לייף סטייל

ירושלים בראש שמחתם: קרן קימת לישראל תקיים סיורים ייחודיים לכבוד שבוע ירושלים

קק"ל תקיים סיורים מגוונים בשבוע המציין 55 שנים לשחרור ירושלים. שיסקרו את ההיסטוריה הענפה של העיר ירושלים: בעקבות ביקורו של הרצל בעיר והצגת חזונו, פעילות לוחמי המחתרות, וכמובן בנקודות משמעותיות כמו: ארמון הנציב, המושבה הגרמנית, הר הרצל ועוד

צילום: אליהו נובומינסקי, ארכיון הצילומים של קק"ל

בשבוע המציין 55 שנים לשחרור ירושלים תקיים הקרן הקיימת לישראל מגוון סיורים אשר יסקרו את ההיסטוריה הענפה של העיר ירושלים. לדברי שר שלום ג'רבי, מנהל החטיבה לחינוך וקהילה בקק"ל, "לכבוד שבוע ירושלים ולרגל 55 שנים לשחרורה, אנו מזמינים את הציבור להגיע לירושלים, ללמוד, להנות ולחוות את בירת ישראל המיוחדת שלנו, לה היסטוריה של 3000 שנה".

הסיורים יתקיימו בין התאריכים: כ"א אייר-ג' סיוון, 22.5-2.6 ובקרן קימת לישראל מזמינים את הציבור הרחב להצטרף אל מגוון סיורים ברוח ערכי הציונות החושפים סיפורי גבורה ומורשת קרב בתקומת ישראל באווירה המיוחד של ירושלים.

*הסיורים נגישים לאנשים המתניידים בכיסא גלגלים- יש לתאם נגישות מראש.

להרשמה ופרטים נוספים: kehilah@kkl.org.il או באתר קק"ל: https://www.kkl.org.il/

ניתן לבחור מסלול אחד מבין הסיורים הבאים:

"אין זו אגדה" - בעקבות מסע הרצל בירושלים - סיור ברח' הנביאים ורח' יפו

בשנת 1898 מגיע לביקור בירושלים חוזה מדינת היהודים, בנימין זאב הרצל, בפעם הראשונה והיחידה ובעקבות הגעתו של קיסר גרמניה וילהלם השני ורעייתו לארץ ישראל.  ביקורו הותיר חותם בארץ ובירושלים. בסיור נעבור במקומות בהם ביקר והתארח. נדבר על חזונו של הרצל, על חלום המדינה היהודית ועל מקומה של ירושלים בחזון, נדבר על 'ציון'' ו''ציונות'' ועל הכמיהה שפיעמה בלב כל הדורות לירושלים.

סיור על חולמים ולוחמים.

משך הסיור: כ-4 ש'

"מחוץ לחומות" – בעקבות סיפורן של השכונות הראשונות מחוץ לעיר העתיקה

נתחיל במשכנות שאננים – השכונה היהודית הראשונה מחוץ לחומות העיר העתיקה. נספר את סיפורה של טחנת הרוח והמרכבה המפורסמת ונסייר בין שביליה הקסומים של שכונת ימין משה. נספר את סיפורם של משה ויהודית מונטיפיורי יוזמי השכונה, ונראה מה הביא את תושבי העיר לצאת מתחומי החומה ולהתיישב בתעוזה בשממה.

נמשיך לשכונת מחנה ישראל המוגרבית ונטייל בגן האנדלוסי היפיפה ונסיים בשכונת נחלת שבעה הציורית הסמוכה למדרחוב הירושלמית שהוקמה במטרה להרחיב את גבולות העיר...

הסיור כולל: משכנות שאננים, ימין משה, הליכה לאורך רחוב המלך דוד (סיפורי מלון המלך דוד וימק"א), מחנה ישראל, שכונת ממילא (סיפור ועדת פיל ומשפחת חוסייני), נחלת שבעה ובית דוד.

אורך המסלול: בין 4-5 ש'


בוני החומה | צילום: אבי בלבן, ארכיון הצילומים של קקל

'ירושלים של זהב' – כ-3,000 שנות היסטוריה בעיר העתיקה ירושלים

סיור של כ-3,000 שנות היסטוריה ברובע היהודי.

נתחיל את סיורנו בתצפית בטיילת ארמון הנציב לעבר העיר העתיקה, נמשיך אל צפונות הרובע היהודי. נעבור ב'חומה הרחבה' שנבנתה בימי המלך חזקיהו לקראת המצור שהטיל על העיר המלך האשורי סנחריב. נמשיך לקארדו הביזנטי, שהיה רחובה הראשי של ירושלים לפני כ-1,400 שנה. נשמע על סיפורם של רבי יהודה החסיד, וארבעת בתי הכנסת הספרדיים. ונשמע על הקרב ברובע היהודי במהלך מלחמת העצמאות. ונסיים בכותל המערבי.

