יהדות

ספר תורה עתיק ומשוקם הוכנס להיכל בית הכנסת הגדול ברומא לזכר חללי המלחמה בעזה

בבית הכנסת הגדול ברומא.
צילום: הקהילה היהודית רומא

קהילת יהודי רומא לא ראתה מעמד מרגש שכזה, של שמחה מהולה בעצב: ספר תורה עתיק שגילו נאמד בכ-250 שנה, הוגה ושופוץ והוכנס ברוב עם, במוצאי פורים, להיכל הקודש בבית הכנסת המרכזי. הספר הוקדש לזכרם ולעילוי נשמתם של חללי מערכות ישראל ובמיוחד החיילים שנפלו במהלך מבצע 'חרבות ברזל' הי"ד.

ספר התורה שבבעלות הקהילה היהודית וכבר ניכרו בו שיני הזמן, שוקם והוכשר לקריאה ע"י הסופר הרב דוד ססה. במעמד הכנסת ספר התורה להיכל המפואר השתתפו 55 בני משפחות שכולות ממלחמת 'חרבות ברזל' הקשורות לארגון 'אור למשפחות' שהגיעו במיוחד לרומא, כדי להשתתף באירוע המרגש. באירוע אמר רבה של רומא הרב שמואל די סגני, סגן נשיא ועידת רבני אירופה: "הקהילה שלנו מקבלת משלחת של משפחות שכולות מידי שנה בימי הפורים ומשתדלת להביע נחמה, שותפות בצער ונשיאה בעול ואחוה. השנה לצערנו מספר האבדות הוא נורא. ההורים השכולים התרבו רח"ל והמשא כבד". נאום הערכה מיוחד השמיע נשיא הקהילה ויקטור פדלון. 

התורמים אלברטו מיאלי וג'ורג'יה קאלו: "יש מסורת בקהילת יהודי רומא לארח מידי פורים משפחות שכולות, ואף שספר התורה היה אמור להיות מוכן לל"ג בעומר ולהכניסו אז ברוב עם, לאור המצב הקשה החלטנו להאיץ את סיום התיקון של הספר, על מנת שההורים השכולים יוכלו להשתתף באירוע המיוחד לע"נ נשמת יקיריהם".

לאחר כתיבת האותיות האחרונות במעמד מרגש בחצר בית הספר היהודי, משם הובל ספר התורה העתיק המכוסה במעיל שכולו עטרת זהב, מעוטר בפיתוחים מיוחדים בנוסח המקום, בתהלוכה נרגשת, בשירה וריקודים, בליווי מוזיקלי, ברחובות הגטו היהודי, בהשתתפות כל בני הקהילה, מנער ועד זקן.

בטקס שהתקיים בין כתלי בית הכנסת טמפיו מג'ורה שעל נהר הטיבר, שגילו 120 שנה והוא מהמפואר בבתי הכנסת בעולם, עם כיפתו המרובעת המוארת למרחוק בשעות הלילה, בקעה שירתם של ילדי מקהלת הקהילה בניצוחו של הרב אלברטו. באירוע אמר רבה של רומא: "פתחנו את הטקס בתפילת כלל ישראל – 'יפוצו אוייביך'. כולנו מתפללים ש'עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל'".

תגובות