מדע וטכנולוגיה

האם נמצא הסבר מדעי לחורבן סדום ועמורה?

מחקר חדש טוען כי תופעת טבע שמימית נדירה ארעה בפעם השנייה בהיסטוריה, והיוותה השראה לסיפור המקראי. החוקרים מזהירים: הסיכון נמוך אך התופעה עלולה לקרות שוב

ים המלח
צילום: Darya Chervatyuk from Pexels

מחקר חדש שהתפרסם השבוע בכתב העת המדעי הבריטי Nature, מציג עדויות לכך שהעיר טאל אל-חמאם - הממוקמת בבקעת הירדן ליד ים המלח - נחרבה בתקופת הברונזה התיכונה בשל "פרץ אוויר קוסמי".

21 מחברי המחקר משערים כי תופעת הטבע הקטלנית, שאירעה לפני 3,600 שנים, היוותה השראה לסיפור המקראי על חורבן סדום ועמורה בידי אלוהים.

מהנתונים שהוצגו במחקר עולה כי הפיצוץ היה גדול וחזק יותר מזה שאירע ב-1908 מעל העיר טונגוסקה שברוסיה, כאשר פרץ אוויר של מטאורואיד סלעי בגודל של 50 עד 60 מטרים גרם לפיצוץ מאסיבי של 12 מגה.

ארכיאולוגים וחוקרים אחרים שהיו מעורבים במחקר מסיקים כי תאוריית פרץ האוויר תהפוך את טאל אל-חמאם ליישוב השני הידוע שנהרס, ככל הנראה, על ידי כוח עליון שמימי אחרי העיר אבו חורירה שסוריה, שנחרבה מפגיעה של כוכב שביט לפני 12,800 שנים.

בתוך כך, מחברי המחקר הזהירו כי אירועים קוסמיים צפויים לחזור כל כמה אלפי שנים, ואמרו כי "למרות הסיכון הנמוך, הנזק הפוטנציאלי עלול להיות גבוה ביותר ולסכן את ערי כדור הארץ".

תגיות:

תגובות