יהדות

אמו של החייל המצטיין שנולד באוקראינה - מוסלמית מלידה שהתנצרה

סמל דוד ברשדר
צילום: דובר צה"ל

"אבי ז"ל היה יהודי, סבי וסבתי מצד אבי היו כולם יהודים מסורתיים, אבל אבי נשא אשה תתרית מוסלמית, שבשלב מאוחר יותר התנצרה, אבל מאז פטירת אבי לפני שנים אמי עומדת על כך שאני אמשיך בדרכו של אבי ואתנהג כיהודי מסורתי". כך אמר ל'מצב הרוח' דוד ברשדר, שהיה אחד מ-120 החיילים המצטיינים בבית נשיא המדינה יצחק הרצוג ביום העצמאות השנה.

הסיפור שאתה מספר לנו הוא תמוה למדי. מדוע אשה שהייתה מוסלמית וכיום נוצריה תרצה שבנה יחידה יהיה יהודי דווקא?

הסמל דוד, המשרת בחיל האיסוף הקרבי, מנסה להסביר לנו את התופעה הבלתי רגילה: "אמי אהבה מאד את אבי, שהיה בעלה השני, והיא ראתה עד כמה היהדות הייתה חשובה לו, או במיוחד לסבי, למרות הקשיים לקיים למשל את החגים, כולל פסח, בסתר תחת המשטר הקומוניסטי-הסובייטי. מתוך אהבתה הרבה לו, היא החליטה כנראה שזו מעין צוואה שאבי נתן לה, ולכן עודדה אותי, ועדיין מעודדת אותי מרחוק, באוקראינה המצויה במלחמה, להתנהג ככל האפשר כיהודי, לפי המושגים שלה".

דוד, אתה הגעת לארץ כנער צעיר לפני כשש שנים במסגרת תכנית 'נעל"ה'. האם לאמך לא היה קשה להיפרד ממך כבר אז? היא לא התנגדה לעלייתך ארצה כבר אז?

דוד: "לא, בכלל לא. היא עודדה אותי בכל מאודה להצטרף לנעל"ה, כי היא ראתה בכך דרך שתשמור על יהדותי והיא חשבה שישראל היא המקום הטוב ביותר בשבילי להקים בה את ביתו".

תכנית נעל"ה קיימת כבר עשרות שנים ונועדה להעלות ארצה ני נוער יהודיים ללא הוריהם. במסגרתה כבר עלו עשרות אלפים בני 15, בעיקר מברית המועצות לשעבר. הם למדו בעבר שלוש שנים בתיכון ישראלי, אך כיום כוללת התכנית 4 שנות לימוד בתיכון, על חשבון עם ישראל. ישעיהו יחיאלי מאלון שבות, העומד בראש התכנית כבר שנים רבות, היה מאד גאה ביום העצמאות במהלך הטקס בבית הנשיא להציג בפנינו שבעה חיילים בוגרי נעל"ה שעלו ארצה ממדינות שונות, מקרב 120 החיילים המצטיינים.

שאלנו את דוד מאיזה גיל הוא נושא שם עברי, במדינה שבה המחירו היהודים את שמותיהם לשמות מקומיים. דוד: "מה זאת אומרת, כבר בלידתי נתן לי אבי, בהסכמתה המלאה של אמי, את השם דוד. משפחת אבי שמרה מסורת יהודית וקיימה את רוב החגים, כולל פסח והקפידו לאכול מצות ועוד".

בתשובה לשאלה אומר דוד, שאיננו יהודי על פי ההלכה, שהוא מתכוון להצטרף לקורס הצבאי 'נתיב' שבו לומדים החיילים את עיקרי היהדות ומתכוננים להתגייר. דוד יעבור כנראה גיור, ואמו המוסלמית-נוצרית מברכת על כך

בחוברת שהפיקו בית הנשיא וצה"ל לרגל האירוע, תואר דוד במלים אלה: "דוד משרת כלוחם בחיל האיסוף הצבאי והוא מכהן כיום כמ"כ באחת מהפלוגות הלוחמות. דוד הוא לוחם בולט, ערכי ומקצועי, ומבצע את תפקידו באופן מעורר הערכה, והוא נרתם תמיד לסייע לחבריו ליחידה".

מדובר צה"ל נמסר ששלושת החודשים האחרונים מאד מורכבים עבור דוד. מאז תחילת המלחמה באוקראינה הוא עומד בקשר יום יומי עם אמו הנמצאת כעת בעיר דונייצק, שנפגעה רבות במהלך המלחמה, ולא ראה אותה מאז אוגוסט 21'.

תגובות