יהדות

500 מנהיגי יהדות התפוצות, מ-38 מדינות שונות, השתתפו בכנס על אתגרי העם היהודי בעקבות המלחמה

יושב ראש הסוכנות דורון אלמוג: "לעולם לא עוד מחלוקות ופילוג כפי שהיו לפני המלחמה"

צילום: שלומי אמסלם

הכנס נפתח בבנייני האומה בירושלים על ידי יעקב חגואל יושב ראש ההסתדרות הציונית העולמית ובמשך היום נערכו דיונים נוקבים בנושאי הסברה ובדרכי המאבק באנטישמיות.
בין השאר השמיע דובר צה"ל אלוף דניאל הגרי הרצאה מקיפה בנושא הסברת המלחמה בעולם ואילו שגריר גרמניה בישראל שטפן סייברט דיווח על אמצעי הביטחון שננקטו ליד בתי הכנסת ובתי הספר היהודיים לנוכח האנטישמיות הגוברת בגרמניה מאז תחילת המלחמה.

לכנס שכונס על ידי ההסתדרות הציונית העולמית בראשותו של יעקב חגואל באו כ-500 מנהיגים של יהודי התפוצות מ-38 מדינות לאות הזדהות עם ישראל במלחמתה נגד החמאס ולשם השתתפות במאבק נגד האנטישמיות בעולם.

בנאום סוחף ומדבק שנשא יושב ראש הסוכנות היהודית אלוף (מיל.) דורון אלמוג בהופיעו השבוע בכנס על אתגרי העם היהודי בעקבות המלחמה שהחלה בשמחת תורה אמר אלמוג: "לפני שפרצה המלחמה, עמדה מדינת ישראל על סף קרע נורא. השסע החברתי היה עמוק ומדמם, מחלוקות הרחיקו ופילגו בינינו, הבית השלישי רעד, וגם אמירות על חורבן קרב כבר נשמעו בחלל האוויר".

"והנה," המשיך אלמוג בדבריו, "מאז שבת הדמים הנוראה, שמחת תורה, התגלו החברה האזרחית ועם ישראל במלוא תפארתם. השכלנו להניח את המחלוקות בצד, לשלב זרועות - ולהתמודד יחד ונאמר לעולם לא עוד מחלוקות ופילוגים כאלה. כמעט חמישה חודשים חלפו מאז רעד העם היהודי כולו
לנוכח הטבח הנורא, ולקח מרכזי אחד חייב להמשיך ולעמוד לנגד עינינו: עלינו לעשות הכול כדי שלא לשוב אל אותה מציאות מפולגת ומקוטבת, שחווינו בחודשים שלפני המתקפה הקשה. ואל מול אותה שנאת יהודים, אל מול הגזענות והאנטישמיות הגואה, יש רק תשובה אפקטיבית אחת: היותנו מאוחדים, וכך גם במערכה העיקשת להחזרת החטופים", סיים יושב ראש הסוכנות את דבריו.

גם נשיא המדינה יצחק הרצוג בנאומו בכנס הדגיש את הצורך באחדות העם כנגד האנטישמיות הגואה, "יהודים מורידים את המזוזות אפילו בדמוקרטיות המערביות, בתי ספר ובתי כנסת מותקפים, אבל יש גם נקודה של אור והיא האחדות של העם היהודי וזה באמת הזמן לעם היהודי להתאחד בעולם כולו", אמר הנשיא.

לאחריו, בסיום היום הראשון של הכנס, נשא הרב דורון פרץ, יושב ראש המזרחי העולמי.שבנו דניאל הוא בין החטופים על ידי החמאס, נאום נרגש והביע את התקווה שבעזרת השם הפרשה הכואבת תסתיים בימים הקרובים.

תגובות