כלכלה וצרכנות

כמה כללים חשובים להנחת התפילין החדשות

מטרת התפילין היא לשמש תזכורת מוחשית לאמונה שלנו בבריאת העולם וביציאת מצרים, וקבל עול מלכות שמיים ועול מצוות. 

  • תוכן שיווקי
  • פורסם 01/08/22
  • 07:43
  • עודכן 01/08/22
צילום: FREEPIK

מי מתחיל להניח תפילין?

ילד בר מצווה עשוי להתחיל להניח תפילין כבר ביום הולדתו ה-13 ויש נוהגים להתחיל כבר חודש או חודשיים לפני יום הבר מצווה. בעל תשובה, או מישהו שזה עתה הפך לדתי יכול להמצוא את עצמו מתחיל להניח תפילין למרות שהוא כבר בגיל מבוגר, ואף מבוגר מאד. מטרת התפילין היא לשמש תזכורת מוחשית לאמונה שלנו בבריאת העולם וביציאת מצרים, וקבל עול מלכות שמיים ועול מצוות. 

מה זה תפילין? בשפה פשוטה למי שלא יודע

תפילין הן שני בתים (קופסאות) של עור קטנות ושחורות ומרובעות המכילות מגילות קלף קטנות עם כיתוב של 4 פרשיות (פסקאות) מהתורה, העוסקות ביציאת מצרים ובקיום מצוות תפילין. את בתי התפילין מצמידים לראש וליד, במיקום מדויק על פי ההלכה - את התפילין של ראש יש להצמיד לחלק התחתון של קצוות גדילת השיער (לגובה) במרכז רוחב הראש (לרוחב), ואת התפילין של יד יש להניח על החלק התחתון של שריר היד, מעל המרפק. עצם קשירת וחיבור הבתים לגוף מהווה את קיום מצוות תפילין כמו שכתוב "וקשרתם לאות על ידך והיו לטוטפות בין עיניך". הבתים מוחזקים במקומן באמצעות רצועות עור הנכרכות סביב הראש והזרוע. כאמור המיקום של התפילין דורש דיוק, ורק בהתקיימות כל התנאים - נחשב הדבר כקיום מצוות תפילין כהלכה. 

מי כותב את התפילין?

תפילין נכתבות באופן מסורתי, על פי ההלכה על ידי סופר סת"ם (ראשי תיבות - ס'פר תורה ת'פילין ומ'זוזות).על הסופר להיות מומחה ולהכיר את כל פרטי ההלכות הרבות של כתיבת התפילין והכנתם, והן בשיטות הקליגרפיה (צורת האותיות) המסורתיות. באופן כללי, יש 3 סוגים של כתב בתפילין: הכתב האשכנזי, הכתב הספרדי והכתיב החסידי (שבו משתמשים חסידי חב"ד), ההבדלים בין צורות הכתב השונות הם מינוריים, ומי שלא מכיר את הסוגייה הזו קרוב לוודאי שלא יבחין בכך כלל.  כתוצאה מכך, תהליך כתיבת התפילין הוא גם אומנות וגם פעולה רוחנית, ויש משמעות עצומה לשאלה מי כותב את התפילין, ועל מה הוא חשב וכיוון בזמן הכתיבה עצמה.

מי מכין את התפילין?

לתפילין של ראש יש ארבעה תאים שבכל אחד מהם קלף אחר עם פרשיה נפרדת. לתפילין של יד יש תא אחד, ואליו מכניסים קלף אחד ארוך שבו כתובים 4 הפרשיות כתובים זה בצד זו. ארבע הפרשיות הינם: קדש לי כל בכור (מצוות קידוש הבכורות), והיה כי יביאך, שמע ישראל, והיה אם שמוע. המילה "תפילין" באה מהמילה ל"תפילה", ומהמילה "נפתלי" או "פתיח"  - שמשמעותו קשר וחיבור. התפילה והתפילין ופתיל התכלת בציצית הינם דרכי התקשרות וחיבור אל הקב"ה באופן שבו הוא ציווה ולימד אותנו במתן תורה והלכה למשה מסיני במסורת שעברה במשך אלפי שנים. 

