לייף סטייל

השתלת עצם בלסת עליונה – המדריך

הליך הרמת סינוס פתוחה לצורך השתלת עצם בלסת עליונה, הינו הליך שכיח מאוד בתחום שיקום פה ולסת, בעיקר במקרים בהם ישנו צורך בפעולה כירורגית מורכבת, אשר נועדה לחבר שתלים דנטליים.

  • תוכן שיווקי
  • פורסם 03/11/21
  • 21:42
  • עודכן 07/11/21

השתלת עצם בלסת עליונה – המדריך

סינוסים הם אותם חללים של אוויר, אשר פזורים על פני הגולגולת ותפקידם הוא לייצר שכבת ריר, אשר תורמת להגנת חלל האף מפני מזהמים וחיידקים, אשר עלולים להזיק ולפגוע לגוף. אחד התפקידים החשובים של הסינוסים, הוא לשמור על יכולות הדיבור ולמנוע שיבוש שלהם עד כדי חוסר הבנה, דבר אשר הינו בעל השפעה שלילית על איכות חיי המטופל. בנוסף, כאשר ישנם חללי אוויר בגולגולת, הדבר מפחית באופן משמועתי הן משקל רב מהגולגולת והן עומסים, אשר מופעלים על שרירי הצוואר המסייעים בהחזקת הראש. מיקום הסינוסים בגולגולת, הינו מיקום קבוע והם נמצאים מעל מבנה הלסת העליונה. ישנם מקרים בהם הסינוסים גדלים כלפי מטה ולוחצים על הלסת העליונה ואף באים על חשבונה. מדובר במצב אשר דורש התערבות כירורגית מידית, בדמות הרמת סינוס פתוחה או סגורה, אשר תאפשר איכות חיים תקינה ללא כל הפרעות או קשיים הנובעים מבעיות פיזיולוגיות במבנה האנטומי של הגוף.

שכיחות גבוהה בתחום שיקום פה ולסת

הליך הרמת סינוס פתוחה לצורך השתלת עצם בלסת עליונה, הינו הליך שכיח מאוד בתחום שיקום פה ולסת, בעיקר במקרים בהם ישנו צורך בפעולה כירורגית מורכבת, אשר נועדה לחבר שתלים דנטליים הבאים להחליף שיניים טוחנות עליונות שנעקרו כחלק מהתערבות כירורגית נחוצה. כאשר מעוניינים ששתלים דנטליים יחזיקו לאורך זמן ויבצעו את העבודה שלהם באופן מושלם כשיניים טוחנות, יש צורך ליצור קיבוע מושלם של השתלים אל עצם הלסת העליונה. כאשר ישנה בעיה עם עצם הלסת והיא לא מספיק גבוהה לצורך החדרת השתל לתוכה ולא תיצור קיבוע חזק ואיכותי, אשר יעמוד בעומסים הרבים שמופעלים על הלסת לאורך כל שעות היום ובעיקר בזמן אכילה, ישנו צורך בניתוח הרמת סינוס פתוחה או לחלופין ביצוע הרמת סינוס סגורה, כאשר ההחלטה נתונה בידי הרופא המטפל לאחר שכלול פרמטרים שונים, כאשר טובת המטופל עומדת לנגד עיניו של הרופא וישנו רצון גדול לשפר את איכות חיי המטופל, ללא לקיחת סיכונים אשר עלולים להזיק בטווח הקצר והארוך למטופל.

ההבדלים בין הרמת סינוס פתוחה להרמת סינוס סגורה

ישנם שתי שיטות נפוצות להרמת סינוס. שיטה אחת היא הרמת סינוס פתוחה, אשר מציגה גישת טיפול פולשנית. מדובר במעין ניתוח כירורגי של הלסת בו למעשה הרופא המטפל, חושף באופן מלא את העצם של הלסת העליונה כאשר בהמשך התהליך, הוא משתיל את העצם אשר תשמש כבסיס לשתלים הדנטליים בעתיד. לעומת הרמת סינוס פתוחה, כאשר מדובר על הרמת סינוס סגורה, מדובר על הליך רפואי, אשר נעשה באופן פחות פולשני ועם סיכוי קטן יותר לתופעות לוואי משמעותיות. על מנת לבצע הרמת סינוס סגורה, יש צורך בנתונים התחלתיים טובים יותר אצל המטופל מבחינת איכות עצם הלסת העליונה וגודלה.

 

 

 

תגובות