בשירותים שלנו", לשון ההודעה.

תגיות:

תגובות