התפילין מיוצרות בעבודת יד על ידי סופרים שעברו הכשרה מיוחדת. הסופרים מתחילים בהכנת הקלף, שעשוי מעור של בהמה כשרה. לאחר הכנת הקלף חותכים אותו לרצועות ומגלגלים אותו לגלילים. לאחר מכן מניחים את הגלילים לתוך קופסאות התפילין. הקופסאות עשויות מעור שחור, והן מחוברות אליהן רצועות כך שניתן לענוד אותן על הראש והזרוע.

לאחר הרכבת התפילין, הם נבדקים על ידי רב מגיה על מנת לוודא שהם עומדים בכל המפרטים הנדרשים ההלכתיים, ובימינו גם משתמשים בנוסף לכך גם בבדיקה ממוחשבת, שבודקת שכל המילים והאותיות כתובות כמו שצריך. לאחר שהם נבדקו, הם מוכנים לשימוש בתפילה.

איך מניחים תפילין?

הנחת התפילין היא ספציפית וחשוב לשים לב שמניחים תפילין כמו שצריך .  ראשית, הקופסה שתעטוף סביב הזרוע מונחת על השריש הדו-ראשי, מעט מעל המקום שבו המרפק מתקמט כאשר הזרוע מכופפת. לאחר מכן מסובבים את רצועת התפילין סביב הזרוע שבע פעמים, ומלפפים סביב כף היד.  לאחר מכן, עוברים לתפילין של ראש: מניחים את התפילין של הראש על הראש, באמצע רוחב הראש, כשהקצה התחתון של התפילין נמצא בדיוק מעל קצה המקום בו צומחות השערות. לבסוף, יש להדק את הרצועות של ראש סביב הראש, עד שהקשר יהיה מונח על גבי העצם שבולטת בחלק האחורי של הראש.

מי חייב להניח תפילין על פי ההלכה?

גברים מחויבים בהנחת תפילין בימי חול, למעט שבת ויום טוב. נשים פטורות מהנחת תפילין, ואף אסורות בהנחת תפילין בפרהסיה. כל היהודים מחויבים לקיים את מצוות הנחת תפילין בכל יום, והיא אות ברית בין עם ישראל להקב"ה שקושר בינינו לבין אלוקים - בזוהר הקדוש דורשים את מצוות התפילין על הפסוק בשיר השירים:  "שימני כחותם על ליבך כחותם על זרועך כי עזה כמוות אהבה קשה כשאול קנאה, מים רבים לא יוכלו לכבות את האהבה ונהרות לא ישטפוה", אות חותם של אהבה בינינו לבין הקב"ה.

כמה הלכות תפילין שכדאי להכיר

הפרשיות חייבות להיכתב בדיו על ידי סופר מוסמך, ויש למקם אותן בסדר הנכון בתוך הקופסה: קדש אח"כ והיה כי יביאך, אח"כ שמע ואח"כ והיה אם שמוע (בתפילין של רבנו תם, שנוהגים חסידים להניח אחרי הנחת התפילין הרגילה, הסדר קצת שונה: קדש, והיה כי יביאך, והיה אם שמוע, שמע). בנוסף, הקופסאות חייבות להיות כרוכות בצורה מסוימת סביב הזרוע והראש, ויש ללבוש אותן לפרק זמן מסוים בכל יום, פעם ביום לפחות. גם הסרוגים מסכימים שהנחת תפילין היא מצווה השייכת לכל יהודי.

איפה קונים תפילין?

אתר משכן התכלת הוא המקום הטוב ביותר לקניית תפילין. האתר מציע מגוון רחב של מוצרים יהודיים איכותיים, לרבות תפילין, במחירים נוחים. התפילין באתר מיוצרים על ידי בעלי מלאכה מנוסים ואיכותיים ביותר. בנוסף, שירות הלקוחות באתר מצוין, והצוות תמיד מועיל ובעל ידע. אתר משכן התכלת הוא המקום הטוב ביותר לקניית תפילין מכיוון שהוא מציע מוצרים איכותיים במחירים נוחים ושירות לקוחות מעולה. והכל על פי ההלכה באופן מדוקדק ומאושר.תגובות