חם ברשת

מחאה ברשת: "חיי ערבים חשובים"

בעקבות הירי בחתונה בטייבה בה נרצח האזרח הערבי ה-88 לשנה זו, החלה מחאת רשת הקוראת לפעול למניעת האלימותב חברה הערבית

צילום: יוזמות אברהם

88 אזרחים ערבים נרצחו בישראל מאז תחילת 2021 בעקבות אלימות ופשיעה בתוך המגזר הערבי, כך עולה מנתוני עמותת 'יוזמות אברהם'. אך אירוע הירי בחתונה אתמול בטייבה היה הקש ששבר את גב הגמל והוביל למחאת רשת נזעמת.

בעקבות האירוע בו נורה למוות עלאא סרסור עלו ברשת הטוויטר ציוצים שונים עם התגיות "חיי ערבים חשובים" ו-"Arab lives matter" - מחווה למחאה שהחלה בארה"ב "Black lives matter" נגד אלימות משטרתית כלפי שחורים.

"הירי המזעזע בטייבה מצטרף לרצח הנורא בזרזיר. לצערנו זאת תזכורת לעובדה שהחברה הערבית עדיין נמצאת תחת מתקפה אלימה וברברית של ארגוני פשיעה. אנחנו קוראים לציבור הישראלי כולו להתעורר, זה לא מאבק ערבי, זה מאבק של אזרחי המדינה כולה למען החזרת השפיות לרחובות", נמסר מוועד ראשי הרשויות הערביות בישראל.

"עלא סרסור בן 25 שנרצח אמש בטייבה הוא הנרצח ה88 מתחילת השנה. רצח אזרחים הוא בלתי נסבל. כמו שתפסו שישה אסירים נמלטים יש לתפוס את רוצחי 88 האזרחים. #חיי_ערבים_חשובים", כתב ח"כ מוסי רז (מרצ) בטוויטר. 

 

  

השר לביטחון פנים עמר בר לב (העבודה) הגיב למחאה בסדרת ציוצים ארוכה. "עשרות שנים של הזנחה, התעלמות ופחד להיכנס לעובי הקורה של בעיות המגזר הערבי, וההנחה שרווחה ש״כל עוד הם הורגים אחד את השני, אז זו בעיה שלהם״. ב100 ימי הראשונים בתפקיד עשיתי יותר משנעשה בעשרות השנים האחרונות בהתמודדות עם הפשיעה במגזר הערבי. כן, #חיי_ערבים_חשובים #Arab_Lives_Matter  אבל מי שחושב שעשרות שנות הזנחה יפתרו גם עוד 100 ימים חי בסרט. ובואו נשים את הקלפים על השולחן- לא מדובר רק במשפחות פשע, מדובר בתופעה רחבה המובלת על ידי קיצונים שתפסה לה שליטה ברחוב הערבי ובאה לידי ביטוי בין היתר בנשק בלתי חוקי הנמצא בידי עשרות אלפי ויותר בתים /משפחות/בודדים ברחוב הערבי. אז שלא נתבלבל".

"ואיפה הייתם אתם מנהיגים ומובילי דעה במגזר? סדרי עולם לא יתהפכו בתוך 100 ימים. ביומי הראשון כשר הבט״פ הכרזתי שהיעד המרכזי שלי של המשרד שאני עומד בראשו ושל משטרת ישראל הוא להתמודד עם הפשיעה ברחוב הערבי ולמגר אותה, והכרזתי שבכך אני אמדד. הצהרה מאוד לא נבונה פוליטית ביומו הראשון של שר בתפקיד. ולכן הקדשתי מאות שעות ב-100 הימים הראשונים במשרד לנושא, כיצד משנים מציאות? זה האתגר", הוסיף בר לב.

עוד אמר כי "לא מספיק לתפוס את הרוצחים, צריך לשנות מציאות. ממהלכים שכבר החלו עם צמרת המשטרה, הקמת מחוז ס׳יף, הקמת מפלגים כלכליים, מבצעים לתפיסת נשק בלתי חוקי, סיכולים, פיענוחים, הקצבת יותר ממיליארד שקל בתקציב המדינה לטובת התוכנית שכבר מתגלגלת למיגור הפשיעה והאלימות ברחוב הערבי. ולא פחות חשוב עם הרוח הגבית של רה״מ הצלחתי לרתום למאבק את משרד המשפטים, היועמ״ש, האוצר, הפנים והרווחה (האחראי על הבדואים בנגב) כי רק במשותף ניתן יהיה לא רק לשים יד על הפושעים כי אם גם להביא אותם לדין, לשפוט ולהרשיע".

"עוד לא הייתה ממשלה ומשרד לבט״פ שהכריזו על מחויבותם לנושא הזה כפי שאני הכרזתי ומחויב. הצבתי בראש סדר העדיפויות שלי את המלחמה הזאת, ואני לא מתכוון לוותר או להוריד את הרגל מהגז כי רק במשותף ניתן יהיה לא רק לשים יד על הפושעים כי אם גם להביא אותם לדין, לשפוט ולהרשיע. עוד לא הייתה ממשלה ומשרד לבט״פ שהכריזו על מחויבותם לנושא הזה כפי שאני הכרזתי ומחויב. הצבתי בראש סדר העדיפויות שלי את המלחמה הזאת, ואני לא מתכוון לוותר או להוריד את הרגל מהגז", חתם השר את דבריו.

תגובות