יהדות

פסק חדש: שוטרים שסיימו משמרת בשבת יוכלו לחזור לביתם בניידת

פסק הלכה חדש של הרב הראשי של משטרת ישראל קובע כי שוטרים שסיימו משמרת בשבת לא יצטרכו להישאר בתחנה עד מוצאי השבת, ויוכלו לחזור לביתם בניידת

הרב רמי ברכיהו עם מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי.
צילום: חגי הוברמן

"מחקרים מלמדים שבמקום שבו ניידות משטרה מסיירות, נתוני הפשיעה יורדים באופן משמעותי. מכאן, ששוטר החוזר לביתו לאחר המשמרת בשבת בניידת משטרה, הופך את נסיעתו לביתו לנסיעה מבצעית".

כך קובע הרב רמי ברכיהו, רב המשטרה, במאמר הלכתי במאמר הלכתי בכרך מ"ג החדש של 'תחומין' של מכון צומת שיצא לאור לאחרונה. מכאן נובעת מסקנתו כי שוטרים יוכלו לחזור בעזרת ניידת המשטרה.

הדברים נכתבו בתשובה לשאלה, האם בתום המשמרת בשבת רשאים השוטרים לשוב ברכבם לביתם? בשלב ראשון, מסביר הרב ברכיהו, כי נראה לומר שמשימות המשטרה הן משימות ביטחון והצלה לאומיות: "משטרת ישראל נושאת באחריות להילחם בטרור המתבצע בתוך גבולות מדינת ישראל, ונמצא שהשוטרים המשרתים ביחידות המבצעיות אינם עוסקים רק בהצלת אזרחים פרטיים הפונים למשטרה בשעת צרה ומצוקה, אלא עוסקים בעיקר במשימות של הצלה לאומית ופיקוח נפש של כלל האומה".

הרב ברכיהו מציין כי אמנם מצד הדין היה ראוי, שהשוטרים יחזרו לביתם בסיום המשמרת בעזרת גוי של שבת, אך מכיוון שאין אפשרות טכנית לארגן לשוטרים נהג גוי שייקח אותם הביתה בשבת בסוף משמרתם, "יש להם על מי לסמוך לחזור לביתם ברכבם. שכן אם לא נמצא היתר לשוטרים שומרי שבת לחזור לביתם, שוטרים אלה לא יחזיקו מעמד לאורך זמן בעבודתם. וגם אם הם מקבלים שכר על עבודתם, הם ודאי יעדיפו את אווירת השבת בביתם על פני העבודה במשטרה, ואין לך תקלה גדולה מזו".

מול מתנגדי פסיקתו קובע הרב ברכיהו, כי השוטרים יחזרו לביתם עם ניידת משטרה ובכך גם לנסיעה חזרה הביתה יש ערך מבצעי. "בכל פעם שיש התגברות באירועי הביטחון, יש הנחיה של מפכ"ל המשטרה שכל רכבי המשטרה, כולל רכבים אזרחיים, יזוהו כרכבי משטרה, והשוטרים ייסעו ברכבים אלה עם מספרים אדומים ואורות מהבהבים, שכן לנוכחות של רכב המזוהה כרכב משטרה יש ערך ביטחוני והוא מרתיע אנשי טרור ופושעים. מכאן, ששוטר החוזר לביתו לאחר המשמרת בשבת עם ניידת משטרה או עם רכב המזוהה כרכב משטרה, הופך את נסיעתו לביתו לנסיעה מבצעית, מכיוון שלעצם הנוכחות של הניידת ברחובות הערים יש ערך הלכתי".

 

 

תגיות:

תגובות