מדע וטכנולוגיה

מהיר, מדויק וקטלני יותר: רוסיה מציגה את טיל העתיד

בכיר במערכת הביטחון הרוסית חשף את X-95: טיל שיוט על-קולי שמגיע למהירות של 10 מאך ועלול להפוך את מערכות ההגנה המוכרות ללא רלוונטיות

טיל היפרסוני
צילום: צילום מסך מתוך יוטיוב

תשכחו מטילים בליסטים: רוסיה חשפה לאחרונה את הפיתוח הצבאי החדש שלה: טיל היפרסוני (על-קולי) מדויק לטווח ארוך מסוגX-95, שבמהלך הניסויים הגיע למהירות של 10 מאך.

הטיל החדש נחשף במאמר שפרסם החודש ראש האקדמיה הצבאית של המטה הכללי במוסקבה קולונל-גנרל ולדימיר זרודניצקי, בכתב העת 'מחשבה צבאית'.

במאמר אמר זרודניצקי כי הוא רואה בשליטה הרוסית בתחום החלל את התנאי החשוב ביותר לביצוע פעולות צבאיות מוצלחות, אותן ניתן להבטיח באמצעות שימוש אפקטיבי במטוסי קרב.

"עבור הכוחות האוויריים אנו מפתחים ומאמצים דגמים חדשים ומודרניים של נשק, ציוד צבאי ומיוחד, כצו מפציץ הטילים האסטרטגיTu-160M , מערכת טילים היפרסוניים של Kinzhal ונשק מוטס ארוך טווח בדיוק גבוה, ובפרט טיל X-95 היפרסוני".

טיל היפרסוני הוא למעשה מטוס ללא טייס שמסוגל לטוס במהירות העולה על מהירות הקול פי 5 (מאך) - כ 1.7 ק"מ לשנייה אחת ואף יותר.

כיוון שכך הוא עלול להפוך את מערכות ההגנה המוכרות ללא רלוונטיות. לשם השוואה, הטילים המדויקים - טילי פתאח 110 - שנמצאים כיום בידי חיזבאללה וסוריה, מגיעים למהירות של 3 מאך "בלבד".

מדובר בנשק מסוכן במיוחד, מכיוון שכלי טיס שנעים במהירות על-קולית כמעט אינם ניתנים ליירוט על ידי מערכות הגנת טילים.

כלי החדשות הממלכתי RIA נובוסטי אישר את קיומו של הטיל עם "מקור במתחם הצבאי-תעשייתי", שהוסיף כי הטיל יותאם למפציץ ה- PAK-DA שיושק בקרוב ברוסיה.

זאת ועוד, בחודש יוני הודיע ​​הנשיא ולדימיר פוטין כי הטיל הבין-יבשתי 'בסרמת' וטיל השיוט ההיפרסוני זירקון - שמגיע למהירות של 8 מאך ולטווח של 400 ק"מ וניתן לשגר אותו מהמפציץ TU-22 או מספינת טילים כפי שעשו בניסוי שנערך באפריל 2019 - צפויים להיכנס לשירות בקרוב.

מוקדם יותר הודיע ​​שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו כי המערכות ההיפרסוניות השונות יהפכו לעמוד השדרה של כוחות הצבא הלא-גרעיניים של רוסיה.

בתוך כך, נציין כי בחודש אפריל האחרון אישר חיל האוויר האמריקאי שכשל בניסוי בטיל היפרסוני מסוג AGM-183A. הטיל, שהיה אמור להיות משוגר ממפציץ B-52 במטווח ימי, נותר תלוי על כנף המפציץ וחזר לנחיתה בבסיס אדוארד.

ההערכה הרווחת היא שטילים היפרסונים יכנסו לשירות מבצעי בין השנים 2025 ל-2030.

טיל היפרסוני מתוצרת ארה"ב
טיל היפרסוני מתוצרת ארה"ב
צילום: באדיבות צבא ארה"ב

תגיות:

תגובות