לייף סטייל

אחרי המבול...

אם שאלתם את עצמכם בזעם "מי לעזאזל קבע את הבחירות שבוע לפני פסח?" או אם הגעתם למצב שלפתק מחל או טב ששמתם יש ריח של אקונומיקה, אתם צריכים חופש. החורף האחרון היה טוב אלינו, אוהבי המים. אין עונה יותר יפה מהאביב, או מקום יותר יפה מהצפון כדי להרגיש את התחושה הנפלאה הזו. בחרנו לכם את המעיינות והנחלים השווים ביותר שאסור לפספס, במיוחד אחרי חורף שכזה

נחל פרוד
צילום: דורון הורוביץ, לע"מ

נחל פרוד

בקיבוץ פרוד, למרגלות הר מירון ישנו מחזה מרהיב. בין עצי החורש מסתתרים מפלים שוצפים ומרשימים אליהם מגיעים בהליכה ממגרש החניה, לאורך אפיק הנחל בינות לשיחי צבר עצי זית ועצי חרוב עד למפלים.משך המסלול הוא כ-2-3 שעות למסלול המלא עם אפשרות לפצל לקטעים קצרים יותר.
מתחילים את המסלול מהחניה בשביל עפר לצד הנחל, לאחר הליכה קצרה נחלוף לצד ציונים לזכר לזכר נחמיה העמסוני וישמעאל בעל הברייתות, ומכאן נמשיך עד שנרד במדרגות ונגיע לשני מפלים שגובהם 3 מטר כל אחד.
מהמפלים אפשרי לחזור לרכב או להמשיך עוד כ-200 מטר עד לקניון הנחל ולעלות בגדה המערבית בשבילי הבקר חזרה לנקודת ההתחלה.
מפלי פרוד שזורמים בעיקר בחורף ובאביב יפיפיים וזוהרים. בנוסף לרחבת החנייה המשמשת גם לפיקניק ועל האש ישנן נקודות חן לאורך הנחל בין עם בשמש החמה או בין עצי החורש הרומנטיים ואויר הצפון המשרים אווירת רוגע.
מפלי פרוד זורמים לתקופה קצרה בעונות החורף והאביב, אך בעונות אלה נחל פרוד הוא אחד המקומות שלא תרצו לפספס.


איך מגיעים?למגרש החניה מגיעים מצומת חנניה לכיוון מירון דרך כביש 866. סמוך לקיבוץ פרוד נכנסים בעיקול חד למגרש חניה בדרך נוחה לרכבים, ועוקבים אחרי שביל הסימון הכחול עד לנחל ולמסלול.

נחל גוש חלב
בתוך הכפר הנוצרי ג'יש זורם נחל גוש חלב, זרימתו מתחילה מאגם דלתון ומסתיים בחיבור לנחל דישון. כאן בנחל גוש חלב, לאורך הליכה במסלול הליכה נעים של כ-4 שעות תהנו מאויר צלול ומנופים עוצרי נשימה. לאורך המסלול שמתחיל בשרידי בית הכנסת העתיק שפעל כאן מהמאה השלישית נראה מעיינות נובעים, עין ברדי ועין עלווה (אליו מגיעים בסטייה מהדרך במעלה אפיק הנחל) ושרידי מבנים עתיקים המספרים את סיפור התקופה הביזנטית.
כאשר הגענו אל המעיינות ישנה האפשרות לחזור על עקבותינו לכיוון החניה ולסיים את המסלול או להמשיך עד נקודת הסיום שנמצאת על כביש 89 מזרחית לצומת חירם.במידה ובחרתם להמשיך אחרי שביל הנחל הירוק, תחלפו בהמשך הדרך ליד שרידיהן של 5 תחנות קמח. בשלב מסוים ייפגש הנחל עם נחל צבעון ומכאן יש לפנות ימינה (צפונה) אל סימון שבילים אדום, ולהמשיך לאורך הנחל, ושלושה מעיינות נוספים שזורמים אליו עד נקודת הסיום.

איך מגיעים?
נוסעים על כביש 89 וסמוך למושב ספסופה  ליד תחנת הדלק פונים צפונה, לכביש הכניסה לכפר. ממשיכים בנסיעה כמאה מטרים עד מגרש החניה משמאל.

מפל סער

בנקודה יפה וקרירה למדי בין הגולן לחרמון מתחיל לזרום נחל סער. הנחל מתחיל את זרימתו בעין סער, הסמוך ליישוב מג'דל שמס וממשיך עד לנחל חרמון, הבניאס.המסלול מתחיל מגשר הידידות לאורך תוואי הנחל על פי סימון שבילים ירוק מצידו המערבי של הגשר. בדרך נחלוף לצד שרידי תחנות קמח וצמחייה מגוונת כמו הרדוף הנחלים, אלון מצוי חלבלוב, סחלבים שונים ועוד.
לאחר הליכה של כ-2.5 ק"מ עולה השביל ועקף את המטעים באזור עד שנגיע לגשר שעובר מעל מפל סער, המשלב בין שלושה מפלים בגבהים שונים. לרגלי המפל בריכה טבעית עמוקה ויפה שאליה ניתן לרדת בשביל צדדי. אורך המסלול הוא כ-3.5 קילומטר, נעים ומתאים למשפחות.

איך מגיעים?מומלץ להגיע בשני רכבים ולהשאיר רכב אחד בצומת נחל סער. משם נוסעים ל"גשר הידידות" שם מתחילים את המסלול.

