כלכלה וצרכנות

משרד התקשורת הטיל עיצומים על 7 חברות תקשורת

שבע החברות לא סיפקו ללקוחותיהן שירות סינון תכנים חינם, גם לאחר התראת המשרד בנוגע לעיצומים. הנפגעת העיקרית היא סלקום שהוטלו עליה עיצומים בגובה כ-300 אלף שקל

אילוסטרציה
צילום: Photo by Adrianna Calvo from Pexels

משרד התקשורת הודיע היום (ראשון) כי הטיל עיצומים בסך של כ-900,000 שקל על חברות תקשורת מאחר ולא הציעו ללקוחותיהן שירותי סינון חינמיים להגנה על קטינים מפני אתרים ותכנים פוגעניים ברשת.

על פי חוק התקשורת, על ספקיות האינטרנט והסלולר לספק לצרכנים שיבקשו זאת, שירות של סינון תכנים ואתרים פוגעניים כגון פורנוגרפיה, הימורים, משחקנים המכילים אלימות והסתה גזענית או לאומנית. בנוסף, על הספקיות לידע את הצרכנים בדבר קיומן של הסכנות באינטרנט, התכנים ודרכי ההגנה. כמו כן, עליהן לאפשר קבלת שירות סינון תכנים בסיסי יעיל וטוב ללא תשלום.

מינהל פיקוח ואכיפה במשרד התקשורת ביצע פיקוח על יישום הוראות אלה, במהלכו גילה הפרות ועל כן הוחלט להטיל על החברות עיצומים כספיים בסך 903,540 שקל.

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: picjumbo.com from Pexels

בחודש ספטמבר 2020, הודיע המשרד לחברות על כוונתו להטיל עליהן עיצום כספי בשל הפרת הוראות אלו ברישיונן. לאחר ההודעה, ביצע מינהל הפיקוח והאכיפה בדיקה נוספת על עמידת החברות בהוראות אלו. מהבדיקה עלה כי רק שתיים מהחברות (חברת טלזר 019 וחברת פלאפון) הפיקו את הלקחים הנדרשים, והחלו להציע ללקוחות את שירות סינון האתרים והתכנים הפוגעניים כנדרש.

בהתאם לשיפור שנמצא באותן החברות, הוחלט שלא להטיל עיצום כספי על טלזר 019, ולהפחית משמעותית את גובה העיצום שיוטל על פלאפון.

מנכ"לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן-חורין אמרה: "בימים אלו בהם הסכנות ברשת גואות, בפרט בקרב ילדים, אנו מצפים מהחברות לעמוד במחויבויות שלהם ולהציע לכל מנוי את שירות סינון התכנים להגנה על ילדיהם ברשת ללא עלות. לא נאפשר לחברות התקשורת להפר את הוראה זו, ולפגוע בזכותם של המנויים לקבל את השירות החשוב הזה".

פירוט העיצומים שהוטלו על החברות:

חברת סלקום: 277,420 שקל.

חברת פרטנר: 270,840 שקל.

הנפגעת העיקרית. סלקום
הנפגעת העיקרית. סלקום
צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

חברת הוט מובייל: 155,090 שקל.

חברת גולן טלקום: 104,860 שקל.

חברת פלאפון: 53,440 שקל.

חברת רמי לוי תקשורת: 26,410 שקל.

חברת אקספון: 15,480 שקל.

סך הכל: 903,540 שקל.

ממשרד התקשורת נמסר כי "המשרד ימשיך במאמץ להגברת המודעות בקרב הציבור לסכנות ברשת ולאפשרויות להתמודדות עמן, וימשיך לעמוד על כך שחברות התקשורת יקיימו את הוראות רישיונן, יציעו ללקוחותיהן שירות חינמי לסינון תכנים פוגעניים ויידעו אותם על הסכנות ברשת כנדרש".

תגובות