מדע וטכנולוגיה

מיליארד דולר: שיא של כל הזמנים בהשקעות בהייטק מתחילת השנה

זינוק משמעותי בהיקף הכסף המוזרם לתעשיית ההזנק הישראלית לעומת שנים קודמות: 10 מיליארד דולר בשנת 2020, 7.5 מיליארד דולר בשנת 2019 ו- 6.5 ב2018. מייסדת ושותפה בקרן AnD Ventures: "אסור שעודף הכסף בשווקים יגרום ליזמים לאבד פוקוס מבניית חברה יציבה"

אילוסטרציה
צילום: Pixabay

חגיגת המזומנים בהייטק נמשכת: 10 מיליארד דולר גויסו על ידי חברות הזנק ישראליות מתחילת השנה האזרחית ועד לחודש יוני - כך על פי נתונים שמפרסם ארגון סטארט אפ ניישן סנטרל.

מדובר מדובר בקפיצה משמעותית בהיקף הכסף המוזרם לתעשיית הסטארטאפים הישראלית לאחר שבשנת 2020 עמד היקף ההשקעות על 10 מיליארד דולר לאורך 12 חודשים. לשם השוואה, בשנת 2019 גויסו כ-7.5 מיליארד דולר ובשנת 2018 כ-6.5 מיליארד דולר "בלבד".

לדברי נמרוד כהן, מייסד ושותף בקרן TAU VENTURES, המשקיעה בחברות הייטק ישראליות: "בשנה האחרונה אנחנו רואים התפוצצות בכל מה שקשור לגיוסי הון, הן מבחינת סכומים והן מבחינת שוויים. יש מי שאומר שמדובר בבועה, אולם מצד שני אני חושב שהתהליך שקרה בשנה האחרונה בעולם והואץ על ידי הקורונה, בעיקרו הנו ההבנה שהטכנולוגיה נמצא בכל מקום וקריטית לכל תעשייה. אנחנו, הילדים שלנו וההורים שלנו נוגעים בטכנולוגיה מהרגע שאנחנו מתעוררים בבוקר ועד שאנחנו הולכים לישון. אני מניח שההפנמה הזו, בשילוב עם ריביות נמוכות והעדר אלטרנטיבות השקעה, היא חלק מההסבר לזרימת הכספים המוגברת. כמו בכל טרנד, יש מי שרוכב על הטרנד ונהנה ממנו גם ללא הצדקה, אבל אני מאמין שגם זה יתיישר בסופו של דבר".

מימין לשמאל: דקל פרסי, לי מוזר ונמרוד כהן
מימין לשמאל: דקל פרסי, לי מוזר ונמרוד כהן
צילום: באדיבות המצולמים

גיוסי ההון במחצית הראשונה של השנה כוללים 28 גיוסי הון של חברות "חד-קרן", שהם חברות הזנק בשווי של מיליארד דולר כל אחת ואף יותר. 30 מסבבי הגיוס היו בהיקף של 100 מיליון דולר ויותר, מגה-סבבי גיוס אלו מהווים יחד יותר מ-5 מיליארד דולר מסך כל ההון שגויס. שלושת הסקטורים בהייטק אליהם הופנו מרבית ההשקעות הם: סייבר, פינטק (טכנולוגיה פיננסית) ותוכנות ארגוניות.

לדברי לי מוזר, מייסדת ושותפה בקרן AnD Ventures: "השנה האחרונה האיצה המון תהליכים בעולם ההשקעות בהייטק ובהייטק הישראלי בפרט. אך הצפת כספים זו גורמת לחלק מחברות הסטארט-אפ לצמוח מהר מדי ולדלג על שלבים חשובים בבניית חברה יציבה. יזמים מוצאים את עצמם עם כפול מהסכום שרצו לגייס, עם משקיע שלאו דווקא מתאים עבורם מבחינה אסטרטגית, התאמת המשקיע לחברה חשובה עוד יותר שמדובר במיזמים בשלב ראשוני. אסור שעודף הכסף בשווקים יגרום ליזמים לאבד פוקוס מבניית חברה יציבה, החל מהשלבים המאוד ראשונים הקריטיים להמשך הצמיחה והחבירה למשקיעים הנכונים להם".

סבבי גיוס של מאות מיליוני דולרים הפכו לדבר שבשגרה, חודש ינואר נפתח עם הכרזה של חברת OwnBackup המפתחת פתרונות גיבוי ושחזור נתונים מענן, שהודיעה על גיוס של 167.5 מיליון דולר לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר.

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חברות הייטק דווחו גם על סגירת השקעות משמעותיות ב-72 שעות, למשל חברת הסייבר Orca Security גייסה במהירות כזו השקעה בסבב של 210 מיליון דולר, לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר, רק כשנתיים לאחר הקמתה. עוד תופעה שתרמה לשבירת השיא היא גיוסי הון צפופים. אם בעבר היו חולפות שנתיים-שלוש בין גיוס לגיוס, הרי כעת נוצרה תופעה של סגירת מספר גיוסים בפחות משנה.

כך לדוגמא, חברת הסייבר Salt Security גייסה שלושה סבבים תוך פחות משנה בהיקף של 120 מיליון דולר, שהאחרון מביניהם גייס בחודש שעבר 70 מיליון דולר. לדברי רועי אליהו מנכ"ל החברה הוא לא תכנן לגייס את שני הסבבים הנוספים והדף משקיעים, אולם הסיבה שבגינה הסכים לגייס הון נוסף הייתה שהמשקיעים היו שותפים אסטרטגיים להמשך הדרך ולאו דווקא צורך במזומנים.

לדברי דקל פרסי, מייסד ושותף בקרן TPY: "ההייטק הישראלי עובר אבולוציה מואצת, שמתבטאת בחברות וביזמים שיכולים לצמוח לחברות ענק ולא להיות רק חברות שנרכשות בשווי של כמה עשרות או מאות מיליונים. חלק מהסיבות להאצה הן כמובן הקורונה, והמשך סביבת ריבית עולמית נמוכה, מה שהופך את מגזר הטכנולוגיה להשקעה מבוקשת".

תגיות:

תגובות