חם ברשת

מייסד הרשת החברתית של הימין הקיצוני בארה"ב: "נמאס מהיהודים הבולשביקים"

מייסד Gab אנדרו טורבה פרסם שורה של פוסטים אנטישמיים - 3 שנים לאחר שמשתמש ניאו נאצי פרסם ברשת פוסט שהוביל לטבח בבית הכנסת 'עץ החיים בפיטסבורג

צילום: צילום מסך

אנדרו טורבה, מייסד ומנכ"ל Gab - רשת חברתית פופולרית בקרב לאומנים לבנים וניאו-נאצים בארה"ב שנוסדה ב-2016 - פרסם השבוע שורה של פוסטים אנטישמיים.

"אנחנו בונים חברה נוצרית מקבילה מכיוון שנמאס לנו מהגוף היהודי-בולשביקי", הצהיר טורבה תוך שהוא עושה שימוש בדימוי פופולרי בקרב הימין הקיצוני בארה"ב לפיו הקומוניזם הוא עלילה יהודית.

טורבה פרסם גם איור של נחש בעל מספר ראשים שעל כל אחד מהם סומנה מטרה שנואה אחרת:  "יהדות", "איסלאם", "נצרות ליברלית", "אתאיזם" ו"מרקסיזם".

בציוץ אחר, הוא שיתף קריקטורה שמלגלגת על המונח "יהודי-נוצרי". באיור, שרומז לצליבתו של ישו, נראה מסמר שעליו נכתב "יהודון" ולצדו איור נוסף של כף יד מדממת עם אותו מסמר והכותרת "נוצרי".

בתוך כך, נזכיר כי מבצע הטבח בבית הכנסת 'עץ החיים' בפיטסבורג ארה"ב ב-2018 פרסם פוסט אנטישמי ב- Gab כשעתיים לפני שיצא למסע הרצח, שגבה את חייהם של 11 מתפללים ופצע ששה אחרים, מהם ארבעה שוטרים.

"HIAS (ארגון ההגירה הבינלאומי של הקהילה היהודית בארה"ב) נהנה להביא מהגרים שהורגים את בני עמי. אני לא יכול לשבת מנגד ולראות את בני עמי נשחטים. לא אכפת לי מהנראות, אני נכנס", כתב אז רוברט באוורס בחשבון ה-Gab שלו.  

מנכ"ל הליגה נגד השמצה (ADL) ג'ונתן גרינבלט צייץ בטוויטר כי "ההתפרצות האנטישמית" של טורבה מוכיחה את "מסירותו לא רק על מנת לאפשר ביטויי שנאה ב-Gab, אלא גם להעצים אותה בפלטפורמות אחרות".

דו"ח שפורסם לאחרונה על ידי ADL הדגיש כיצד פוסטים בטוויטר מפנים לעתים קרובות לתכני שנאה ב- Gab. כך למשל, קישור אחד ששותף למעלה מ -200 פעמים שלח משתמשים בטוויטר לסרטון על "עלילת דם" מימי הביניים,  לפיו יהודים השתמשו בדם של נוצרים בטקסים דתיים.

תגובות