כלכלה וצרכנות

יצאנו לבדוק: מה צריך לדעת בקניית דירה חדשה

קניית דירה חדשה היא, ללא ספק, משימה לא פשוטה. עליות המחירים המשמעותיות שחוה השוק בשנים האחרונות, הפכו את הקנייה למשימה עוד יותר קשה.

  • תוכן שיווקי
  • פורסם 26/06/22
  • 23:09
  • עודכן 26/06/22
צילום: Pixabay

נכון להיום, כשמחפשים דירות למכירה בקריות, חשוב להקפיד על כל דבר. גם ככה המחירים יקרים, וכל הוצאה נוספת שתיגרם בגלל חוסר תשומת לב בהחלט תהיה מורגשת. על מה חשוב להקפיד כשקונים דירה חדשה? מה צריך לעשות לפני החתימה על העסקה? בשורות להלן נביא הסברים ברורים.

על מה חשוב להקפיד כשקונים דירה חדשה

קניית דירה חדשה היא פעולה שרובנו עושים פעם או פעמיים בחיים לכל היותר. בדיוק בגלל זה, חשוב להקפיד על כמה דברים לפני שחותמים על עסקת הרכישה:

  1. קיומו של הסכום הנדרש: על פי הנחיות בנק ישראל, בעת רכישת דירות למכירה בקריות צריכים הקונים להביא לעסקה הון בסך 25% לפחות מהמחיר שלהן. חשוב לוודא לפני החתימה, שלרשותכם עומד סכום שהוא קצת יותר גבוה מההון העצמי הדרוש. זאת, משום שהרכישה כרוכה בהוצאות שגם אותן צריך לקחת בחשבון. עם ההוצאות הללו ניתן למנות שכר לעו"ד, שכר למתווך, אם היה, וכן מס רכישה, שלעיתים יכול להיות סכום לא קטן. בנוסף, כדאי לשים כסף בצד, למקרה שלא תספיקו לסגור את העסקה במועד, מה שעלול להעלות את מחיר הדירה ולהרע את תנאי המשכנתא. למשל - אם היתה עליית ריבית בדרך.
  2. בדיקת הרישום של הדירה: חשוב לדעת שהדירה שאתם רוכשים רשומה כהלכה על שם המוכרים. עסקאות רבות לא יוצאות אל הפועל, משום שבדרך מתברר שהדירה שבחרתם רשומה ברמ"י או בטאבו על שם אחר בכלל. זה אמנם התפקיד של העו"ד, אבל כדאי לעקוב אחר הדברים.
  3. בדק בית: מומלץ מאד לעשות בדק בית מקצועי. בדק הבית יציף בעיות משמעותיות בדירה, ויכמת את היקף ההוצאות הנדרשות אחרי הרכישה , במטרה להפוך את הבית לראוי למגורים. לפעמים, בדק הבית עולה על בעיה אקוטית, שבעקבותיה כדאי לשקול שוב את הרכישה.

מה צריך לעשות לפני רכישה של דירות למכירה בקריות

כאמור, לפני הרכישה מומלץ מאד לבצע בדק בית. זאת, הן במטרה לעמוד על היקף ההוצאות האמיתי של הרכישה, והן על מנת לזהות בעיות אקוטיות שנוגעות ליציבות ולשלמות של הבית החדש. ואולם בנוסף, כדאי להגיע לבית בשנות שונות: מומלץ להגיע לבית המיועד כמה פעמים לפני הרכישה. כך תועלו לעלות על בעיות שלא שמתם אליהן לב בפעם הראשונה. למשל – שכנים רעשניים, או בעיות משמעותיות שאפשר לראות רק באור יום. מדובר בבעיות חשמל, אריחים שבורים ואפילו סדקים בקירות, שלא תמיד שמים אליהם לב בפעם הראשונה. אם חיפשתם דירות למכירה בקריות ואתם בדרך לרכישת בית חדש, זה בהחלט המקום הנכון עבורכם. כדאי ליצור קשר כעת ואנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך.

תגובות