כלכלה וצרכנות

בן אנד ג'ריס: "נפסיק למכור גלידה בשטחים הכבושים"

בהודעה רשמית כתבה ענקית הגלידה כי מכירת מוצריה ב'שטחים הפלסטינים הכבושים' אינה תואמת את ערכיה. נציגי החברה בישראל: "קוראים לממשלה - לא לאפשר להחרים את ישראל"

צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

ענקית הגלידות האמריקנית בן אנד ג'ריס (Ben % Jerry's) הודיעה הערב (שני) כי תפסיק למכור את מוצריה ב'שטחים הפלסטינים הכבושים'.

החברה פרסמה את ההודעה בציוץ בחשבון הטוויטר הרשמי. בהודעה המלאה נכתב כי הסיבה לכך היא שמכירה הגלידות 'בשטחים הכבושים' אינה תואמת את ערכיה של החברה. "יש לנו שותפות ותיקה עם בעלת הרישיון לייצור בן אנד ג'ריס בישראל ומפיצה אותה באזור. פעלנו כדי לשנות זאת, ולכן הודענו לבעלת הרישיון שלא נחדש את הסכם הרישיון כשהוא יפקע בסוף השנה הבאה", נכתב בהודעה הרשמית.

בחברה הדגישו כי על אף שמוצריה לא ימכרו ב'שטחים הכבושים', המוצרכים ימשיכו להימכר בישראל בהסדר אחר. והוסיפו כי עדכון בנושא יגיע בהמשך.

בן אנד ג'ריס ישראל מסרו בתגובה: "בן אנד ג'ריס העולמית החליטו שלא לחדש את ההסכם איתנו בעוד כשנה וחצי לאור סירובנו לדרישתם להפסיק למכור בכל רחבי ישראל. אנו קוראים לממשלת ישראל ולציבור הצרכנים - לא לאפשר להחרים את ישראל - זוהי פעולה חסרת תקדים מצד יונילבר, הבעלים של בן אנד גריס העולמית. גלידה היא לא חלק מהפוליטיקה. אנו קוראים לישראלים להמשיך לקנות את התוצרת הישראלית המפרנסת מאות עובדים באיזור הדרום".

תנועת "אם תרצו" מסרה בתגובה: "מי שמוכן לוותר על חבלי ארץ לגיטימיים כדי לרצות כמה אנטשימיים מוזמן לעזוב את הארץ. מי שלא רוצה את ישראל אינו רצוי פה. עם ישראל אינו פרייאר וישיב מנה אחת אפיים (של גלידה) לכל מבקשי רעתנו. דין אריאל כדין תל אביב".

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ יריב לוין: "האחיזה שלנו ביהודה ושומרון היא חזקה ונצחית. ההחלטה המבישה של בן אנד ג'ריס תימס מהר מאוד בחום ההיסטוריה".

שרת התפוצות לשעבר, עומר ינקלביץ', צייצה: "‏ההתיישבות ביהודה ושומרון מוצקה הרבה יותר מגלידה, ועל הכבוד והמורשת הלאומית שלנו בוודאי לא נוותר בגלל חברת 'בן אנד ג'ריס'. אלפי שנים לפניהם אברהם אבינו התיישב בארץ, ואנחנו נשב שם עוד אלפי שנים אחרי שהגלידה שלהם תימס".

ראש מועצת בית אל, שי אלון: "עדיף שבן אנד ג'ירס יתמקדו בלהכין גלידות ולא בלהטיף מוסר. ספק אם הם בכלל יודעים היכן השטחים עליהם הם מדברים נמצאים במפה. עם ישראל וההתיישבות ביו"ש שרדו דברים גרועים יותר מחרם גלידות".

שרת הפנים, איילת שקד, בתגובה: "והגלידה שלכם לא עולה בקנה אחד עם הטעם שלנו. נסתדר בלעדיכם."

תגובות