מדע וטכנולוגיה

'המוח התלמודי' בשירות רפא"ל

12 אברכים תושבי השכונה החרדית בנוף הגליל, הר יונה, נשואים ואבות לילדים, החלו לעבור הכשרה מקצועית שבסיומה יתקבלו לעבודה בתעשיות הביטחוניות בצפון הארץ.

צילום: Soumil Kumar From Pexels

בשלב ראשון יעברו המשתתפים בתוכנית קורס תוכנת CNC לעיבוד שבבי, במכללה הטכנולוגית נוף הגליל, על פי תכנים ייחודים שגובשו למענם, וללא השתתפות נשים. ההכשרה תימשך ארבעה חודשים, במימון עמותת 'צורים' שתעניק לסטודנטים החרדים מלגת קיום שתשמש למשפחותיהם מקור הכנסה במהלך הלימודים.

את התכנית יזמה חברת רפא"ל, שהיא המעסיק הגדול ביותר בצפון הארץ, בתמיכת עיריית נוף הגליל ועמותות חברתיות שונות. רפא"ל התגייסה למשימה במגמה לגוון את ההרכב האנושי של עובדיה, וכדי לנצל את 'המוח התלמודי' שאותם אברכים מביאים עימם לעיסוקם החדש, שיפרנס אותם בכבוד וברווח. קודם קליטתם בקורס קיימו אנשי רפא"ל התייעצויות עם רבני שכונת הר יונה וקיבלו את ברכתם, וגם את תנאיהם: התחייבות להסדיר עבורם מיתחם עבודה סגור ובו מטבחון עם מיטב ההכשרים למהדרין.

תכנית הכשרת האברכים הינה תכנית נסיונית, ואם אכן תצלח, יפנו ראשי רפא"ל לקהילות חרדיות נוספות בהריונה, ובראשן קהילת חסידי בעלז.

ד"ר שי רחימי, סמנכ"ל בכיר ברפא"ל ובעצמו תושב נוף הגליל, אמר כי רפא"ל חשה מחוייבות לפרוייקטים חברתיים לחיבור הקהילות השונות בצפון וחיזוקן. "מיזם שילוב החרדים בתעסוקה, תוך הכשרתם המקצועית ומתן מענה לצרכיהם המיוחדים, הוא אינטרס חברתי, לאומי וכלכלי מהמדרגה הראשונה", אמר רחימי ושיבח את עיריית נוף הגליל וראשה רונן פלוט, על תרומתם למיזם מתוך הכרה בחשיבות שילובם של הגברים החרדים בתעסוקה איכותית".

הוא ציין שלרפא"ל נסיון חיובי בהעסקת חרדים באזורים אחרים בארץ וגם בצפון – "וזהו מדובר בפתרון מעולה לטובת שני הצדדים".

מנכ"לית המכללה הטכנולוגית נוף הגליל, מירב ששון–אמויאל, ציינה שלצורך קליטת האברכים ביצעה המכללה התאמות מיוחדות, לרבות אפילו מתחם הכשרה נפרד עם כניסה נפרדת. "מדובר בפרוייקט ניסיוני והצלחתו תתרום רבות לשילוב של החרדים בתעסוקה ובחברה הישראלית", אמרה.

תגובות