כלכלה וצרכנות

רמת מגשימים: מצדדי הפיכת הגד"ש הירוק לחשמל ירוק זכו בניצחון משכנע

שדה סולארי. המחשה.
צילום: freepik

הכסף ניצח את הציונות. במשאל חברים במושב רמת מגישים, ברמת הגולן, בין מצדדי הפיכת 2,000 דונם גד"ש לחווה סולארית, לבין החברים ובעיקר הנוער, שדרשו להותיר את הגד"ש במקומו, ניצח הכסף. ברוב של 60% מהמצביעים נקבע כי הגד"ש יהפוך לחווה סולארית שתניב לקיבוץ כ-8,000 שקל לדונם לשנה, במקום ענף הגד"ש שהניב בין 1,000 ל-1,500 שקל לדונם.

חברי רמת מגשימים גילו עניין רב בסוגיה השנויה במחלוקת, ו-92.5% מהם, 159 איש (מבין 172 בעלי זכות הצבעה), השתתפו ביום שני השבוע, שושן פורים, בהצבעה האלקטרונית. התוצאות היו חד משמעיות – הכסף ניצח: 94 חברים (60%) תמכו בהקמת החווה הסולארית, ואילו 65 חברים (40%) תמכו בהמשך קיומו של ענף הגד"ש. 

מרכז ענף הגד"ש ברמת מגשימים, חבר המושב האגרונום אבישי ברט, קיבל את החלטת הרוב בצער, אך הבין כי יש לכבד את החלטת הרוב. הוא הגיב על תוצאות ההצבעה: "צר לי מאוד שזאת הבחירה של החברים. אני מאמין שמדינת ישראל תתעשת ולא תאפשר לאיוולת הזו לצאת אל הפועל".

אך ספק רב אם המדינה תתערב, שכן דווקא המדינה היא זו שמעודדת עקירת הגד"ש והפיכו לחווה סולארית. המדינה לא התירה לרמת מגשימים להקים את החווה בשטחי בור פנויים, ואנשי המושב אף שמעו מפקידים תגובה נונשלאנטית: "אז תעקרו את הגד"ש".

כפי שפורסם בגליון האחרון של 'מצב הרוח', עיקר המחלוקת היתה על המשך קיומו של הירוק בעיניים, שכלל גידולי חיטה, בצל, קצח, קינואה, אפונה, תירס, אבטיח, כרוב, שעועית גזר ועוד, שהניבו 2-3 מיליון שקל לשנה, מול הדרישה להפיק מהשטח חשמל ירוק בסכום של 16 מיליון שקל.

תומכי המשך קיומו של הגד"ש טענו כי עקירת הגד"ש הינה מעשה אנטי ציוני, אך תומכי הקמת החווה הסולארית טענו כי גם החווה הסולארית הינה מעשה ציוני באשר היא מייצרת חשמל נקי ומצמצמת זיהומים אקולוגיים בסביבות תחנת הכוח במרכז הארץ. "הגד"ש הוא ציונות המאה ה-20 והחווה הא ציונות המאה ה-21", הסבירו תומכי הסבת הגד"ש למכרה זהב.

 

 

תגובות