יהדות

מבגדד לשומרון אחרי 81 שנים: ספר תורה שהוברח מפרעות היהודים בעירק, הוכנס לבית הכנסת של צאצאי המבריחים בחוות יאיר

ספר התורה של משפחת ספרא, שנכתב בעירק לפני למעלה ממאה שנים, והוברח במהלך פרעות ה'פרהוד' שהתרחשו השבוע לפני 81 שנים, הגיע לבית הכנסת ביישוב חוות יאיר בשומרון בו מתגוררים בני המשפחה.

הסבא האב והבן שקרא בספר התורה בבר מצווה, עם ראש מועצת השומרון יוסי דגן
צילום: מועצה אזורית שומרון

הספר המיוחד, נכתב על ידי משפחת ספרא בעיר בגדד בעירק לפני למעלה ממאה שנים. סב המשפחה, אליהו ספרא ז"ל, הבריח את הספר לישראל מלב הפרעות שנעשו ליהודים שם, לאחר ששלטונות עירק מנעו מיהודים להוציא תשמישי קדושה. במבצע שכלל תחנות מעבר באירופה הגיע הספר ארצה, ובשבוע שעבר הוא הובא ליישוב חוות יאיר שם גרים נכדיו ובני משפחתו של ספרא ז"ל.

באירוע השתתפו תושבי היישוב חוות יאיר ועוד תושבים מרחבי מועצת שומרון, ביניהם הרב אהרון כהן, רב היישוב יקיר, הרב חיים וידאל, ומשפחת ספרא לדורותיה שתרמה את הספר ליישוב. בנוסף, התקיימה סדנת כתיבת סת"ם לבני ה-13 של היישוב חוות יאיר לקראת שנת בר המצווה שלהם.

המיטות נקשרו ברצועות התפילין

בפרהוד, הפרעות בעירק בחג שבועות תש"א, 1941 שהיו על רקע אנטישמי, נרצחו לפחות 179 יהודים, 2,118 נפצעו, 242 ילדים היו ליתומים, ורכוש רב נבזז.

סב המשפחה, יצחק ספרא, השתתף גם הוא בהכנסת ספר התורה המרגשת. הוא סיפר על התלאות שעברה המשפחה בזמן ילדותו בעירק ועל הקשר העמוק לספר העתיק: "הפורעים ב'פרהוד' שדדו תשמישי קדושה וביזו אותם. בבית שלנו ממנו ברחנו בזמן הפרעות, מצאנו כשחזרנו מיטות שניסו לשדוד. על מנת שלא יזוזו קשרו אותם ברצועות תפילין שהם מצאו.

"למזלנו, ספר התורה היה שמור ומוחבא היטב, ולכן הוא לא ניזוק במהלך הפרעות ביהודים. אבי ז"ל הצליח להבריח את הספר, שנכתב לעילוי נשמת קרוב משפחתנו. אבי הביא את ספר התורה לארץ במסע מורכב באירופה, ואני מאושר לראות שאחרי שנים בהם הספר לא היה בשימוש רציף, אני זוכה לראות את בני ונכדי מקבלים את הספר המשפחתי, ושומרים על הגחלת. ואני בטוח שחוות יאיר תדע לכבד אותו ולשמור עליו".

הנכד, אלי ספרא, שיתף באירוע המרגש על המסע הארוך שעבר הספר: "ספר התורה הזה נכתב על ידי בני משפחה שלנו בעיראק לפני 120 שנה. הספר שנכתב לעילוי נשמת אחד מקרובי משפחה, היה מיוחד במינו, עשוי מעור צבי ומעוטר בכיסוי מכסף טהור שעשו לכבודו. אבא שלנו שנמצא כאן, זוכר את הימים של פרעות ה'פרהוד' ביהודי עירק, ואיך ניצל ספר התורה המשפחתי מידי הפורעים. ספר התורה הזה עבר את תלאות היהודים בעירק לאחר הפרעות. ועליו סבא לא היה מוכן לוותר".

מעירק דרך אירופה בתחבולות

אלי ספרא הוסיף כי "בזמן עליית יהודי עירק, לא נתנו ליהודים להוציא רכוש יקר מעירק, וסבי נאלץ להבריח את הספר לאירופה בתחבולות רבות ומשם להביא אותו לארץ ישראל. אחרי מסע ארוך, הספר הגיע לנמל תל אביב. משם לקח אותו סבי למעברת תלפיות בירושלים ולאחריו עם המשפחה לבית הכנסת הספרדי בבית אל.

"לאורך השנים הספר נזקק לתיקונים רבים בשל סגנונו הייחודי, ולאחר עבודה מאומצת בשנה האחרונה ואחרי שנים ארוכות בהן הספר לא היה לצד קרובי המשפחה, אנחנו זוכים לשוב ולקרוא בספר המשפחתי, ובעז"ה גם לראות את הדור רביעי של סבא עולה לתורה וקורא בו כאן בבית הכנסת בחוות יאיר".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן, הגיע להכנסת הספר ובירך את תושבי היישוב: "אני מנסה לדמיין את היהודים בעירק לפני מאה שנה, רואים את ההתנכלות ליהודים – ובבית כנסת הם קוראים על ציווי ירושת הארץ. והנה חלפו השנים, גאולת ישראל התקדמה בצעדי ענק, ואנו נקרא בע"ה על אהבת ארץ ישראל הנצחית שכתובה בכל חמשת החומשים - כאן בחוות יאיר".

תגובות