לייף סטייל

מיוחד לט"ו באב: פרק ב' – האתגר

ט"ו באב, היום שנקשר יותר מכל מועד אחר עם ברית הנישואין. מה קורה עם אלו שפותחים פרק ב' בחיים? איך מתמודדים עם קשיים שלא קיימים בפרק א'? שתי נשים ושלושה 'שדכנים' מספרים על ההתמודדות עם המציאות הזו

חתונת פרק ב'. אורטל מלכה ופיני ברגר בנישואיהם.
צילום: באדיבות המשפחה

שירה (שם בדוי) הייתה גרושה טרייה, בת 39, כשנכנסה חזרה לעולם הדייטים והתחילה להירשם לאפליקציות. "בהתחלה הייתי בשוק ממה שקורה שם", היא מתארת. "לא הכרתי את הסצנה. יצאתי מקשר נישואים ארוך של 17 שנה, ופתאום אני מוצאת את עצמי בעולם שמתנהל עם חוקים שלא הכרתי. קודם כל, ברמה הראשונית, אני צריכה לעשות תחקיר ביטחוני על כל גבר שפונה אלי, כי יש המון מתחזים. הרבה אנשים שמשקרים בנוגע לגיל, למצב הבריאותי, לעיסוק שלהם. אני מגגלת כל גבר שאני יוצאת איתו, כדי לראות שהוא קיים בכלל".

בשבוע הבא נציין את ט"ו באב, היום שנקשר יותר מכל מועד אחר עם ברית הנישואין. חלק מהסיפור הוא פתיחת פרק ב' בעולם הזה. אם תשאלו את אסף נבון, הבעלים של אתר ההיכרויות 'שליש גן עדן' על עולם ההיכרויות של פרק ב', הוא יסכם אותו בהבחנה אחת חדה: "בפרק ב' הרבה פחות חשוב לאנשים העניין החיצוני כמו עצם המראה החיצוני. בפרק ב'  יותר מחפשים אנרגיה מסויימת. אני גם מזהה הבדל בין גברים לנשים. כשהבנות צעירות, הן מקבלות הרבה יותר פניות, אבל ככל שהגיל עולה, במיוחד בשלבים של רווקות מאוחרת, ופרק ב', זה קצת מתהפך. יש יותר גברים שנחלשים מבחינה דתית אחרי הגירושין, ולא תמיד הם מחפשים אחר כך קשר רציני. זה בא לידי ביטוי גם בהרכב האנושי שנכנס לאתר שלנו. בפרק א' אלו יותר דתיים לאומיים, ובפרק ב' אפשר לראות גם מסורתיים, חוזרים בתשובה, אנשים שזזים על הרצף. בגדול, הייתי אומר שאנשים בפרק ב' מוכנים יותר להרחיב את הספקטרום של המועמדים/ות  שהם מוכנים לצאת איתם/ן".

שירה (שם בדוי): יש לי חברות גרושות שמספרות שהטרדות מיניות בדייטים הם משהו מאוד נפוץ

המשל של נבון: "יש כאלה שמחפשים את הפאזל ויש כאלה שמחפשים את המגנט. המגנט הוא החיפוש הנפוץ, בדרך כלל של צעירים רווקים שחותרים למצוא בן זוג שמגיע מאותם עולמות, אותן ישיבות ואולפנות, מישהו שמדבר את אותה שפה. אבל ככל שהגיל מתאחר, אתה פוגש היכרויות של פאזל. אלו היכרויות אחרות, שבהן כל צד מוותר על משהו ומקבל משהו בתמורה. בעולמות האלו אנחנו נראה מקרים של אישה שגילה עולה על של הגבר, או אנשים שמחפשים משהו הפוך ממה שהיה להם בזוגיות הקודמת".

אם מדברים על סטנדרטים דתיים, שירה מציינת מניסיונה את ההבדל: "הרבה מהם יכולים להיראות לך מאוד דתיים, אבל כבר בדייט הראשון יחתרו למגע. יש לי חברות גרושות שמספרות שהטרדות מיניות בדייטים ופגיעה במרחב הפרטי הם משהו מאוד נפוץ שהן חוות. צריך לשים את זה על השולחן. כמובן שיש גם הרבה גברים איכותיים, אבל אצל הרבה מהם אני מזהה פחד גדול מאוד מלהיכנס לקשר מחייב. הרבה בחורים אומרים לי: 'אני רוצה לצאת בשביל הפאן, בשביל להעביר את הזמן'. את יכולה לפגוש הרבה גברים שעל הנייר נראים מאוד דתיים ומאוד מקפידים, מתפללים שלוש תפילות ביום והכל, אבל בהקשר האינטימי הפכו להיות מאוד מתירניים במעבר מפרק א' לפרק ב'".

כמו בית האח הגדול

ובכל זאת, לא חסרים גם סיפורי הצלחה מרגשים. האפליקציות ואתרי ההיכרויות אולי יוצרים תחושה של 'חווית שפע' שיכולה לבלבל, אבל מביאים איתם הזדמנויות שלא היו בעולם ההיכרויות הסטנדרטי. אורטל מלכה (44), הייתה בת 32 כאשר איבדה את בעלה, הרב אוריאל מלכה, באסון הכרמל. הוא היה רב בשב"ס שהשתתף בחילוץ האסירים מכלא דמון ונספה באוטובוס יחד עם חבריו לשירות. "הייתי עם חמישה ילדים, בהריון שישי וברגע אחד הפכתי לאלמנה", היא מספרת.