יהדות

בנו של קורבן הטרור מכפר דרום יזם ומימן הקמת בית כנסת בפולין לזכר חייל שנפל בעזה

אביחי איובי משמיע דברי ברכה'
צילום: קהילת 'קשת יהונתן' קטוביץ

אחרי שנים רבות שבפולין רק נהרסו והוזנחו בתי כנסת ששיני הזמן היכו בהם מבלי שנעשה בהם שימוש, נחנך השבוע בפולין בית כנסת חדש, פעיל ותוסס. בית הכנסת נקרא 'קשת יהונתן', לזכרו ולעילוי נשמתו של יהונתן-יוני מלכה הי"ד, שיריונר צעיר שנפל בקרבות מלחמת עזה.

בית הכנסת הוא פרי יוזמתו של אביחי אפרים איובי, ישראלי המתגורר זמנית בפולין, לרגל לימודי הרפואה של אשתו רננה, באוניברסיטת קטוביץ'. אביחי אפרים איובי הוא בן שכול, שאביו אפרים איובי הי"ד, אשר היה נהגו האישי של הרב חיים דרוקמן זצ"ל, נרצח כשהסיע לפני 30 שנה, בכ"ג בחשוון תשנ"ד, 7.11.1993, את הרב דרוקמן לשיעור תורה בקרית ארבע. בדרך לחברון עקף אותם רכב ערבי ופתח באש לעברם. איובי הי"ד נהרג והרב דרוקמן נפצע. חמישה חודשים לאחר תקרית הדמים, נולד אביחי אפרים, ששמו הפרטי נועד להנציח את אביו הי"ד.

אביחי איובי הגיע עם אשתו רננה למגורים זמניים בעיר קטוביץ' בפולין, לרגל לימודי הרפואה של רננה באוניברסיטה המקומית. בהגיעם לפולין הם גילו שבאוניברסיטת קטוביץ' לומדים 80 פרחי רפואה ישראלים, שרובם מנותקים משורשיהם ומעליהם מרחפת סכנת התבוללות.

הזוג איובי נחרד מהאפשרות שהסטודנטים יינתקו משורשיהם והם החלו להזמין לשולחן השבת שלהם קבוצות סטודנטים. עד מהרה התברר שהצמא עז. בשבת הראשונה הגיעו עשרה סטודנטים, ובשבת שאחריה מספרם הוכפל. תוך זמן קצר התרחבה הפעילות וכיום משתתפים בפעילות 'קהילת' הסטודנטים היהודים שמונים פרחי רפואה.

שני אחיו של יהונתן מלכה הי"ד בטקס חנוכת בית הכנסת. צילום: קהילת קשת יהנתן קטוביץ'

אביחי הפך את שהות 'שַבָּת אחים' לסיפור של שבט אחים גם יחד. כשקבוצת המתכנסים סביב שולחן השבת גדלה ושיעורי התורה תכפו ורבו משתתפיהם, הוא הבין שהגיעה העת להקים מקום ייעודי לתפילות, לסעודות ולהתכנסויות החברתיות, שנועדו לאחד את הסטודנטים היהודים. בני הזוג פתחו בביתם בית כנסת של ממש, וציידו אותו בספר תורה שהעמיד לרשותם רבה הראשי של פולין, הרב מרדכי שודריך.

בני הזוג איובי, שנחשפו לגבורתו של החייל יהונתן מלכה, בעת שצפו בזום בהלווייתו, החליטו לקרוא לבית הכנסת על שמו – 'קשת יהונתן'. לאירוע הם הזמינו את הוריו, וגם את שני אחיו של יהונתן הי"ד – שנולדו כשלישיה ונותרו מהם רק שנים.

רבה הראשי של פולין הרב מרדכי שודריך, חבר הועדה המתמדת של ועידת רבני אירופה, שתומך ומסייע לכל התהליך של קירוב הסטודנטים היהודים, אמר בטקס חנוכת בית הכנסת כי זהו מעמד היסטורי מטלטל בפולין: "אחרי שנים שעל אדמת פולין רק נהרסו בתי כנסת והוחרבו, והיהודים ששפכו צקון לחש בין הכתלים הקדושים שתו את כוס התרעלה, הושמדו וגורשו, ומקדשי מעט הנותרים סגרו את שעריהם בהיעדר מתפללים, נוסד בית תפילה ומקום להרבצת תורה ויהדות על אדמת פולין. תורה חוזרת ומחזרת על אכסניה שלה", אמר. עוד הדגיש, כי "העובדה שבית הכנסת נקרא על שמו של חייל שנפל במשימת הגנה על יהודים, היא סגירת מעגל שאינו חדל מסיבובו: עם ישראל הוא נצחי ונצח ישראל לא ישקר".

"הבלתי אפשרי הופך לאפשרי מאוד כשיש לך את האנשים הנכונים כמו אביחי ורננה איובי", סיכם רבה של פולין הרב שודריך. צילום: קהילת 'קשת יהונתן', קטוביץ''

תגובות