הסיור כולל: טיילת ארמון הנציב, הרובע היהודי והכותל.

משך הסיור: 4-6 ש'

'בדרך אל העיר'  – בעקבות פורצי הדרך לירושלים

אופציה קצרה: רכס שיירות - כ-4-5 שעות

נתחיל את המסלול ליד בית מאיר, לשעבר בית-מחסיר, כפר ערבי עוין שלא נתן לשיירות ההגנה לעלות לירושלים במלחמת העצמאות, נלך לאורך הרכס ונעבור דרך משלטים שונים אשר מהם ירו הערבים על השיירות היהודיות העולות לירושלים, נספר את סיפורם של נהגי המשוריינים, ונדבר על כיבוש הרכס והאזור כולו ע"י הפלמ"ח. נסיים באנדרטת המח"ל, לזכרם של מתנדבי חוץ לארץ במלחמת העצמאות.

נמשיך לבית העלמין של קריית ענבים, היחיד בארץ המוקדש לחללי חטיבה מסוימת- חללי חטיבת פלמ"ח הראל ונספר שם את סיפור הנופלים.

"המדינה שבדרך" – סיור בהר הלאומי הר הרצל ועין כרם

נתחיל את סיורנו בהר המייצג יותר מכל את התחדשות הלאום היהודי בארץ ישראל, ההר הנושא את שמו של חוזה מדינת היהודים, בנימין זאב הרצל. נצטרף להרצל במסעו אל הציונות, נלווה אותו בגיבוש עמדותיו, הזדהות עם שאיפותיו ואכזבותיו, ונבין את חשיבות המורשת שהנחיל אחריו. נבקר בקברו של בנימין זאב הרצל ובני משפחתו, קבר ז'בוטינסקי ובחלקת גדולי האומה בה קבורים ראשי ממשלה, שרים ועוד. משם נמשיך ונרד אל הטבע בנחל עין כרם שיביא אותנו אל הסמטאות הציוריות של השכונה.

משך הסיור: כ-4-5 ש'

'הסיפור הציוני' – סיור בשכונת רחביה בעקבות אישים ואירועים מתולדות מדינת ישראל

נסייר בשכונות רחביה בעקבות סיפורם של תושבי השכונה שהשתתפו והנהיגו פרקים מתולדות מדינת ישראל הצעירה. נסייר בבניין המוסדות הלאומיים בו פעלו מנהיגי הציונות למען הקמתה של מדינת ישראל ובו התרחשו כמה מהאירועים המכוננים של המדינה הצעירה.

משך הסיור: 3 ש'

"ובליבה חומה" - סיור לאורך הקו העירוני

עם שוך קרבות מלחמת העצמאות בירושלים, שורטטו על מפה קווי הגבול בין ישראל לירדן בזירת ירושלים. המקטע חצה את העיר-שכונות, רחובות ובתים לאורך כ-7 ק"מ וקו הגבול המבוצר והממוקש הפך לחלק מהנוף.


מלון המלך דוד | צילום: אבי חיון, ארכיון הצילומים של קקל

נצא לסיור לאורך הקו. נתחיל בתצפית ארמון הנציב משם נשקיף אל העיר העתיקה והחדשה. נמשיך ונחצה את שכונת אבו-תור ונגיע למשכנות שאננים וימין משה. לאורך הסיור נספר מסיפורי הקו, נראה את הרכבל הסודי, נדבר על מציאות החיים בעיר חצויה,  על ''העיר אשר בדד יושבת ובליבה חומה'', על קרבות החטיבה הירושלמית באזור ונשמע איך לרגע לא הפסיקו לחלום על ירושלים והמקומות הקדושים שמעבר לגבול עד איחוד העיר במלחמת ששת הימים.

משך הסיור: 5-6 ש'

'סודות במושבה' – סיור במושבה הגרמנית ועמק רפאים

סיור לאורך עמק רפאים הצופן בחובו הפתעות וסודות ירושלמים. נתחיל במתחם התחנה הראשונה שם נשמע על הרכבת הראשונה בארץ. משם נמשיך אל תצפית פנורמית על העיר העתיקה מגשר הסינמטק ונבקר בחצר הסקוטית ובאחוזת קבר מרשימה מימי הבית הראשון בה נמצא ממצא יוצא דופן.

משם נשוטט במושבה הגרמנית הסמוכה ונשאל מי היו הטמפלרים ומדוע התיישבו דווקא בירושלים? נצעד על פארק המסילה המשתרע על תוואי מסילת הרכבת הישנה ועובר בלב שכונות חשובות בעיר ונשמע על מחאת התושבים שהביאה להפיכת המקום לפארק רחב ידיים ולמוקד קהילתי.

