כלכלה וצרכנות

בגלל הקורונה: גידול של 20% בחוב הממשלתי

החשב הכללי מפרסם כי כי החוב של מדינת ישראל לאחר הטיפול במשבר הקורונה גדל ל-984 מיליארד ש"ח. במהלך 2020 גויס סכום שיא של 256 מיליארד ש"ח: "יידרשו תכניות משמעותיות שיובילו את המשק לצמיחה"

צילום: אוראל כהן, פלאש 90

החשב הכללי במשרד האוצר מפרסם היום (שלישי) את הדו"ח השנתי לניהול החוב הממשלתי, ממנו עולה כי החוב של מדינת ישראל בסוף 2020 עלה ב-20% מהשנה הקודמת, ועומד על כ-984 מיליארד שקל. החשב הכללי יהלי רוטנברג: "בראייה צופה פני עתיד, יידרש ביצוע של תכניות משמעותיות שיובילו את המשק לצמיחה".

עוד עולה מהדו"ח שהתפרסם כי הסיבה לגידול המשמעותי של החוב היא עקב הטיפול הנדרש במשבר הקורונה, כך שבשנת 2020 בעקבות הגידול בצרכי המימון של הממשלה - גויס סכום שיא של כ-256 מיליארד, לעומת 137 מיליארד בשנה קודם.

כמו כן, מסבירים בדו"ח כי העלייה בשיעורי החוב הציבורי הציבורי והמשלתי מהתוצר, שעומדים על כ-72.4% ו-70.9% בהתאמה, נמוכה מכפי שחזו, לאור שיעור צמיחה גבוהה ושיעור אינפלציה שלילי. 

החשב הכללי, יהלי רוטנברג: "הניהול המקצועי של החוב הממשלתי, המשלב אסטרטגיה ארוכת טווח, התאמות טקטיות בזמן קצר והרוח הגבית של שוק ההון וסביבת הגיוס, תמכו ביכולת הממשלה להגדיל בצורה ניכרת את היקף המימון ולהתמודד עם התמיכה המסיבית שנדרשה במשק בזמן משבר הקורונה. עם זאת, הגיוס הרחב שנגזר מהמצב הכלכלי גרר עלייה ביחס החוב לתוצר בשנת 2020. לצד זאת ישנה חשיבות רבה להקטנת הגירעון לאחר סיום המשבר וחזרה למגמת הירידה העקבית והמתמשכת ביחס החוב לתוצר".

 

תגיות:

תגובות