מדע וטכנולוגיה

דברים שכדאי שתדעו על אנמיה

מהם הגורמים העיקריים ליצירתה, ומדוע נפוצים כל כך מקרי החולשה והעייפות, הנובעים ממנה

צילום: Photo by Jonathan Borba from Pexels

בטור הקודם עסקנו בשאלה מהי אנמיה וכיצד היא באה לידי ביטוי. טור זה יעסוק בגורמים העיקריים ליצירתה, ומדוע נפוצים כל כך מקרי החולשה והעייפות, הנובעים ממנה.

מרבית האנשים מתייחסים לאוכל היא כמו אל דלק - מתדלקים ונוסעים. רובם גם מדלגים על ארוחת הבוקר - הארוחה החשובה ביותר במהלך היום – ואז, במהלך היום, כשהם מרגישים רעב, הם אוכלים בחפזון רב. על פי רוב הם יבחרו במה שזמין להם ו"סותם רעב": הלחם (חיטה).

אחרים נמנעים מצריכת מזון מן החי (בשר, דגים, מוצרי חלב וביצים), חלקית או לחלוטין, מסיבות כאלה ואחרות. אחד הגורמים העיקריים להופעת אנמיה הוא מחסור בחלבון מן החי.

לבחירות התזונתיות שלנו השפעה ישירה על שני סוגי האנמיה: זו הנובעת ממחסור בברזל (מיקרוציטית) וזו הנובעת ממחסור בוויטמין B12 (מאקרוציטית), ושתיהן קורות ברוב המקרים על רקע המחסור הכרוני בחלבון, שמוביל ליצירת שרשרת המוגלובין פגומה שאינה נושאת חמצן כראוי.

מחסור במולקולות חלבון אחרות מונע ספיגה של ויטמין B12 במעי, ובכך פוגע במספר רב של פעולות מטבוליות חיוניות. אבני הבניין של כל חלבון הן חומצות אמינו. חומצות האמינו הן הבסיס לכל תהליך מטבולי בגוף, ללא יוצא מן הכלל, והם אבני היסוד ליצירת דם בגוף האדם (כמו גם כל תא ורקמה).

סיבה שכיחה נוספת לחולשה ולעייפות הכרוניים היא עבודה מאומצת, שמשבשת את המאזן של מה שאנחנו מכניסים לגוף כחומר גלם, המסוגל לייצר דם באיכות ובכמות מספקת, לעומת האנרגיה והתנועה שאנו מוציאים, ועושה שימוש יתר באותם חומרי הגלם על חשבון יצירת דם.

מחסור בשעות שינה חיוניות משבשות אף יותר את המאזן הזה, מכיוון שהן מונעות מהגוף את המנוחה שהוא כה זקוק לה להשלמת מאגרים ושיקום חוסרים.

סיבה נוספת לעיכול ירוד שפוגע בייצור הדם היא מצב של סטרס - לא רק במהלך היום, אלא בעיקר ובמיוחד בזמן הארוחה. מחשבות יתר ודאגות בכלל , ובפרט במצב האכילה יש להן השפעה מכרעת על תהליכי העיכול והספיגה.

אלה הן הסיבות העיקריות שעומדות בבסיס יצירת הפתולוגיה של חולשה בדם, הן בכמות והן באיכות. ברוב המקרים נמצא, שבבסיס האנמיה יש שילוב של כמה וכמה סיבות כאלה.

לצערנו, חוסר ידע והיעדר מודעות מובילים לשכיחות גבוהה של מקרים אלה. יובהר כאן, שבשלב של אנמיה, יש כבר צורך בעזרה רפואית כדי לשקם את הדם מבחינת הכמות והאיכות, ואין די בתיקון המזון ואופן האכילה וההתנהלות היומיומית.

עם זאת, כדאי ורצוי לתקן את הקלקולים הללו וליצור הרגלים טובים בכדי לתמוך בתהליך השיקום של הדם, ובכדי למנוע חזרה לשגיאות העבר שהובילו לפתולוגיה.

בברכת רפואה שלמה,

 

ד״ר אורן כחולי PhD S.N.T - מומחה לרפואה אלטרנטיבית 

תגובות