הסיור כולל: התחנה הראשונה, המושבה גרמנית ועמק רפאים, קברי בית ראשון והכנסייה הסקוטית.

אורך הסיור: 3-5 ש'

"ממחתרת לקוממיות" בעקבות לוחמי המחתרות

שלוש מחתרות פועלות במרץ בירושלים של תקופת המנדט ואנחנו נלך להתחקות אחר עקבותיהן במרכז העיר ירושלים. נספר על מבצעים חשאיים, תככים, השבעות ואימונים ליליים. נשמע על הפיצוץ שהקים לנו מדינה, על הלוחם יפה התואר וארוסתו היפה בבנות ירושלים, על פיגוע התופת הבריטי ועל מחלקת העלייה שעסקה בגירוש. נדבר על ציד אחים אבל גם על אחוות לוחמים, תעוזה, רעות והגשמת החלום הציוני.

משך הסיור: 3-5 ש'

'בין קוים וגבולות'- סיור חברתי במוסררה

סיור אל שכונת מוסררה ושכונות הגבול ובעקבות סיפורי הקו העירוני

'מחוץ לחומות- בין קוים וגבולות' -סיורנו יתחיל בשער החדש. נספר על פריצת השער ובניית המתחמים והשכונות 'מחוץ לחומות'. נמשיך לכיכר ספרא- היא כיכר העיריה ונרד לשכונת מוסררה היפה שהוקמה על ידי אפאנדיים ערבים עשירים והפכה בהמשך לשכונת גבול ושיכונים שאוכלסה בעולים חדשים. נדבר על השסע העדתי ותחושת הקיפוח שידעה השכונה בשנות ה-60 וה-70 ועל מאבקים חברתיים ששיאם במחאת 'הפנתרים השחורים'.

נמשיך לתצפית על מזרח העיר ועל ''מוסררה היהודית'' ובתי ניסן ב"ק וננסה להבין את משמעות המושג ''מזרח העיר'' ועל השפעתו על המרחב העירוני ועל עיר הבירה של מדינת ישראל.

משך הסיור: כ-3 ש'


מלון שבע הקשתות | צילום: מלכה ברקאי, ארכיון הצילומים של קקל

שביל הצפון - על דרך שכם

סיור ייחודי באתרים המטוילים פחות לאורך דרך שכם. הסיור יתחיל באזור גבעת התחמושת וימשיך אל אתרי הליבה לאורכה של דרך שכם ההיסטורית. נספר את סיפורו של הרחוב החל מימי הבית השני ועד למלחמת ששת הימים וימינו אנו ונבקר באתרים ושכונות בעלות חשיבות לגיאופוליטיקה האזורית והמהוות נדבך חשוב בסיפורה של ירושלים.

הסיור כולל: גבעת התחמושת (לא כולל כניסה לאתר) מערת שמעון הצדיק, אמריקן קולוני, קברי המלכים, סמטת המוות, בתי ניסן ב"ק, אנדרטת הצנחנים, שרידי החומה השלישית ועוד, כולל כניסה לציון הקבר.

משך הסיור: 3-5 ש'

'ושמואל בקוראי שמו' – נבי סמואל

סיור מיוחד אל נבי סמואל, אתר הכולל בתוכו טבע בראשיתי עושר ארכיאולוגי וקדושה.

נבקר במצודת הקבר ונספר את סיפורם של חנה ושמואל הנביא. נתחקה אחר רמה המסתורית ונבדוק היכן היא רמה והיכן רמתיים צופים? נתצפת על במת בנימין והרי ירושלים, נסייר ברחוב החשמונאי המפואר שנחשף לאחרונה, נגיע לחפיר הסובב את המתחם ונרד למעיין חנה שם נעסוק בתפילת חנה ממנה למדו חז"ל הלכות תפילה רבות.

קווים לדמותו של שמואל הנביא יתבהרו עת נסייר באחד האתרים המסתוריים שבסביבות ירושלים בו רב הנסתר על הנגלה..

משך המסלול: 3-4 ש'

'ההר אשר מקדם' - סיור בהר הזיתים

מבט אל דרי ירושלים של מעלה. נפסע בין מצבותיהם של דמויות מופת ירושלמיות מני אז ועד ימינו אנו. תוך עיסוק בגבול הדק שבין קודש לחול, בין הטמא לטהור. במורד ההר יקבלנו אל אפיקו נחל הקדרון, גבולה של ירושלים ושומר סודה. מסע אל עולם אנשי הרוח והמעשה בהר הזיתים. בני ובנות ירושלים, ויהודים מכל העולם המצפים לישועה.

בין התחנות בהן נעבור: תצפית שער הרחמים, קבר אור החיים הקדוש, הבן איש חי, הרש"ש, נחל קדרון: יד אבשלום וקבר זכריה ועוד.

משך הסיור: 3-5 ש'

תגיות:

תגובות