כלכלה וצרכנות

המייסדים היהודים של בן אנד ג'ריס: "תומכים בהחלטה להחרים את יו"ש"

בן כהן וג'רי גרינפילד פרסמו טור דעה בו הביעו את תמיכתם בחרם על יהודה ושומרון: "צדק וזכויות אדם הם בליבת היהדות"

גלידות בן אנד ג'ריס
צילום: פלאש 90

כשבוע לאחר הסערה שעוררה ההודעה של גלידות בן אנד ג'ריס להחרים את שטחי יהודה ושומרון, פרסמו אתמול (רביעי) המייסדים היהודים של החברה טור דעה באתר 'ניו יורק טיימס'.

תחת הכותרת "אנחנו בן וג'רי. אנשי הגלידה. אנשים עם עקרונות", הגנו בן כהן וג'רי גרינפילד - שמכרו את החברה לתאגיד יוניליבר בשנת 2000 ועדיין שומרים על שליטה בפעילותה - על החלטת מועצת המנהלים הנוכחית של החברה לאסור על מכירת מוצרים בשטחי יהודה ושומרון.

"אנחנו המייסדים של גלידות בן אנד ג'ריס. בנוסף, אנחנו גם יהודים גאים. זה חלק ממי שאנחנו וכך זיהינו את עצמנו כל חיינו. כשהחברה שלנו החלה להתרחב לשווקים בין-לאומיים, ישראל הייתה אחד השווקים הראשונים שלנו בחו"ל. היינו אז, ואנו נשארים גם היום, תומכי מדינת ישראל", הם כתבו בפתח הדברים.

"אבל אפשר לתמוך בישראל ולהתנגד לחלק ממדיניותה, בדיוק כפי שהתנגדנו למדיניות של ממשלת ארה"ב. ולכן, אנו תומכים באופן חד משמעי בהחלטת החברה לסיים עסקים בשטחים הכבושים, שלדעת רוב הקהילה הבין-לאומית, כולל האו"ם, מהווים כיבוש בלתי חוקי".

לטענתם, ראוי לציין לשבח את ההחלטה שקיבלה החברה ואין לראות בכך אנטישמיות.

"לדעתנו, סיום מכירת הגלידה בשטחים הכבושים היא אחת ההחלטות החשובות ביותר שהחברה קיבלה בהיסטוריה של 43 שנים", כתבו והוסיפו כי יש לראות את החרם "לא כאנטי-ישראלי , אך כחלק מהיסטוריה ארוכה של היותנו תומכים בשלום", כתבו והוסיפו "אנו מאמינים שניתן וצריך לראות את המעשה הזה כמקדם את מושגי הצדק וזכויות האדם, עיקרי ליבה של היהדות. כתומכים יהודים במדינת ישראל, אנו דוחים את הטענה כי מדובר באנטישמיות כי אנטישמיות היא לפקפק בקיומה של מדינת ישראל".

בתוך כך, נציין כי מוקדם יותר אתמול נערכה הפגנה פרו-ישראלית מחוץ לסניף של בן אנד ג'ריס בדרום פלורידה. מארגן ההפגנה, הרב אפרים גולדברג, הדגיש כי הוא אינו מפגין כנגד החנות הספציפית, אלא כנגד החלטת הרשת העולמית.

תגובות