חם ברשת

מאות מסמכים היסטוריים נגנבו מכולל 'שומרי החומות' בשכונת מאה שערים – כנראה כדי למכרם לאספני יודאייקה

צילום: גוגל מפות

הפריחה בשוק היודאיקה בארץ ובעולם, והגידול המרשים במספרם של אספני היודאיקה בשנים האחרונות, מעודדים עבריינים לפרוץ לארכיונים של מוסדות עתיקים ולשדוד את תכולתם יקרת הערך, לצורך מכירתם לאספנים במחירי עתק של מאות דולרים למיסמך כלשהו.

כך מסבירים במשטרה את הפריצה לכולל שומרי החומות ברחוב מאה שערים בירושלים, וגניבת מאות מסמכים היסטוריים, ובהם מכתבים כתובים בכתב ידם של גדולי ירושלים בדורות הקודמים.

לראשי כולל שומרי החומות, הידוע גם בשם כולל אונגרן, שנוסד ב-1865, ברור שהפריטים הגזולים נגנבו בידי אלמונים, על מנת להביאם לחברות העוסקות במכירות פומביות של מוצרי יודאיקה, המציעות כל אחד מהמסמכים הגנוזים-הגנובים, בעשרות אלפי דולרים.

מאמציהם של ראשי כולל 'שומרי החומות' להשיג את המסמכים שנגנבו עלו בתוהו, ולפיכך גייסו את הבד"ץ של העדה החרדית, שיצא בקריאה ובאזהרה לציבור אספני היודאיקה בישראל ובעולם, שלא לרכוש מן הפריטים הגנובים: "ציבור רוכשי היודאיקה והכתבים העתיקים שימו לב! בתקופה האחרונה מוצעים למכירה כתבים עתיקים מגנזי שומרי החומות. כתבים אלו הם גנובים, וכל הרוכש אותם שם את כספו על קרן הצבי. יידע הציבור וייזהר!".

הכולל שהוקם לצרכי חלוקת כספי צדקה בקרב עניי ירושלים, דרך 'קופת רבי מאיר בעל הנס' שבניהולו, בנה לימים  את שכונת בתי אונגרן במאה שערים, ומהווה כיום את עמוד התווך בקהילת העדה החרדית בירושלים, ששיטתו היא 'חדש אסור מן התורה'. כיום ממוקד הכולל בבניית קריות מגורים בירושלים ובתחזוקת תלמודי תורה וכוללים.

תגובות