כלכלה וצרכנות

מקטרת נדירה בת 220 שנה של 'היהודי הקדוש' מוצעת למכירה

המקטרת המיוחסת לרבי יעקב יצחק רבינוביץ מפשיסחא, תלמידו של החוזה מלובלין ואביהם של רבי שמחה בונים מפשיסחא ורבי מנחם מנדל מקאצק, עומדת למכירה במחיר התחלתי של 100,000 דולר | בלעדי

מקטרת הקודש
צילום: אוצרות

כמה יכולה לעלות מקטרת בת 220 שנה, עשויה חומר מינרלי עם עיטורי כסף מעטים? 50 דולר? 100 דולר?

המקטרת המיוחסת ל'היהודי הקדוש' רבי יעקב יצחק רבינוביץ מפשיסחא, תלמידו של החוזה מלובלין ואביהם של רבי שמחה בונים מפשיסחא ורבי מנחם מנדל מקאצק, עומדת כיום למכירה במחיר התחלתי של 100,000 דולר, ולנוכח ההתעניינות במקטרת האותנטית של הצדיק והסגולות המיוחסות לה, נראה כי מחירה עוד יאמיר. 

היהודי הקדוש (תקכ"ו-1766 – תקע"ד-1813), שקדם בשני דורות לשושלת חסידות גור, ונחשב אצלה קודש קודשים, נהג לינוק בעת לימוד תורה בחריפות רבה, מן המקטרת ('לולקע' בשפת החסידים), בעת שעסק בחידושי תורה. האדמו"ר מגור בעל חידושי הרי"ם אמר כי "היהודי הקדוש היה מכוון בעישון מקטרתו אותן הכוונות שכיוון הכהן הגדול בהקטרת הקטורת ביום הכפורים בקודש הקודשים".

בקרב החסידים נחשבת המקטרת סגולה לעשירות, מפני שזו היתה גם סגולת הקטורת שבמקדש.

מקטרת הקודש
מקטרת הקודש
צילום: אוצרות

המקטרת זו עברה בירושה אצל משפחתו וצאצאיו של היהודי הקדוש (שהלך לעולמו בגיל 47) עד ימינו: מידי היהודי הקדוש היא עברה לבנו רבי נחמיה מביחוב, ממנו עברה לאחיינו רבי אברהם מפוריסוב, והוא העניקה כמתנת נדוניה לנכדתו מלכה ולבעלה ר' בצלאל הלוי בן ר' ידידיה פערנץ מבענדין. מהם עברה לבנו ר' אשר פערנץ, מחיפה, אביו של הבעלים הנוכחיים. השתלשלות הירושה מתועדת במיסמכים חתומים ואף בספר זכותא דאברהם, ירושלים תש"ט, עמ' נ"ה-נ"ו.

בעולם החסידות ידוע, כי גדולי החסידות היו מייחדים ייחודים בעישון ה'לולקע', ופועלים על ידי כך תיקונים נשגבים, נפלאות וישועות. גם היהודי הקדוש נחשב לעושה נפלאות בעישון ה'לולקע', כפי שהעיד בעצמו, כמובא בספר 'תפארת היהודי': "פעם אחת נגנב הלולקי הלז מאיתו והי' לו צער גדול מאוד על אבדת הלולקי הלזו וכה אמר: בעת עשנתי בלולקי הלז, פעלתי טובות גדולות ולמדתי להוריד שפע קודש לישראל".

ואכן, המקטרת חזרה אליו באורח פלא: הסתבר כי זו נמכרה לשר-המחוז, אשר הזדרז להיפטר ממה לאחר שהמקטרת חוללה פצעים על לשונו בעת שניסה לעשן בה.

המקטרת עשויה מינרל המכונה ספיוליט ועיטורים של כסף טהור. אורכה 11.5 ס"מ, רוחבה המירבי 12.5 ס"מ. מצב שימור, בינוני: יש בה מספר שברים מודבקים ומספר פיסות חסרות; אולם מיגרעות אלה אינן מונעות הצגתה למכירה באוקטובר הקרוב במחיר דמיוני של 100,000 דולר, בבית המכירות הפומביות 'אוצרות'.

תגובות