מדע וטכנולוגיה

המחאה נכשלה: נאס"א לא תשנה את שמו של טלסקופ החלל החדש שלה

סוכנות החלל האמריקאית הודיעה כי לא ישונה שמו של טלסקופ החלל ג'יימס וב, למרות טענות על מדיניות הומופובית שהנהיג וב במהלך כהונתו כראש נאס"א. השיגור מתוכנן לחודש דצמבר

הדמייה של טלסקופ החלל ג'יימס וב
צילום: באדיבות נאס"א

בחודש דצמבר הקרוב צפוי טלסקופ החלל החדשני ג'יימס וב (JWST) להיות משוגר לחלל על תקן יורשו וממשיך דרכו של האבל (Hubble) - שקרוי על שמו של האסטרונום האמריקאי אדווין האבל, שוגר לחלל בשנת 1990 והיה אחראי לשורת תגליות פורצות דרך ואף מהפכניות בחקר היקום.

אולם, כיוון שהטכנולוגיות של האבל - שעדיין ממשיך בעבודתו במסלול סביב כדור-הארץ - הולכות ומתיישנות, בנאס"א החלן לפתח, לפני כמעט 20 שנים, את טלסקופ ג׳יימס וב הקרוי על שם המנהל השני של נאס"א שהוביל את משימות אפולו והלך לעולמו בשנת 1992.

אלא שעל פי דיווח שמתפרסם במגזין של מכון סמית'סוניאן, לאחרונה נשמעו טענות מצד הקהילה הלהט"בית נגד ווב, שמאשימה אותו כי במהלך כהונתו בנאס"א בשנות ה- 60 וה-70 הוא הנהיג מדיניות המפלה להט"בים, או לכל הפחות התעלם ממדיניות כזו מצד הכפופים לו.

ג'יימס וב
ג'יימס וב
צילום: באדיבות נאס"א

בעקבות כך, הופצה ברשת עצומה הקוראת לשנות את שמו של הטלסקופ, ובכתב עת היוקרתי 'סיינטיפיק אמריקן', פורסם בחודש מרץ האחרון מאמר דעה בנושא, שבו בין היתר נכתב: "במקרה הגרוע ביותר, אנחנו בעצם שולחים את הכלי המדהים הזה לשמיים עם שמו של הומופוב עליו".

עם זאת ועל אף הלחץ הציבורי, לו שותפים גם עובדים בנאס"א, מסוכנות החלל של ארה"ב נמסר כי אין כל כוונה לשנות את שמו של הטלסקופ.

נוסיף ונציין כי טלסקופ ג'יימס ווב הוא מיזם חלל שאפתני של 10 מיליארד דולרים ששותפות לו 17 מדינות בהובלת נאס"א וסוכנויות החלל האירופית והקנדית.

על פי דיווחים, מדובר בטלסקופ עוצמתי שיעניק מבט חסר תקדים לעומק היקום, למרחק של 13 מיליארד שנות אור, ויאפשר לראשונה לבחון תקופה שנותרה עד כה באפלה מחקרית, תקופה שבה היקום התקרר והחלו להיווצר הגופים השמימיים הראשונים המוכרים לנו.

במילים אחרות, מדובר ב"מכונת זמן" עוצמתית ביותר.  

תגיות:

תגובות