הזוויתן

נחל הזוויתן נמצא ליד קצרין, בירת הגולן. נחל זוויתן זורם לאורך כל השנה אך בעונת החורף ולאחריה זרימת המים שופעת וזורמת בקצב.  נחל זוויתן קיבל את שמו מכיוון שהוא זורם בפיתולים חדים ובזוויות רבות. הוא באורך 6 ק"מ ומתאים למשפחות. בנוסף לאוויר הנעים בגולן ישנן הרבה פינות חמד במהלך המסלול שמנעימות את הדרך ומעניקות לו חוויה עוצמתית יותר מהרגיל.

ישנן מספר דרכים כדי לטייל בזוויתן עליון, כאן נכתוב את המעגלי המתחיל ומסתיים בחניון היהודייה. כאן נציע מסלול מעגלי אשר מתחיל ומסתיים בחניון יהודייה. לאחר החניה בחניון, עליכם לנוע בעקבות השביל בכחול אל נחל זוויתן, הדרך נוחה אך חשופה לשמש, אז הצטיידו במים וכובע. כעבור כחצי ק"מ תגיעו לפיצול שבילים שם תמשיכו עם השביל השחור ימינה. סמוך לפיצול תוכלו לראות את שרידיו של כפר סורי נטוש. תמשיכו עם השביל בירידה בערך כ-40 דקות עד שתגיעו לכניסה לערוץ הנחל. 

עם ההגעה לערוץ עליכם לרדת בשביל האדום, בתוך כמה דקות תגיעו אל שתי בריכות גדולות ומרהיבות, משושי הזוויתן. המים קרים ועמוקים והחוויה מדהימה.

לאחר העצירה בבריכות, המשיכו עם השביל האדום בירידה איטית עם הנחל, כעבור כחצי שעה תגיעו אל עמדת תצפית מרשימה אל מפל הזוויתן. מפל זה הוא אחד מהמפלים הגדולים בישראל והמים נופלים אל בריכה טבעית מגובה של 30 מטר. כדי לרדת אל הבריכה עליכם להמשיך על השביל האדום עד לפיצול שבילים עם השביל הכחול, לפנות ימינה ולרדת במדרגות וסולם קטן עד לבריכה.

על מנת לחזור אל החניון והרכב עליכם לשוב חזרה אל הפיצול עם השביל הכחול ולפנות שמאלה אל השביל האדום. כעבור כ-40 דקות תגיעו את החניון.

איך מגיעים? החניון נמצא על כביש 87, על הגדה המערבית בין צומת קצרין לצומת יהודייה. 

נחל שניר

נחל שניר הוא הנחל הארוך ביותר מבין שלושת מקורות הירדן והוא זורם ושופע בכל ימות השנה. המסלול נמצא בשמורת הטבע נחל שניר, החצבאני והוא מתאים לקבוצות, משפחות, ילדים ובעלי מוגבלויות. בשמורה יש אפשרות להדלקת אש וישיבה סביב שולחנות לפיקניק. בין מדשאות החניון זורמים להם פלגי מים קטנים מרעננים היכולים לבדר את ילדיכם. האתר נקי ומטופח ומעמיד לרשות הציבור שירותים ומזנון שירות. 

לבחירתכם שלוש אפשרויות טיול בשמורה:
המסלול הקצר: הינו מסלול מעגלי ונוח. נעקוב אחר השילוט ל"ברכות השכשוך" אליהן נגיע לאחר כ-10 דקות הליכה. במהלך ההליכה  נראה בצידי הדרך צמחיית נחלים רבה כמו קנה מצוי וסוף מצוי. לאחר שכשוך בבריכות נוכל לחזור בעקבות השילוט לתחילת המסלול ומגרש החנייה.המסלול הבינוני: הוא בעצם המשכו של המסלול הקצר. לאחר שהגענו אל בריכות השכשוך נמשיך מערבה אל המדרגות ונמשיך עם כיוון זרימת הנחל כאשר המים מגיעים לגובה הברך. נמשיך דרומה עם כיוון הזרימה וכעבור 15 דקות נעלה במדרגות שיובילו אותנו ישירות לחניון.המסלול הארוך: אינו עולה בדרגת הקושי מין המסלול הבינוני אך הוא ארוך יותר, אורכו הוא כ-1.5 קילומטר ושביל הסימון של שביל ישראל יוביל את הדרך כאשר במעברים מאתגרים תוכלו להשתמש בידיות אחיזה. בסופו של המסלול נצא מגבולות השמורה עד לכביש, נפנה שמאלה בשביל העפר ונלך צפונה כ-15 דקות.

איך מגיעים? נוסעים בכביש 90 לכיוון צפון. מיד אחרי שעוברים את קריית שמונה פונים ימינה בצומת המצודות לכביש 99. לאחר 4 ק"מ נפנה שמאלה במחלף הגושרים, ונמשיך בעקבות השילוט לשמורת הטבע נחל שניר עד שנגיע לקופה לשם הסדרת התשלום. במקום חניה מוסדרת.

נקודת חן...
"הבתרא"

בריכת "בתרא" היא בריכה בתוך נחל משושים עליון, המוסתרת בתוך צמחיה רבה המסתירה אותה מפני הציבור הרחב. ההגעה אל הבריכה מתוך קצרין. בכיכר הכניסה לקצרין פונים ימינה לרובע בתרא שם בעיקול שמאלה עוצרים עם הרכב. בקצה הרחוב ישנו שביל היורד אל הנחל בין סלעים וצמחים שונים. כעבור 20 דקות בערך תגיעו אל הבריכה והמפל הקטן המוביל אליה. בעונות החורף והאביב הבריכה מלאה וגובהה כ-2 מטר במרכזה, בסביבה הבריכה צמחיה רבה, עצים וצל המשרה אוירה נעימה ומרעננת.

תגובות