נדל"ן ותשתיות

בעקבות השיפור הכלכלי – יותר פועלים פלשתינים ביו"ש עובדים בירושלים

לצד השיפור ההדרגתי האיטי במצב הכלכלי בשכונות המזרחיות של ירושלים, ואולי כתוצאה מכך, ישנה חזרה מדורגת של עובדים מיו"ש לעבודה בעיר, בתחומי שיפוץ, בניה, הובלות וכיו"ב.

פועלים באתר בנייה (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)
צילום: Libreshot

כך מגלה דו"ח שבועי של מרכז ירושלים למדיניות יישומית - JCAP בנושא מזרח ירושלים. המרכז הוא מיסודו של חיים סילברשטיין  ובהובלה מקצועית של רן ישי, שכיהן  כמנכ"ל משרד ירושלים  ושגריר במשרד החוץ.

על פי הדו"ח, אל העיר מגיעים בעיקר עובדים מהאיזורים הסמוכים לבירת ישראל – מאיזורי רמאללה ובית לחם.

הסיבה היא כלכלית בעיקרה: השכר היומי בתחום השיפוץ/בניה מגיע לכ-400-450 שקל. מה שמשקף שכר – לא כולל הוצאות – של עד 10,000 שקל בחודש. דמי נסיעה יומיים יכולים להגיע בין 50-100 שקל ליום. בנוסף, דמי לינת לילה בשכונת בית חנינא בצפון ירושלים היא כ-200 שקלים. בשכונת עסאויה (למשלמים עבור חודש מראש), קצת יותר מ-100 שקלים. כלומר: הוצאות נלוות לשכר, יכולות להגיע עד מחצית ההכנסות ויותר, גם למי שלא משלם מס הכנסה.

משמעות הדברים, קובע הד"ח, היא שקשיי המלחמה וההקצנה הגוברת במגמות האנטי-ישראליות, המשתקפות בתקשורת וברשתות החברתיות בעולם הערבי ובעולם בכלל, עדיין לא באות לידי ביטוי בהשפעה על השיקולים הכלכליים והמעשיים של ערביי ירושלים, הבאים לידי ביטוי גם אצל עמיתיהם ביו"ש.

תגובות