חם ברשת

"היהודים הם עלוקות": תועמלן אנטישמי נבחר להנחות תכנית אקטואליה בפולין

רפאל זימנקייביץ', איש רוח שמוביל את שנאת הזרים בפולין, ינחה תכנית טלוויזיה ברשת פופולארית: "גאה להיכלל ברשימת האנטישמים העולמית"

רפאל זימקייביץ'
צילום: Adrian Grycuk, באדיבות ויקיפדיה

רפאל זימקייביץ', סופר פולני מפורסם שנודע לשמצה באמירות האנטישמיות שלו לאורך השנים, ינחה בקרוב תכנית טלוויזיה משלו באחת מרשתות השידור הפופולריות ביותר במדינה.

זימקייביץ', סופר מדע בדיוני וחוקר היסטוריה שגם כותב טור קבוע בשבועון הימין הקיצוני הפולני דו ז'צ'י, צפוי להנחות את התוכנית "בז אוגרודק" ("ללא עכבות") בערוץ הטלוויזיה Polsat.

הפורמט החדש יעסוק באקטואליה כשלצדו של זימקייביץ' שני כותבי טורים שנודעו בדעותיהם הקיצוניות - מוניקה ירוסלסקה וויקטור סוויטליק. תאריך השקת התוכנית עדיין לא הוכרז. פרקי הפיילוט מוקלטים בימים אלו.

זימקייביץ' נודע בשנים האחרונות כנושא הדגל הלאומני, האנטישמי וההומופובי במדינה. 

בדו"ח השנתי על אנטישמיות עולמית לשנת 2018, הדגיש מרכז קנטור של אוניברסיטת תל אביב לחקר יהדות אירופה בת זמננו את תפקידו של זימקייביץ' כתועמלן האנטישמי המוביל של פולין.

לאחר שגילה ששמו נכלל בדו"ח של המרכז, התגאה זימקייביץ': "אני רואה בזה הצלחה מקצועית שלי להיכלל ברשימת האנטישמים העולמית".

בסרטון שפרסם בערוץ היוטיוב שלו בשבוע שעבר, טען זימקייביץ' כי הקורבנות היהודים של הפוגרום ב-10 ביולי 1941 בעיירה הפולנית ידוואבנה היו ראויים לגורלם.

"היהודים האלה היו היסטורית המנצלים, העלוקות", הוא התפרץ. "לא היה אויב גדול יותר של האיכר הפולני מהמתווך היהודי שדפק אותו במזומן בכל דרך אפשרית. בתקופות של כיבושים זרים, הם היו גם מרגלים גרמנים. האמנסיפציה של העם הפולני חייבה להיפטר מאותם מנצלים".

בדיקה שנערכה לאחרונה בכתביו של זימקייביץ' על ידי עמותת 'לעולם לא עוד' - ארגון לא ממשלתי פולני הנלחם באנטישמיות ובגזענות - הדגישה את השימוש המתמיד שלו בדימויים אנטישמיים גסים.

בספרו האחרון טען זימקייביץ' כי "הציונות בהשפעת השואה, או יותר נכון מיתוס השואה שהם יצרו, זכתה לאכזריות מיוחדת", ואת הצעירים הישראלים המשרתים בצה"ל הוא מכנה "מכונות הרג".

זימקייביץ' לא חסך את שבטו גם מקבוצות מיעוט אחרות. במאמר שכתב ב-2019, הוא הצהיר ש"צריך לירות בחברי קהילת הלהט"ב", ובשנה שעברה הוא כינה נשים שהשתתפו בהפגנות המוניות נגד ההגבלות החדשות על הפלות שהנהיגה ממשלת פולין כ"זונות אגרסיביות ווולגריות".

בעוד שלזימקייביץ' עדיין אין מוניטין בינלאומי, ההשתלחות חסרת הרסן שלו מתחילה לעורר דאגה במדינות אחרות.

כך לדוגמה, באוקטובר האחרון ממשלת בריטניה סירבה להכניס אותו למדינה. לדבריו, עם הנחיתה בנמל הית'רו הוא קיבל הודעה כי דעותיו "מנוגדות לערכים הבריטיים ועלולות לגרום לפגיעה". מאוחר יותר הוא התלונן על עיכוב "עם גברים שלא יכולתי לתקשר איתם בשום שפה אירופית, מאפריקה, כמה ממדינות המזרח התיכון והמזרח הרחוק".

ערוץ Polsat, שהזמין את התוכנית החדשה של זימקייביץ', הוא בין גופי השידור הנצפים ביותר בפולין. הערוץ מהווה בית לגרסאות המקומיות של תכניות טלוויזיה מערביות פופולריות, כולל "רוקדים עם כוכבים" ו"מטבח הגיהנום".

תגובות